Josing: järgmise kütuseaktsiisi tõusu võiks ümber vaadata ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Martin Dremljuga/ERR

Konjunktuuri inistuudi juhataja Marje Josing kinnitab, et aktsiisitõusud tekitavad kiiresti piirikaubanduse ning leiab, et teemat on käsitletud ohtlikult lihtsustades, eraisiku vaatepunktist, samas kui kannatab meie ettevõtete konkurentsivõime.

Veebruarist tõusnud alkoholiaktsiisi maksulaekumist vaadates kommenteeris konjunktuuri instituudi juhataja Marje Josing, et maksulaekumise suure protsendi üle ei tasu praegu rõõmustada, kuivõrd selle sees on suur summa ette soetatud varude arvelt.

"Aktsiisi laekumine ei ole taastunud," kinnitas Josing Vikerraadio saates "Uudis+".

Josing tõstatas retoorilise küsimuse, kas riigi aktsiisipoliitika peab olema selline, mis sunnib ettevõtjaid väga suuri varusid koguma, et saavutada konkurentsieelis. "Tubakaga välditi seda nii, et on maksumärk - vana aktsiisimääraga saab seda müüa veel kolm kuud, siis tuleb üle minna uuele aktsiisimäärale. Alkoholile võiks aga lausa kahe või kolme aasta varu teha, see on väga hea äriplaan! Kas me peaks riigis selliseid varusid üldse võimaldama?" küsis Josing.

Konjunktuuri instituudi juht möönis, et Tartu suuremad kauplused on juba saanud klientidelt tagasisidet, et Lätis alkoholi järel on soodsam käia.

Josing nentis, et valdkondlik kommunikatsioon lähtub enamasti üksikisiku tasandist, milles leitakse, et kahe õlle pärast pole mõtet Lätti sõita, kuid konjunktuuri instituudis vaadatakse laiemat pilti: on oht uue varimajanduse valdkonna tekkeks, seda enam, et Läti kaupluste populaarsus on kuust kuusse kasvanud.

"Kui ka väikeettevõtjad leiavad, et meie hulgihind on kallim kui Läti jaehind, siis see ahvatlus sinna minna on päris suur. Kuigi ametlikult seda Eestis müüa ei tohi, siis takistada või kontrollida on seda ka väga raske," leidis Josing. "Nendes protsentides on väga palju tõtt. Kui näha seda hinnavahet, siis see on äriliselt väga atraktiivne."

Õlleaktsiisi vahe on Eestis ja Lätis kahekordne, ka kange alkoholi puhul mängib aktsiisi suurus olulist rolli, nõnda et ka viina hind kujuneb Eestis Lätiga võrreldes pea kahekordseks.

Josingu sõnul räägivad turismifirmad juba uuest turismiatraktsioonist: Pärnus puhkavad soomlased ei põlga ära ka väikest tretti Lätti alkoholi järele.

Kütuseaktsiis tapab ettevõtjate konkurentsivõimet

Josingu hinnangul võiks plaani järgmise aasta jaanuarist veel kütuseaktsiisi tõsta praeguses olukorras üle vaadata. "Asi on isegi juba praegu hull, kas seda veel hullemaks teha?" oli Josing ettevaatlik.

Jällegi leidis ta, et mindud on ohtliku lihtsustamise teed ja räägitud eraisikutest, kuid tegelikult mõjutab kütuseaktsiis eeskätt ettevõtete, iseäranis transpordisektori konkurentsivõimet. Sedasi võib väga lihtsalt juhtuda, et Eesti ettevõtjad jäävad lõunanaabritega võrreldes kehvemasse konkurentsisituatsiooni.

"Kahjuks on piirikaubandus väga kerge tekkima, oleme ju aastaid nautinud seda, kuidas soomlased käivad Eestist alkoholi ostmas ja rõõmustanud, et meie eelarvesse see raha laekub. Nüüd võivad lätlased hakata rõõmustama, kui neil konkurentsieelis on," hoiatas Josing.

"Läinud aastal tõusis kütuseaktsiis 15%, kuid me saime seda raha eelarvesse rohkem ainult 0,9%, nii et me ei saa seda raha aktsiisiga kätte," oli Josingu sõnum.

Toimetaja: Merilin PärliPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest äraPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest ära
Puukaitsjad takistasid tulutult tunde Haabersti remmelga mahavõtmist

Politseil kulus teisipäeva varahommikust alates ligi kuus tundi, et Tallinnas Haabersti ristmiku ümberehitusele ette jäänud remmelga juurest valvet pidanud aktivistid eemale ajada, et saaks puu maha võtta.

Uuendatud: 14:58 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics