Islandi teadlane: vulkaan Hekla võib varsti võimsalt purskama hakata, tuleb valmistuda katastroofiks ({{commentsTotal}})

Vulkaan Hekla 2011. aastal. Autor: AFP/Scanpix

Islandi ülikooli geofüüsika professor Páll Einarsson hoiatab, et saareriigi kõige aktiivsem tegevvulkaan Hekla võib lähiajal väga võimsalt purskama hakata.

Teadlase hinnangul võib järgmine purse tuua kaasa ulatusliku katastroofi, kui selle suhtes piisavaid ettevaatusabinõusid kasutusele ei võta, vahendab Yle ajalehte Visir.

Vulkaanide aktiivsust jälgivad Islandi võimud pole küll mingit ametlikku hoiatust andnud, kuid Pálli kinnitusel on Hekla sees praegu rohkem magmat ja survet kui enne kaht viimast purset.

Hekla on turistide seas populaarseks vaatamisväärsuseks, lisaks lendab sellest ühe päeva jooksul üle umbes 20-30 lennukit. Páll tuletab meelde, et Heklal on tavaks pursata suure plahvatusega ning seega peaksid inimesed praegu vulkaani lähipiirkonnast kindlasti eemale hoidma.

Aastatel 1970-2000 purskas Hekla üsna regulaarselt umbes iga 10 aasta tagant, kuid pärast seda pole purskeid enam olnud. Samas pole 16-aastane paus iseenesest erakordselt pikk aeg, sest näiteks 16. sajandist kuni 1970. aastani purskas nimetatud vulkaan umbes iga 35 aasta järel.

Eyjafjallajökulli purskamine tõi kaasa kaose lennuliikluses

Euroopa ja Põhja-Ameerika mandrilavade piiril asuval Islandil asub praegu rohkem kui 30 tegevvulkaani.

2010. aastal aset leidnud vulkaani Eyjafjallajökull purse tõi kaasa tõsise kaose Euroopa lennuliikluses. Tuhapilv tõusis rohkem kui 8 kilomeetri kõrgusele ning tuhk levis atmosfääris saareriigist vägagi kaugele.

2014. ja 2015. aastal purskas aga vulkaan Bárðarbunga ning selle tõttu tuli sageli piirata lennuliiklust Islandi lähistel. Kuna tuhka oli nende pursete puhul vähem, siis laiemalt see Euroopa lennuliiklust ei mõjutanud.

Hekla aktiivsust saab otse jälgida Islandi meteoroloogiaameti ja Volcano Discovery veebilehtedelt.

Toimetaja: Laur ViirandMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.