Seadusemuudatus seaks piirangud droonide lennutamisele ja kinnisvara ostmisele piirialadel ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Riigikogu hakkab sügisel arutama riigipiiriseaduse muudatust, millega Eesti idapiiril kehtestataks välispiiriga paralleelselt kulgev viie kilomeetri laiune piirivöönd, kus oleksid näiteks droonide lennutamise ja kinnisvara soetamise piirangud.

Riigikogu põhiseaduskomisjoni algatatud eelnõus kasutatakse piiritsoonist leebemat väljendit "piirivöönd", kuid põhimõte on tegelikult sama, vahendasid ERRi raadiouudised.

See on välispiiriga paralleelselt kulgev viie kilomeetri laiune ala, kus politsei- ja piirivalveamet võib piirata isikute liikumist ja tegutsemist. Lisaks võiksid piirivalvurid omanike nõusolekuta liikuda piirimaadel asuvatel eramaadel ja teedel.

Seni on Eesti erinevalt naaberriigist ilma piirivööndita hakkama saanud. Riigikogu põhiseaduskomisjoni esimees Kalle Laanet põhjendas vööndi vajalikkust sellega, et piir oleks paremini valvatud ja piirirahu tagatud.

"Nii Kagu- kui ka Ida-Eesti piiri väljaehitamine käib täie hooga, pärast piiri väljaehitamist on vaja ka selgemini toodud õiguslikke aluseid, mis seal teha saab ja mida seal teha ei saa. Esimene õiguslikult reguleerimata asi on just nimelt näiteks droonide lendamine," rääkis ta.

Teine teema, mida piiriseaduse muutmise käigus kindlasti arutama hakatakse, on piirivööndis asuva kinnisvara küsimus - kes seda võib soetada ja kes mitte. Praegu võivad piirialadel kinnistuid osta vaid Euroopa Liidu liikmesriikide kodanikud ja ettevõtted. Väidetavalt omandavad aga juriidiliste isikute varjus piirialadel kinnistuid kolmandate riikide kodanikud. Seda võimalust soovitakse tulevikus vältida.

"Eraisikutele jääks ta enam-vähem - vähemalt arutelul on - samamoodi, aga mis puudutab juriidilisi isikuid, siis neil üldse piirata seda või keelata," lausus Laanet ja selgitas, et sageli ei teata, kes on juriidiliste isikute taga, eriti just väljaspool ELi registreeritud ettevõtete puhul.

Kinnisvarafirma Domus Kinnisvara Narva regiooni juhi Aleksander Bogensi hinnangul võiks aga totaalne kinnisvaraostu keeld piirialade arengu sootuks seisata. Eriti Narvas ja Narva-Jõesuus.

"Igasuguse arendusega tegelevad ikkagi juriidilised isikud, mitte eraisikud, ja kui me tahame, et meie piirkond Ida-Virumaal areneks edasi, siis peame andma ikkagi juriidilistele isikutele võimaluse osta kinnisvara siin. Pigem võiks Vabariigi Valitsus mõelda sellest, kuidas kontrollida, mis eesmärgiga juriidiline isik tahab osta mingi maatüki ja kuidas seda võiks reguleerida," märkis ta.

Kalle Laaneti sõnul pole keelud siiski absoluutsed. Näiteks piirivööndis kinnisvara omandamise küsimuses jääks valitsusele üsna lai kaalutlusõigus.

Toimetaja: Karin KoppelViljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema