Allika kinnitusel Vene-sanktsioone täna pikendatakse, kuid mitu riiki nõuab edasiste sammude sisulisemat arutamist ({{commentsTotal}})

Prantsusmaa välisminister Jean-Marc Ayrault. Autor: Reuters/Scanpix

Euroopa Liidu liikmesriikide alalistel esindajatel on kavas anda tänasel koosolekul heakskiit Venemaa-vastaste majandussanktsioonide jätkamisele, samas Prantsusmaa on avaldanud soovi, et Venemaa ja sanktsioonide teemat arutataks laiemalt 28.-29. juunini toimuval Ülemkogul. Austria ja Saksamaa on aga käinud välja idee sanktsioonde järk-järgulise leevendamise kohta.

EUobserveri allikas kinnitas, et sanktsioonide pikendamise poole aasta võrra kiidavad suursaadikud tänasel koosolekul heaks ilma sisulise debatita. Sarnaseid kinnitusi on varem andnud ka teiste väljaannete (näiteks Helsingin Sanomat ja Yle) allikad.

"Eks me näe, mis seal kohtumisel juhtub, kuid eeldatavalt oodatakse iga strateegiamuutusega järgmise korrani," selgitas allikas. "Konsensus on endiselt olemas, me ei oota mingeid viivitusi."

Suursaadikute kohtumine leiab aset pärast seda, kui nii Austria kui ka Saksamaa välisminister on vihjanud, et Euroopa Liidu sanktsioonidepoliitikat tuleks muuta tulevikus selliseks, et kui Venemaa mingi Minski rahuleppe tingimuse täidab, vastaks EL sellele mõne sanktsiooni kaotamisega.

Lisaks sai Saksamaa välisminister Frank-Walter Steinmeier palju vastukaja seoses sellega, et süüdistas nädalavahetusel NATO-t liigses "mõõgatäristamises" Venemaa suunal. Eilse välisministrite kohtumise raames selgitas ta küll mõnele kolleegile, et tema sõnu ajalehele Bild am Sonntag on valesti tõlgendatud ning et Saksamaa pühendumine NATO-le pole muutunud. Ajakirjanikele aga märkis ta, et peab Vene-sanktsioonide pikendamist tõenäoliseks.

Prantsusmaa välisminister Jean-Marc Ayrault omakorda ütles, et kuigi sanktsioonid saavad enne Ülemkogu automaatselt pikendatud, peaksid Euroopa Liidu juhid kuulama ära nn Normandia nelikus osalevate Prantsusmaa ja Saksamaa ülevaate Ukraina konflikti hetkeseisust.

Ministri arvates peaks teemat arutama sisuliselt ning et ka Ukraina peab Minski leppe täitmiseks oma osa tegema. Sarnaselt Austria ja Saksamaa ideele vene-sanktsioone järk-järgult kaotama hakata ütles ka Ayrault, et kui Euroopa Liit suudab saata teele mõned "julgustavad märguanded ühele või teisele poolele", võib see kasulik olla.

Briti välisminister Philip Hammond oli resoluutsem. "Sõnum Venemaale peab olema see, et kui te tahate sanktsioonide leevendamist, siis täitke Minski tingimusi. Mitte mõned tingimused. Mitte nende poole liikumine või nendest rääkimine, vaid reaalsed sammud," rõhutas ta.

"Venelased mängivad praegu "jaga ja valluta" stiilis mängu. Võtavad sihikule neid, kes kalduvad rääkima sanktsioonide leevendamisest: survestavad neid, keelitavad neid... Iga märki sanktsioonide ülevaatamisest tõlgendatakse kui märki nõrkusest," lisas Hammond.

Euroopa Liit kehtestas Venemaa vastu majandussanktsioonid ligi kaks aastat tagasi seoses Ukraina kriisiga. Venemaa kehtestas peagi omakorda ka vastusanktsioonid, millega keelati näiteks mitmete toiduainete import Euroopast Venemaale.

Kuigi mitmed Euroopa Liidu liikmesriigid - näiteks Kreeka, Itaalia, Slovakkia ja Ungari - on Venemaa-vastaseid sanktsioone varem korduvalt kritiseerinud, pole ükski neist pikendamist otseselt ja ametlikult läbi kukutama hakanud.

Euroopa Liit on majandussanktsioonid sidunud otseselt Minski rahuleppe tingimuste täitmisega ning seda pole EL-i arvates teinud ei Kreml ega viimase poolt toetatud jõud Ida-Ukrainas. Näiteks peaks relvarahu reaalselt püsima ning Ukraina peaks saama võimaluse valvata kogu oma riigipiiri. Lisaks on Euroopa Liit kehtestanud veel eraldi sanktsioone, mis puudutavad Krimmi poolsaare okupeerimist ja annekteerimist.

Toimetaja: Laur ViirandFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.