Haldusreformi seadus ja kahe tooli seadus jõuavad riigikohtusse ({{commentsTotal}})

Kõpu vald. Autor: Tairo Lutter/Postimees/Scanpix
{{1466489829000 | amCalendar}}

Eesti kõige väiksemate omavalitsuste sekka kuuluv Kõpu vald vaidlustab riigikohtus hiljuti parlamendis heaks kiidetud haldusreformi seaduse, aga ka niinimetatud kahe tooli seaduse.

Viljandimaal asuva Kõpu valla volikogu esimees Kaja Lind ütles ERR.ee'le, et volikogu võttis vastu otsused, et esitab riigikohtule mõlema seaduse kohta taotluse.

"Iga volikogu õigus ja võimalus on see tähelepanek teha," märkis ta.

Nn kahe tooli seaduse kohta esitab Kõpu taotluse, kuna Linnu hinnangul ei vasta see võimude lahususe printsiibile.

"Meie sooviksime, et riigikogu liikmed teeks tööd riigikogus ja kohalikud aktiivsed ja kohapeal eluoluga hästi kursis olevad inimesed saaksid võimaluse osaleda kohapeal töös. Näeme, et nende inimeste töö kohapeal on tulus. Leiame, et riigikogus olevate inimeste kasu on meile suurem, kui nad teevad tööd seal, riigikogus," selgitas Lind.

Haldusreformi seaduse vaidlustamise kohta rääkis Lind, et see on viimane võimalus valda säilitada ja see kasutatakse ära.

"Antud seadus on tähtaegu lühendanud, millega me pole rahul, see paneb teatud surve peale läbirääkimistele, kui ühinemistest rääkida. Aga ka kui tekib veel erinevaid küsimusi, kuid nende koostamiseks läheb natuke aega. Näiteks kui tekib küsimusi, et lugedes seadust, siis sundliidetud vallad raha ei saa, aga kas see on võrdne kohtlemine," rääkis ta.

"See pole mingi võitlus, vaid lihtsalt oma kogukonna eest küsimuste esitamine. See on meie võimalus seda teha. Eks need küsimused ole juba enne üleval olnud," lisas ta.

Riigikogu andis 7. juunil heakskiidu kahele väga kaalukale seadusele. Neist esimene, haldusreformi seadus, määrab omavalitsuse minimaalseks suuruseks 5000 elanikku ning sätestab tähtajad, milleks peavad Eesti vallad ja linnad uutele kriteeriumidele vastama. Teisega anti parlamendi liikmetele voli kuuluda tulevikus valla- ja linnavolikogudesse, kirjutab Sakala.

Kõpu vallas on 643 elanikku.

Kaja Lind ütles Sakalale, et initsiatiiv algatuseks sündis Kõpus, kuid sellele on põhimõttelist poolehoidu avaldanud veel mitme omavalitsuse tegelased, kellega nad on konsulteerinud.

Toimetaja: Priit Luts, Merili NaelVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.