Tartumaal hukkunud nuumsead lähevad omanikule kalliks maksma ({{commentsTotal}})

{{1466498552000 | amCalendar}}

Täna hommikul sai veterinaar- ja toiduamet teate, et ühes Tartumaa farmis on ventilatsioonisüsteemi rikke tõttu surnud 171 nuumikut. Sigade hukkumine läheb omanikule kalliks maksma, sest pärast seakatkuepideemiat kindlustusseltsid enam sigu kindlustada ei võta.

Kokku oli farmis üle 2500 sea. Täna hommikul farmi kontrollinud veterinaar- ja toiduameti Tartumaa veterinaarkeskuse juhataja Anneli Kase hinnangul võis nuumikute surma põhjustada rike elektrisüsteemis.

„See seiskas farmi sundventilatsiooni, mistõttu sead hukkusid,“ ütles Kask.

Seda, mis osaühingule Freiendsland kuuluvas seafarmis Alatskivil Kasumetsas täpsemalt juhtus, praegu veel teada ei ole, kuna uurimine alles käib ja ettevõtte juhid juhtunut kommenteerida ei soovi.

Veterinaar- ja toiduameti peadirektori asetäitja Olev Kalda tõdeb, et kui farmis ventilatsioon kaob, on lämbumissurm kiire tulema.

"Tegemist on olukorraga, kus on palju loomi väikesel pindalal koos. Elutegevuse tagajärjel tekib seal palju gaase ja õhutemperatuur ka on päris kõrge, juhul kui nõuetekohane ventilatsioon ei ole tagatud. Kui ventilatsioon peaks päris ära langema, siis praeguste ilmaoludega kuskil paar-kolm tundi on piisav, selleks et loomad seal hukkuvad," tõdes Kalda.

Selleks, et niisugused õnnetused ära hoida, peaksid elutähtsad süsteemid olema Kalda sõnul dubleeritud.

"Kui on süsteemid, mis nõuavad elektrivarustust, siis peab kindlasti olema kasutusel peasüsteem, mis annab rikketeate, juhul kui elektrivarustus katkeb. Sõltuvalt farmi tüübist ja võimalustest, kui seal puudub näiteks võimalus seinte mahavõtmiseks või uste avamiseks, siis peab seal kindlasti olema ka varusüsteem, näiteks elektrigeneraator, mis tuleb käivitada teatud aja jooksul pärast rikketeate saamist," selgitas Kalda.

Eesti tõusigade aretusühingu tegevjuhi Urmas Lahe sõnul on seafarmides igaks juhuks ka aknaluugid ning kui ventilatsioon kaob, siis aknad ja uksed avatakse. Samas tõdeb ta, et kõigi sigadeni värske õhk jõuda ei pruugi.

Kahju 20 000 eurot

Kahju, mis sellise koguse nuumsigade hukkumine ettevõttele toob, võib Lahe sõnul küündida 20 000 euroni. Lisaks sellele peab ettevõte maksma veel AS-ile Vireen, kelle loomsete jäätmete käitlemise tehases sead põletatakse.

Ühtlasi tõdeb Laht, et pärast seakatkuepideemia Eestisse jõudmist kindlustusfirmad enam sigu kindlustada ei võta.

Ehkki juhtunu uurimine Peipsi lähistel asuvas farmis alles käib, usub Kalda, et mingid täiendavad sanktsioonid seakasvatajat ilmselt ei oota.

"Seda näitab menetlus, kuivõrd oli tegu halbade juhuste kokkusattumusega, kuivõrd õnnetusega, kuivõrd vastutavate isikute tegevuse või tegematusega. Õnnetus on see kindlasti ka loomaomaniku jaoks ja kui sealt peaks midagi ka selguma, siis mõtlemiskohta tal ilmselt on," nentis Kalda.

Toimetaja: Merilin PärliVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema