Orbanit süüdistatakse EL-i rahaga "absurdse" retroraudtee rajamises ({{commentsTotal}})

Ungari peaminister Viktor Orban tehnoloogiakonverentsil Budapestis.
Ungari peaminister Viktor Orban tehnoloogiakonverentsil Budapestis. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

Peaminister Viktor Orbanit süüdistatakse selles, et Ungari valitsus taotles valeandmeid esitades 2 miljonit eurot Euroopa Liidu toetust selleks, et rajada peaministri lapsepõlvemaadele kahe küla vahele retrohõnguline raudteeliin.

Esialgses taotluses väitis Ungari valitsus, et rongiliini hakkab kasutama iga päev 2500-7000 reisijat. Samuti kinnitati, et nostalgiahõngulisest rongist saab turismimagnet. Paraku kasutas rongiliini igapäevaselt umbes 30 reisijat ning nüüd hakkavad ka Euroopa Liidu ametnikud uurima, kuivõrd põhjendatud selline investeering oli, vahendas ajaleht The Daily Telegraph.

"Peamine probleem on selles, et see rong sõidab mitte kusagilt mitte kusagile, peatudes vahepeal mitte kusagil," nentis üks reisija.

Euroopa Liidu raha kasutati projektis 80 protsendi ulatuses. Peamine põhjus, miks juhtumit nüüd uurima hakatakse, on selles, et opositsioonipartei Ungari Dialoog eurosaadik Benedek Javor teatas rongiprojekti asjaoludest Euroopa Pettustevastasele Ametile (OLAF).

"Ungari valitsus esitas teadlikult valeandmeid, isegi taotluse esitamise ajal oli kristallselge, et prognoositav reisijate arv on täiesti absurdne ja ebarealistlik. See on sohitegemine ja pettus, mida peaksid uurima Euroopa Liidu ametkonnad," kommenteeris Javor.

Orban on aga kriitika tagasi lükanud. "Mitte midagi pole kunagi ehitatud künismi abil. Kui me muudkui kuulaksime kriitikuid, siis ei saaks Ungaris ealeski midagi tehtud, kuid rööpad tuleb maha panna," märkis ta.

Kriitikud aga kinnitavad, et Orban on kasutanud nii avalikke ressursse kui ka variisikuid, et piirkonda "isiklikku kuningriiki" rajada. Nostalgilise raudteeliini ääres asub nii Orbanile, tema perekonnale kui ka temaga seotud ärimeestele kuuluv kinnisvara.

Fejéri komitaadis asuva raudteeliini ühes otsas on Alcsutdoboz küla ehk asula, kus Orban 1963. aastal sündis. Täpsemalt asub rongipeatus Habsburgide perioodi mõisa juures, mis omal ajal kuulus Austria ertshertsog Joseph Anton Johannile (1776-1847), kuid mille 2011. aastal ostis Orbani isa, aasta pärast seda, kui poeg taas võimule tuli.

Raudteeliini teises otsas on aga 3500 kohaga jalgpallistaadion Felcsuti külas, kus elab 1700 inimest. Samas külas kasvas tulevane peaminister üles ning 2014. aastal valminud staadion asub Orbani suvilast vaid meetrite kaugusel. Osaliselt rahastati suurejoonelist staadioni ka ettevõtetele mõeldud maksusoodustuste abil ning nimetatud maksusoodustused viidi ellu just nimelt Orbani valitsusajal.

Kogu raudteeliini ja staadioni saaga on Orbani isikliku varanduse ka laiemalt avalikkuse tähelepanu alla toonud. Opositsioonipartei Üheskoos (Együtt) avaldas isegi enda poolt koostatud rikaste edetabeli, kus peaminister oli esikohal.

"Nii nagu Putinit peetakse rikkaimaks venelaseks, siis on ka härra Orban Ungari rikkaim mees, kes aga kasutab tankiste oma vara laiali paigutamiseks," sõnas erakonna Üheskoos liider Viktor Szigetvari.

Toimetaja: Laur ViirandVenemaa sõjalaevad Kaliningradi oblastis Baltiiskis. Illustreeriv foto.Venemaa sõjalaevad Kaliningradi oblastis Baltiiskis. Illustreeriv foto.

Raport: Vene sõjalaev tülitas Saber Strike'i varustanud USA kaubalaeva

Baltimaadesse iga-aastaseks sõjaväeõppuseks Saber Strike mai lõpus varustust toonud USA lipu all sõitvat kaubalaeva M/V Green Ridge tülitasid Vene sõjalaev ja kopterid.

Politsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest äraPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest ära
Puukaitsjad takistasid tulutult tunde Haabersti remmelga mahavõtmist

Politseil kulus teisipäeva varahommikust alates ligi kuus tundi, et Tallinnas Haabersti ristmiku ümberehitusele ette jäänud remmelga juurest valvet pidanud aktivistid eemale ajada, et saaks puu maha võtta.

Uuendatud: 14:58 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics