Bild: Steinmeierist on saamas sõjajärgse Saksamaa kõige armastatum välisminister... Moskvas ({{commentsTotal}})

Steinmeier ja tema Vene kolleeg Sergei Lavrov. Autor: Sergei Bobylev/TASS/Scanpix

Saksamaa välisminister Frank-Walter Steinmeier andis nädalavahetusel ajalehele Bild am Sonntag intervjuu, milles kritiseeris NATO-t liigse "mõõgatäristamise" eest Venemaa suunal. Hiljem on Steinmeier küll öelnud, et tema sõnu olevat valesti tõlgendatud. Ajalehes Bild aga ilmus eile väga terav kriitika Steinmeieri aadressil, kus leitakse, et välisminister lõi oma väljaütlemistega noa selga nii Saksa valitsusele kui ka NATO-le.

Bild am Sonntagi sõsarlehes Bild avaldatud arvamusartikli autoriks on ajakirjanik Julian Reichelt, kelle arvates on Steinmeierist saamas sõjajärgse Saksamaa kõige armastatum välisminister - Moskvas.

Artikli alguses loetletakse mitmeid Ukraina kriisiga seotud asjaolusid, mis Venemaad just eriti heas valguses ei näita. Meenutatakse Krimmi annekteerimist, osalust Ida-Ukraina konfliktis, kahtlasi seoseid Malaisia reisilennuki allatulistamisega, president Putini ja Kremli esindajate ähvardavaid vihjeid tuumarelvade teemal, vägede liigutamist Kaliningradi, Euroopa riikide õhuruumi rikkumisi, Moskva veriseid samme Süürias ning Saksamaa vastu suunatud infosõjaoperatsioone.

Tõenäoliselt ei ole kedagi, kes oleks Steinmeierile nii palju häbitult valetanud, kui seda on teinud tema Venemaa kolleeg Sergei Lavrov. Mitte midagi, mida ta on Steinmeierile lubanud, pole Moskva täitnud, nenditakse artiklis. Bildi arvates peavad Steinmeieri vahendusel saavutatud Minski rahulepet täiesti väärtusetuks ja groteskseks tsirkuseks peaaegu kõik, välja arvatud Steinmeier ise.

"See, mida Steinmeier nende ümberlükkamatute faktide valguses räägib, on ühest küljest absurdne, kuid teisalt ka poliitiliselt ohtlik." Ajaleht toob välja välisministri jutu seest kohad, kus Steinmeieri hinnangul on Krimmi annekteerimise ja Ida-Ukraina "tegevuste" tagajärjel tekkinud "ohutunne", ja nendib, et üldjuhul kutsutakse selliseid "tegevusi" sõjaks ning Saksa välisministril peaks olema piisavalt selgroogu, et selliseid asju õige nimega nimetada.

Steinmeierile heidetakse ette ka seda, et ta ei ütle midagi Venemaa poolt sooritatud rahvusvahelise õiguse ja inimõiguste rikkumiste kohta, küll aga ütleb välja järgmise kaheldava reaalsustajuga lause: "Meil oleks arukas mitte anda ettekäändeid uueks, vanaks vastasseisuks."

Bild rõhutab seepeale, et esiteks on Kreml aastate jooksul tõestanud, et ta ei vaja teiste riikide ründamiseks "ettekäändeid", ja teiseks saab Putin vajaduse korral sellised "ettekäänded" oma luureteenistuste ja propaganda abil tekitada.

Erilise kriitika osaliseks saab aga Steinmeieri järgnev ütlus: "Samas me ei tohiks praegu olukorda sütitada valju mõõkade täristamise ja sõjahüüetega. Kõik, kes usuvad, et sümboolsed tankiparaadid alliansi idapiiril suurendavad julgeolekut, eksivad."

Ajaleht märgib, et see, mida Steinmeier nimetab "sümboolseks tankiparaadiks", on tegelikult keerukas manööver (ajaleht peab silmas näiteks NATO õppust Anakonda-16 - Toim.), millest võtab osa kümneid tuhandeid noori inimesi, ja mis annab muuhulgas ka Steinmeierile ja Saksa parlamendile tegevusvabaduse otsuste langetamiseks. Bildi hinnangul lööb Steinmeier selle lausega noa selga ka Saksamaa valitsusele, mis samuti nendest meetmete rakendamisest osa võtab, ja NATO-le tervikuna.

Artiklis nenditakse, et Steinmeieri väide, et sellised manöövrid ei paku suuremat julgeolekut, ei pea ka ajalooliselt paika - 50 aastat Euroopat kaitsnud usutav kaitsevõime polnud ainult kontseptsioon, vaid see lõi ka võimaluse idasuunaliseks poliitikaks, mille üle Steinmeieri kodupartei sotsiaaldemokraadid siiani uhkust tunnevad.

"Saksamaa armastab kuulda, et maailm on ohutum paik, kui me otsime Venemaaga dialoogi. Kahjuks ei pea see aga paika. Dialoogi ilma heidutuseta tõlgendatakse Venemaal kui kutset invasiooniks," kirjutatakse artiklis, kus tunnistatakse, et selliseid "kutseid" esitab Steinmeier liiga sageli.

Bild juhib lõpetuseks tähelepanu ka sellele, et Kremli poolt kontrollitud Venemaa meedia on viimastel päevadel Steinmeieri kohta palju kiitvaid sõnu öelnud. Ajalehe hinnangul on see üks hullemaid asju, mis ühe Lääne poliitikuga juhtuda saab.

Toimetaja: Laur ViirandVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.