Haldusreformi seadus ja kahe tooli seadus jõuavad riigikohtusse ({{commentsTotal}})

Kõpu vald.
Kõpu vald. Autor/allikas: Tairo Lutter/Postimees/Scanpix
{{1466489829000 | amCalendar}}

Eesti kõige väiksemate omavalitsuste sekka kuuluv Kõpu vald vaidlustab riigikohtus hiljuti parlamendis heaks kiidetud haldusreformi seaduse, aga ka niinimetatud kahe tooli seaduse.

Viljandimaal asuva Kõpu valla volikogu esimees Kaja Lind ütles ERR.ee'le, et volikogu võttis vastu otsused, et esitab riigikohtule mõlema seaduse kohta taotluse.

"Iga volikogu õigus ja võimalus on see tähelepanek teha," märkis ta.

Nn kahe tooli seaduse kohta esitab Kõpu taotluse, kuna Linnu hinnangul ei vasta see võimude lahususe printsiibile.

"Meie sooviksime, et riigikogu liikmed teeks tööd riigikogus ja kohalikud aktiivsed ja kohapeal eluoluga hästi kursis olevad inimesed saaksid võimaluse osaleda kohapeal töös. Näeme, et nende inimeste töö kohapeal on tulus. Leiame, et riigikogus olevate inimeste kasu on meile suurem, kui nad teevad tööd seal, riigikogus," selgitas Lind.

Haldusreformi seaduse vaidlustamise kohta rääkis Lind, et see on viimane võimalus valda säilitada ja see kasutatakse ära.

"Antud seadus on tähtaegu lühendanud, millega me pole rahul, see paneb teatud surve peale läbirääkimistele, kui ühinemistest rääkida. Aga ka kui tekib veel erinevaid küsimusi, kuid nende koostamiseks läheb natuke aega. Näiteks kui tekib küsimusi, et lugedes seadust, siis sundliidetud vallad raha ei saa, aga kas see on võrdne kohtlemine," rääkis ta.

"See pole mingi võitlus, vaid lihtsalt oma kogukonna eest küsimuste esitamine. See on meie võimalus seda teha. Eks need küsimused ole juba enne üleval olnud," lisas ta.

Riigikogu andis 7. juunil heakskiidu kahele väga kaalukale seadusele. Neist esimene, haldusreformi seadus, määrab omavalitsuse minimaalseks suuruseks 5000 elanikku ning sätestab tähtajad, milleks peavad Eesti vallad ja linnad uutele kriteeriumidele vastama. Teisega anti parlamendi liikmetele voli kuuluda tulevikus valla- ja linnavolikogudesse, kirjutab Sakala.

Kõpu vallas on 643 elanikku.

Kaja Lind ütles Sakalale, et initsiatiiv algatuseks sündis Kõpus, kuid sellele on põhimõttelist poolehoidu avaldanud veel mitme omavalitsuse tegelased, kellega nad on konsulteerinud.

Toimetaja: Priit Luts, Merili Naelproovisproovis
Fotod ja video: Tallinna staadionitel algasid tantsupeo proovid

Tallinnasse kogunes 585 tantsu- ja võimlemisrühma ligi 8500 esinejaga, sest staadionitel algasid teisipäeval tantsupeo proovid.

Uuendatud: 19:27 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics