Galerii: keskpolügoonil peeti Saber Strike'i lõpulahing ({{commentsTotal}})

Vaata galeriid
26 pilti
Foto: Õppuse Saber Strike lõpulahing. Autor: Ardi Hallimaa
{{1466434614000 | amCalendar}}

Rahvusvaheline õppus Saber Strike kulmineerus täna keskpolügoonil peetud ulatusliku lõpulahinguga, kus keskenduti seni läbiharjutatud maa- ja õhuväeüksuste erinevatele lahingelementidele.

Õppuse viimane aktiivne päev algas raketisüsteemi HIMARS ja 155mm suurtükkide M777 lahinglaskmistega, millele järgnes strateegilise pommitaja B-52 ülelend ja Eesti, Läti, Soome, Saksa ja Ameerika Ühendriikide üksuste tegevus maastikul, keda toetasid õhust ründekopterid Apache.

Osana õppusest sooritavad Ühendriikide ründelennukid A-10 täna veel Jägala-Käravete maantee laiendusel maandumis- ning õhkutõusmisharjutuse.

Kaitseväe juhataja kindralleitnant Riho Terrase sõnul on Saber Strike Eesti jaoks oluline eelkõige seetõttu, et toob siia meie tugevaima liitlase Ameerika Ühendriikide üksused ja tehnika.

"Need, kes ise tahavad midagi julgeoleku tagamiseks ära teha, nendega tahetakse koos harjutada, me näeme seda väga selgelt oma õppustel. On väga tähtis, et lisaks Ameerika Ühendriikidele on siin harjutamas ka soomlased, sakslased ja väga paljud Euroopa riigid," lisas Terras.

Eesti on sel aastal õppuse Saber Strike juhtriik, siin asub õppuse juhtstaap. Õppusest võtab osa ligi 10 000 sõdurit 13 NATO liitlas- ja partnerriigist. Osalevad üksused jaotuvad kolme Balti riigi vahel, Eestis keskendub tegevus kaitseväe keskpolügoonile, Tapale ja Ämarisse ning hõlmab üle 2000 Eesti ja liitlas- ning partnerriikide kaitseväelase.

Õppuse Eestis toimuvast osast võtavad osa Eesti, Ameerika Ühendriikide, Ühendkuningriigi, Soome, Läti, Poola, Horvaatia ja Sloveenia kaitseväelased.

Õppuse esimeses faasis harjutasid osalevad üksused 1. jalaväebrigaadi ja Ühendriikide maaväe 2. ratsaväerügemendi võitlejad kaitseväe ründeobjektide hõivamist, maa- ja õhuväeüksuste koostööd ning ühendtule integreerimist lahingutegevusse.

Esmalt treenisid üksused koostööd pataljoni tasandil ning seejärel brigaadi tasandil, fookus on Eesti ja liitlasüksuste ja erinevate relvaliikide vahelise koostöö arendamisel. Õppuse teises faasis viidi läbi ühendrelvaliikide laskeharjutused lahingmoonaga.

Õppusele eelnes Dragoon Ride nime kandev motoriseeritud rännak, mille eesmärgiks oli harjutada Ameerika Ühendriikide 2. ratsaväerügemendi soomusüksuste kiiret siirmist läbi Euroopa. Õppuse lõputseremoonia toimub homme Tapa linnakus.

Terras: provokatiivne on õppusi mitte teha

Õppusel pöörati põhitähelepanu Eesti ja liitlas- ning partnerite üksuste koostööle, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Koostöö sujub kenasti, kõik laabub. Räägime omavahel inglise keeles, töö edeneb ja kaevata pole millegi üle," rääkis Soome Euroopa lahinguüksuse võitleja, vanemseersant Eero Tahvonaine.

"Saber Strike'il on minul esimene kord. Õppus läks väga hästi, saime koostööd harjutada liitlastega ja nägime ka nende tehnikat. Liitlastega koostöö sujus ja oli ka näha, et üksused toimisid väga hästi," kinnitas Scoutspataljoni pooljao ülem, nooremseersant Kristjan Eskla.

"See oli päris muljetavaldav, mida me täna siin nägime. Ma pean tunnistama, et kõike seda ei olnud mina ka näinud. Esimest korda lasti ka maa-maa raketisüsteemi, mida Eestis ei olnud siiamaani mitte kunagi ajaloos tulistatud. See oli päris muljetavaldav," rääkis kaitseväe juhataja, kindralleitnant Riho Terras.

Suurõppus Saber Strike on pälvinud kriitikat, justkui oleks tegu sõjalise provokatsiooniga naaberriikide vastu.

"Minu arust on provokatiivne mitte teha õppusi, sest kuna Ukrainas ja Gruusias õppusi ei tehtud, siis anti võimalus rünnata. Ma arvan, et me peamegi tegema õppusi selleks, et ära hoida igasugust eskalatsiooni," kommenteeris Terras.

Toimetaja: Merili NaelVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.