Islandi teadlane: vulkaan Hekla võib varsti võimsalt purskama hakata, tuleb valmistuda katastroofiks ({{commentsTotal}})

Vulkaan Hekla 2011. aastal.
Vulkaan Hekla 2011. aastal. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Islandi ülikooli geofüüsika professor Páll Einarsson hoiatab, et saareriigi kõige aktiivsem tegevvulkaan Hekla võib lähiajal väga võimsalt purskama hakata.

Teadlase hinnangul võib järgmine purse tuua kaasa ulatusliku katastroofi, kui selle suhtes piisavaid ettevaatusabinõusid kasutusele ei võta, vahendab Yle ajalehte Visir.

Vulkaanide aktiivsust jälgivad Islandi võimud pole küll mingit ametlikku hoiatust andnud, kuid Pálli kinnitusel on Hekla sees praegu rohkem magmat ja survet kui enne kaht viimast purset.

Hekla on turistide seas populaarseks vaatamisväärsuseks, lisaks lendab sellest ühe päeva jooksul üle umbes 20-30 lennukit. Páll tuletab meelde, et Heklal on tavaks pursata suure plahvatusega ning seega peaksid inimesed praegu vulkaani lähipiirkonnast kindlasti eemale hoidma.

Aastatel 1970-2000 purskas Hekla üsna regulaarselt umbes iga 10 aasta tagant, kuid pärast seda pole purskeid enam olnud. Samas pole 16-aastane paus iseenesest erakordselt pikk aeg, sest näiteks 16. sajandist kuni 1970. aastani purskas nimetatud vulkaan umbes iga 35 aasta järel.

Eyjafjallajökulli purskamine tõi kaasa kaose lennuliikluses

Euroopa ja Põhja-Ameerika mandrilavade piiril asuval Islandil asub praegu rohkem kui 30 tegevvulkaani.

2010. aastal aset leidnud vulkaani Eyjafjallajökull purse tõi kaasa tõsise kaose Euroopa lennuliikluses. Tuhapilv tõusis rohkem kui 8 kilomeetri kõrgusele ning tuhk levis atmosfääris saareriigist vägagi kaugele.

2014. ja 2015. aastal purskas aga vulkaan Bárðarbunga ning selle tõttu tuli sageli piirata lennuliiklust Islandi lähistel. Kuna tuhka oli nende pursete puhul vähem, siis laiemalt see Euroopa lennuliiklust ei mõjutanud.

Hekla aktiivsust saab otse jälgida Islandi meteoroloogiaameti ja Volcano Discovery veebilehtedelt.

Toimetaja: Laur ViirandKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.
Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Uuendatud: 21:30 
Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.
Rahvusvahelise küberrünnaku tõttu suleti kõik Ehituse ABC poed

Ulatuslik rahvusvaheline küberrünnak, mis sai alguse nädala algul, on jõudnud otsapidi ka Eestisse: Ehituse ABC kõik poed suleti kolmapäeval, kuni küberrünnakust häiritud süsteemid taas tööle saadakse.

Uuendatud: 18:34 
M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics