Analüütik: Brexit annaks suurima löögi Iirimaale ({{commentsTotal}})

London
London Autor/allikas: Luke Macgregor/Reuters/Scanpix

Londoni mõttekoja Open Europe (Avatud Euroopa) raporti järgi peab Suurbritannia Euroopa Liidust lahkumise korral olema valmis keerulisteks kaubanduskõnelusteks ning Norra mudeli kopeerimine suhtluses EL-iga ei rahuldaks ilmselt paljude Brexiti pooldajate nõudmisi, leiab mõttekoja asedirektor Stephen Booth.

Booth rääkis usutluses Postimehele, et Brexiti-debati kõige suurim teema on olnud üleüldine mõju Suurbritannia majandusele, seda nii lühikeses kui ka pikas perspektiivis.

"EL-i jäämise pooldajad on rõhutanud majanduslikke riske, mis kaasneksid liidust lahkumisega. Valitsuse argument on olnud, et Brexit põhjustaks väga palju rahutust ja ebakindlust pikaks ajaks. Samuti on väidetud, et EL-i turg on kasulik Ühendkuningriigi kaubandusele nii EL-i sees kui ka ülejäänud maailmaga, sest ühendus on sõlminud teiste riikidega kaubanduslepped," ütles Booth.

Tema sõnul on aga EL-ist lahkumise pooldajad argumenteerinud, et Brexit annaks Ühendkuningriigile vabaduse sõlmida veel enam kaubandusleppeid, näiteks Ameerika Ühendriikide, Hiina või Indiaga, kus kõnelused EL-iga on aeglased või need pole alanudki ning eelarve kohta on öeldud, et EL-i sissemakstavat raha saaks palju paremini kulutada kodus ning peale selle on räägitud palju tööjõu sisserännust, mida tuleks lahkumise pooldajate sõnul vähendada.

"Norra mudel ei vähendaks aga eriti immigratsiooni, mis on olnud Brexiti-meelsete oluline nõudmine. Samuti oleks Norra mudel löök suveräänsusele, sest Ühendkuningriigil poleks enam võimalust neid mõjutavate poliitikate üle hääletada. Suurbritannia suurust ja senist liikmelisust arvestades võib eeldada, et neid ootaks EL-iga midagi hoopis eripärast," nentis Booth.

Tema hinnangul Suurbritannia lahkumise mõju EL-ile tervikuna on ilmselt väike, kuid üksikute riikide jaoks suur. "Näiteks lähedalasuvale Iirimaale oleks Brexit suur löök, sest isegi kui Ühendkuningriik suudaks sõlmida kaubandusleppe EL-iga, seisaksid iirlased silmitsi suurte kuludega, kuna eksport Suurbritanniasse moodustab nende majandusest nii suure osa," tõdes ta.

Toimetaja: Marek KuulKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.
Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Uuendatud: 21:30 
Pärnu tantsulapsed ööbivad Tallinna 21. keskkoolis.Pärnu tantsulapsed ööbivad Tallinna 21. keskkoolis.
Laulu- ja tantsupeolisi majutatakse 44 koolimajas

Laulu- ja tantsupeole saabunud lapsed ja noored ööbivad traditsiooniliselt Tallinna koolimajades. Enam kui 19 tuhat noort mahutatakse ära 44 Tallinna ja Harjumaa kooli.

M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics