Orbanit süüdistatakse EL-i rahaga "absurdse" retroraudtee rajamises ({{commentsTotal}})

Ungari peaminister Viktor Orban tehnoloogiakonverentsil Budapestis. Autor: SIPA/Scanpix

Peaminister Viktor Orbanit süüdistatakse selles, et Ungari valitsus taotles valeandmeid esitades 2 miljonit eurot Euroopa Liidu toetust selleks, et rajada peaministri lapsepõlvemaadele kahe küla vahele retrohõnguline raudteeliin.

Esialgses taotluses väitis Ungari valitsus, et rongiliini hakkab kasutama iga päev 2500-7000 reisijat. Samuti kinnitati, et nostalgiahõngulisest rongist saab turismimagnet. Paraku kasutas rongiliini igapäevaselt umbes 30 reisijat ning nüüd hakkavad ka Euroopa Liidu ametnikud uurima, kuivõrd põhjendatud selline investeering oli, vahendas ajaleht The Daily Telegraph.

"Peamine probleem on selles, et see rong sõidab mitte kusagilt mitte kusagile, peatudes vahepeal mitte kusagil," nentis üks reisija.

Euroopa Liidu raha kasutati projektis 80 protsendi ulatuses. Peamine põhjus, miks juhtumit nüüd uurima hakatakse, on selles, et opositsioonipartei Ungari Dialoog eurosaadik Benedek Javor teatas rongiprojekti asjaoludest Euroopa Pettustevastasele Ametile (OLAF).

"Ungari valitsus esitas teadlikult valeandmeid, isegi taotluse esitamise ajal oli kristallselge, et prognoositav reisijate arv on täiesti absurdne ja ebarealistlik. See on sohitegemine ja pettus, mida peaksid uurima Euroopa Liidu ametkonnad," kommenteeris Javor.

Orban on aga kriitika tagasi lükanud. "Mitte midagi pole kunagi ehitatud künismi abil. Kui me muudkui kuulaksime kriitikuid, siis ei saaks Ungaris ealeski midagi tehtud, kuid rööpad tuleb maha panna," märkis ta.

Kriitikud aga kinnitavad, et Orban on kasutanud nii avalikke ressursse kui ka variisikuid, et piirkonda "isiklikku kuningriiki" rajada. Nostalgilise raudteeliini ääres asub nii Orbanile, tema perekonnale kui ka temaga seotud ärimeestele kuuluv kinnisvara.

Fejéri komitaadis asuva raudteeliini ühes otsas on Alcsutdoboz küla ehk asula, kus Orban 1963. aastal sündis. Täpsemalt asub rongipeatus Habsburgide perioodi mõisa juures, mis omal ajal kuulus Austria ertshertsog Joseph Anton Johannile (1776-1847), kuid mille 2011. aastal ostis Orbani isa, aasta pärast seda, kui poeg taas võimule tuli.

Raudteeliini teises otsas on aga 3500 kohaga jalgpallistaadion Felcsuti külas, kus elab 1700 inimest. Samas külas kasvas tulevane peaminister üles ning 2014. aastal valminud staadion asub Orbani suvilast vaid meetrite kaugusel. Osaliselt rahastati suurejoonelist staadioni ka ettevõtetele mõeldud maksusoodustuste abil ning nimetatud maksusoodustused viidi ellu just nimelt Orbani valitsusajal.

Kogu raudteeliini ja staadioni saaga on Orbani isikliku varanduse ka laiemalt avalikkuse tähelepanu alla toonud. Opositsioonipartei Üheskoos (Együtt) avaldas isegi enda poolt koostatud rikaste edetabeli, kus peaminister oli esikohal.

"Nii nagu Putinit peetakse rikkaimaks venelaseks, siis on ka härra Orban Ungari rikkaim mees, kes aga kasutab tankiste oma vara laiali paigutamiseks," sõnas erakonna Üheskoos liider Viktor Szigetvari.

Toimetaja: Laur ViirandLiisi Koikson elust Londonis: hindan inimesi, kes jaksavad seal olla pikki aastaid

Liisi Koikson avaldab uue heliplaadi "Coffe for One", millel kõlavad esmakordselt ka lauljatari enda salvestatud laulud. Mitmed lood on inspireeritud Koiksoni Londoni perioodist.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.