Austria kohus vaeb presidendi kordusvalimiste korraldamist ({{commentsTotal}})

Austria konstitutsioonikohtu liikmed enne esimest istungit presidendi kordusvalimiste küsimuses. Autor: AFP/Scanpix

Austria konstitutsioonikohtus algas eile neli päeva vältav istung, kus otsustatakse, kas mais toimunud presidendivalimised tuleb valimispettuste tõttu uuesti läbi viia.

Paremäärmusliku Austria Vabaduspartei kandidaat Norbert Hofer kaotas presidendivalimistel vastaskandidaadile, roheliste ridadesse kuuluvale Alexander Van der Bellenile kõigest veidi üle 30 000 häälega. Partei kaebuse kohaselt avati aga tuhanded hääletussedelid liiga vara ja selleks mitte volitatud isikute poolt, vahendas BBC.

Austria valimiskomisjon on teatanud, et tuginedes riigi 117 valimisringkonna andmetele ei ole kordusvalimised vajalikud. Austria ringhäälingu (ORF) teatel on aga mõned vaatlejad vande all öelnud, et kuigi nad valimistulemustele allkirja andsid, esines tegelikult mõningaid rikkumisi.

Vabaduspartei esitas kohtule 152-leheküljelise toimiku ning neljapäevasel avalikul istungil annab ütlusi umbes 90 tunnistajat. Partei väitel loeti hääli lubatust varem 84 valimisringkonnas ja valimiskastid avati enneaegu 17 piirkonnas. Partei kaebuse kohaselt loeti lubatust varem lausa 573 000 häält.

Eelmisel nädalal ütles Viini ülikooli professor, põhiseaduse asjatundja Theo Öhlinger, et vabaduspartei kaebus on väga tõsine ning kordusvalimised on võimalikud.

Kohus peaks otsuse tegema enne 8. juulit, mil president ametisse vannutatakse.

Toimetaja: Karin KoppelMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.