Arvestuslikult on Eestimaa teedel igapäevaselt kuni 4000 joobes juhti ({{commentsTotal}})

Alkoholijoobe kontrollimine. Autor: Postimees/Scanpix

Arvestuslikult on Eestimaa teedel igapäevaselt kuni 4000 alkoholi tarvitanud või narkojoobes sõidukijuhti, kellest päevas keskmiselt 10–30 juhti ehk hinnanguliselt 1-2% rikkujatest kõrvaldatakse liiklusest.

Justiitsministeerium märgib joobes juhtimise eest karistusi karmistava eelnõu seletuskirjas, et Eestis tabatakse aastas ligi 3000 kriminaalses joobes sõidukijuhti (juhi ühes grammis veres on vähemalt 1,50 milligrammi alkoholi või tema väljahingatavas õhus on alkoholi 0,75 milligrammi ühe liitri kohta või rohkem). Lisaks tabatakse sama palju juhte, kes on kuni 1,5-promillises joobes.

Ministeerium viitab, et Soome uuringute kohaselt sõidab joobes juht enne tabamist keskmiselt 230 korda.

Joobes juhtide puhul on samasuguse süüteo kordamise risk justiitsministeeriumi andmetel suur, seda eriti kriminaalses joobes juhtide puhul. Niisuguse kuriteo eest karistatutest on järgnenud kolme aasta jooksul uuesti kriminaalses joobes tabatud ligi viiendik.

Liiklusjärelevalve 2015. aasta plaani kohaselt oli eesmärk teha vähemalt 700 000 alkoholijoobe kontrolli. Reaalseks kontrollide arvuks kujunes 889 701, mida oli 21% plaanitust enam.

Kontrollide käigus avastati 7999 alkoholi piirmäära ületanud ja joobes juhti. Kontrollitute koguarvust moodustas see 0,89%. „Kõik puhuvad“ politseioperatsioonide käigus 247 333 kontrollitust oli alkoholi tarvitanud 1102 mootorsõidukijuhti.

Joobes juhi osalusel toimunud õnnetustes hukkus 2013. aastal 22 inimest, moodustades neljandiku kõigist liiklusõnnetuses hukkunutest.

2014. aastal oli niisuguseid hukkunuid 15, 2015. aastal 14 (viiendik kõigist hukkunutest). Samas võib ühes joobes juhi põhjustatud liiklusõnnetuses ühekorraga hukkuda neli inimest, nagu juhtus 2013. aastal Haapsalu lähedal või 2015. aasta augustis Tartumaal.

Kaassõitjate mõjutamine

Ministeerium leiab, et kui siiani on peatähelepanu pööratud üksnes juhile, siis tegelikult ka teistel inimestel, kõrvalistujatel, on samuti vastutus võimalike traagiliste tagajärgede ees, mida ebakaine juht võib põhjustada.

Nii kirjutataksegi eeldatavasti 2017. aastast jõustuvasse seadusemuudatusse, et sõitja (välja arvatud alla 18-aastane) on kohustatud keelama juhil, kellel esinevad joobeseisundile viitavad tunnused, sõiduki juhtimise.

Samuti on sõitjal keelatud teadvalt istuda autosse, mida juhib joobeseisundile viitavate tunnustega juht.

Karistuse kohustuslik osa vangistus

Eelnõu kohaselt võib edaspidi korduva kriminaalses joobes sõidukijuhtimise eest olla karistuse kohustuslikuks osaks ka osaline reaalne vangistus ning juhtimisõiguse ära võtmine.

Karistuste karmistamise kõrval tehakse ettevalmistusi ka selleks, et igale joobes juhile leida just selline mõjutusvahendite komplekt, mis aitaks uusi rikkumisi ennetada.

Esmakordsetele rikkujatele luuakse võimalus väärteokaristusest tingimisi vabanemiseks ja juhtimisõiguse teatud tingimustel säilitamiseks, et motiveerida neid tulevikus enam purjus peaga rooli mitte istuma, kuid seda juhul, kui süüdlane on nõus läbima vastava sotsiaalprogrammi või minema ravile.

Korduvalt kriminaalses joobes rooli istunud sõidukijuhid peavad läbima ka täiendava tervisekontrolli, mille tulemustest sõltub, kas juhtimisõigus taastatakse või mitte.

Toimetaja: Priit LutsVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.