Põhja-Korea katsetas kaht keskmaaraketti ({{commentsTotal}})

Põhja-Korea raketi start Autor: Yonhap/Reuters/Scanpix
{{1466567330000 | amCalendar}}

Põhja-Korea tulistas kolmapäeva hommikul idarannikul välja kaks keskmaaraketti, teatas Lõuna-Korea kaitseministeerium.

Põhja-Korea katsetas mõlemal juhul ilmselt kesktegevusraadiusega ballistilist raketti Musudan.

Esimene katsetus korraldati Põhja-Korea idarannikult Eesti aja järgi kell 23 teisipäeva õhtul ning rakett lendas Jaapani merel umbes 150 kilomeetrit. Lõuna-Korea kaitseministeeriumi teatel korraldati teine katsetus samast asukohast kaks tundi hiljem ja rakett lendas 400 kilomeetrit.

"Lõuna-Korea ja USA viivad läbi täiendavaid analüüse," teatas kaitseministeerium.

Ühendriikide välisministeerium mõistis raketikatsetused hukka, kinnitades, et need vaid suurendavad ülemaailmseid jõupingutusi Põhja-Korea ebaseadusliku raketiprogrammi tõkestamiseks.

"Me kavatseme tõstatada oma mured ÜRO-s, et tugevdada rahvusvahelist otsustavust võtta Põhja-Korea nende provokatiivsete tegude eest vastutusele," ütles USA välisministeeriumi pressiesindaja John Kirby.

Pentagon teatas, et Ühendriikide sõjavägi jälgis mõlemat raketti ja selgitas välja, et kumbki "Põhja-Ameerikale ohtu ei kujutanud".

Jaapani peaminister Shinzo Abe mõistis raketikatsetused hukka.

"Kui tegemist oli tõepoolest ballistilise raketi katsetamisega, siis see on vastuvõetamatu ega seda saa lubada," ütles Abe.

Põhja-Korea neli viimast raketikatsetust on ebaõnnestunud, kuid Pyongyang ei ole loobunud relvaprogrammist, mille peaeesmärk on arendada välja USA mandriosa tabamiseks suuteline tuumarelv.

Aprillis korraldas Pyongyang kolm ebaõnnestunud Musudani katsetust. Raketi tegevusraadius jääb hinnanguliselt 2500-4000 kilomeetri vahele, mis tähendab, et see katab kogu Lõuna-Korea ja Jaapani, aga ehk ka USA sõjaväebaasid Guami saarel.

Põhja-Korea korraldas 6. jaanuaril neljanda tuumakatsetuse ja katsetas kuu aega hiljem kaugmaa ballistilist raketti. Sellele järgnes ridamisi väiksema tegevusraadiusega rakettide katsetusi. ÜRO kehtestas märtsi algul Põhja-Koreale viimase 20 aasta karmimad sanktsioonid.

Põhja-Korea on hoobelnud viimastel kuudel terve rea tehnoloogiliste läbimurretega. Pyongyangi väitel on sel õnnestunud vähendada tuumalõhkepead raketile paigaldamiseks sobiva suuruseni, välja töötada atmosfääri taassisenemisele vastu pidav lõhkepea ja ehitada tahkekütusel töötav raketimootor.

Eksperdid kahtlevad, kas Pyongyangil on õnnestunud saavutada läbimurre tuumalõhkepea kohandamisel ballistilisele raketile paigutamiseks vajaliku suuruseni ja välja arendada töötav mandritevahelist ballistiline rakett (ICBM).

Lisaks on avaldatud kahtlust, kas kommunistliku riigi väidetavad tuumalõhkepead on piisavalt tugevad, et pidada vastu ballistilise lennuga seotud põrutustele, vibratsioonile ja temperatuurimuutusele.

Toimetaja: Marek Kuul

Allikas: BNSMärt Avandi: ma tahaks, et teatris oleks vähem tülpimust

Parimaks meesnäitlejaks nimetatud Märt Avandi tunnistas, et Eesti teatrites on palju üle jala tegemist ja keskpärasust.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.