Analüütik: Brexit annaks suurima löögi Iirimaale ({{commentsTotal}})

London Autor: Luke Macgregor/Reuters/Scanpix

Londoni mõttekoja Open Europe (Avatud Euroopa) raporti järgi peab Suurbritannia Euroopa Liidust lahkumise korral olema valmis keerulisteks kaubanduskõnelusteks ning Norra mudeli kopeerimine suhtluses EL-iga ei rahuldaks ilmselt paljude Brexiti pooldajate nõudmisi, leiab mõttekoja asedirektor Stephen Booth.

Booth rääkis usutluses Postimehele, et Brexiti-debati kõige suurim teema on olnud üleüldine mõju Suurbritannia majandusele, seda nii lühikeses kui ka pikas perspektiivis.

"EL-i jäämise pooldajad on rõhutanud majanduslikke riske, mis kaasneksid liidust lahkumisega. Valitsuse argument on olnud, et Brexit põhjustaks väga palju rahutust ja ebakindlust pikaks ajaks. Samuti on väidetud, et EL-i turg on kasulik Ühendkuningriigi kaubandusele nii EL-i sees kui ka ülejäänud maailmaga, sest ühendus on sõlminud teiste riikidega kaubanduslepped," ütles Booth.

Tema sõnul on aga EL-ist lahkumise pooldajad argumenteerinud, et Brexit annaks Ühendkuningriigile vabaduse sõlmida veel enam kaubandusleppeid, näiteks Ameerika Ühendriikide, Hiina või Indiaga, kus kõnelused EL-iga on aeglased või need pole alanudki ning eelarve kohta on öeldud, et EL-i sissemakstavat raha saaks palju paremini kulutada kodus ning peale selle on räägitud palju tööjõu sisserännust, mida tuleks lahkumise pooldajate sõnul vähendada.

"Norra mudel ei vähendaks aga eriti immigratsiooni, mis on olnud Brexiti-meelsete oluline nõudmine. Samuti oleks Norra mudel löök suveräänsusele, sest Ühendkuningriigil poleks enam võimalust neid mõjutavate poliitikate üle hääletada. Suurbritannia suurust ja senist liikmelisust arvestades võib eeldada, et neid ootaks EL-iga midagi hoopis eripärast," nentis Booth.

Tema hinnangul Suurbritannia lahkumise mõju EL-ile tervikuna on ilmselt väike, kuid üksikute riikide jaoks suur. "Näiteks lähedalasuvale Iirimaale oleks Brexit suur löök, sest isegi kui Ühendkuningriik suudaks sõlmida kaubandusleppe EL-iga, seisaksid iirlased silmitsi suurte kuludega, kuna eksport Suurbritanniasse moodustab nende majandusest nii suure osa," tõdes ta.

Toimetaja: Marek KuulVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.