Bild: Steinmeierist on saamas sõjajärgse Saksamaa kõige armastatum välisminister... Moskvas ({{commentsTotal}})

Steinmeier ja tema Vene kolleeg Sergei Lavrov.
Steinmeier ja tema Vene kolleeg Sergei Lavrov. Autor/allikas: Sergei Bobylev/TASS/Scanpix

Saksamaa välisminister Frank-Walter Steinmeier andis nädalavahetusel ajalehele Bild am Sonntag intervjuu, milles kritiseeris NATO-t liigse "mõõgatäristamise" eest Venemaa suunal. Hiljem on Steinmeier küll öelnud, et tema sõnu olevat valesti tõlgendatud. Ajalehes Bild aga ilmus eile väga terav kriitika Steinmeieri aadressil, kus leitakse, et välisminister lõi oma väljaütlemistega noa selga nii Saksa valitsusele kui ka NATO-le.

Bild am Sonntagi sõsarlehes Bild avaldatud arvamusartikli autoriks on ajakirjanik Julian Reichelt, kelle arvates on Steinmeierist saamas sõjajärgse Saksamaa kõige armastatum välisminister - Moskvas.

Artikli alguses loetletakse mitmeid Ukraina kriisiga seotud asjaolusid, mis Venemaad just eriti heas valguses ei näita. Meenutatakse Krimmi annekteerimist, osalust Ida-Ukraina konfliktis, kahtlasi seoseid Malaisia reisilennuki allatulistamisega, president Putini ja Kremli esindajate ähvardavaid vihjeid tuumarelvade teemal, vägede liigutamist Kaliningradi, Euroopa riikide õhuruumi rikkumisi, Moskva veriseid samme Süürias ning Saksamaa vastu suunatud infosõjaoperatsioone.

Tõenäoliselt ei ole kedagi, kes oleks Steinmeierile nii palju häbitult valetanud, kui seda on teinud tema Venemaa kolleeg Sergei Lavrov. Mitte midagi, mida ta on Steinmeierile lubanud, pole Moskva täitnud, nenditakse artiklis. Bildi arvates peavad Steinmeieri vahendusel saavutatud Minski rahulepet täiesti väärtusetuks ja groteskseks tsirkuseks peaaegu kõik, välja arvatud Steinmeier ise.

"See, mida Steinmeier nende ümberlükkamatute faktide valguses räägib, on ühest küljest absurdne, kuid teisalt ka poliitiliselt ohtlik." Ajaleht toob välja välisministri jutu seest kohad, kus Steinmeieri hinnangul on Krimmi annekteerimise ja Ida-Ukraina "tegevuste" tagajärjel tekkinud "ohutunne", ja nendib, et üldjuhul kutsutakse selliseid "tegevusi" sõjaks ning Saksa välisministril peaks olema piisavalt selgroogu, et selliseid asju õige nimega nimetada.

Steinmeierile heidetakse ette ka seda, et ta ei ütle midagi Venemaa poolt sooritatud rahvusvahelise õiguse ja inimõiguste rikkumiste kohta, küll aga ütleb välja järgmise kaheldava reaalsustajuga lause: "Meil oleks arukas mitte anda ettekäändeid uueks, vanaks vastasseisuks."

Bild rõhutab seepeale, et esiteks on Kreml aastate jooksul tõestanud, et ta ei vaja teiste riikide ründamiseks "ettekäändeid", ja teiseks saab Putin vajaduse korral sellised "ettekäänded" oma luureteenistuste ja propaganda abil tekitada.

Erilise kriitika osaliseks saab aga Steinmeieri järgnev ütlus: "Samas me ei tohiks praegu olukorda sütitada valju mõõkade täristamise ja sõjahüüetega. Kõik, kes usuvad, et sümboolsed tankiparaadid alliansi idapiiril suurendavad julgeolekut, eksivad."

Ajaleht märgib, et see, mida Steinmeier nimetab "sümboolseks tankiparaadiks", on tegelikult keerukas manööver (ajaleht peab silmas näiteks NATO õppust Anakonda-16 - Toim.), millest võtab osa kümneid tuhandeid noori inimesi, ja mis annab muuhulgas ka Steinmeierile ja Saksa parlamendile tegevusvabaduse otsuste langetamiseks. Bildi hinnangul lööb Steinmeier selle lausega noa selga ka Saksamaa valitsusele, mis samuti nendest meetmete rakendamisest osa võtab, ja NATO-le tervikuna.

Artiklis nenditakse, et Steinmeieri väide, et sellised manöövrid ei paku suuremat julgeolekut, ei pea ka ajalooliselt paika - 50 aastat Euroopat kaitsnud usutav kaitsevõime polnud ainult kontseptsioon, vaid see lõi ka võimaluse idasuunaliseks poliitikaks, mille üle Steinmeieri kodupartei sotsiaaldemokraadid siiani uhkust tunnevad.

"Saksamaa armastab kuulda, et maailm on ohutum paik, kui me otsime Venemaaga dialoogi. Kahjuks ei pea see aga paika. Dialoogi ilma heidutuseta tõlgendatakse Venemaal kui kutset invasiooniks," kirjutatakse artiklis, kus tunnistatakse, et selliseid "kutseid" esitab Steinmeier liiga sageli.

Bild juhib lõpetuseks tähelepanu ka sellele, et Kremli poolt kontrollitud Venemaa meedia on viimastel päevadel Steinmeieri kohta palju kiitvaid sõnu öelnud. Ajalehe hinnangul on see üks hullemaid asju, mis ühe Lääne poliitikuga juhtuda saab.

Toimetaja: Laur ViirandPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest äraPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest ära
Puukaitsjad takistasid tulutult tunde Haabersti remmelga mahavõtmist

Politseil kulus teisipäeva varahommikust alates ligi kuus tundi, et Tallinnas Haabersti ristmiku ümberehitusele ette jäänud remmelga juurest valvet pidanud aktivistid eemale ajada, et saaks puu maha võtta.

Uuendatud: 14:58 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics