Merkel: Saksamaa peab kaitsekulutusi märkimisväärselt tõstma ({{commentsTotal}})

Saksa sõdurid ja liidukantsler Angela Merkel. Autor: Reuters/Scanpix

Liidukantsler Angela Merkel teatas täna, et Saksamaa peab välisohtudega toime tulemiseks märkimisväärselt oma kaitsekulutusi tõstma.

Berliinis toimuval majanduskonverentsil rääkinud Merkel märkis, et Euroopa Liit pole praegu olukorras, kus ta suudaks end ise välisohtude vastu kaitsta, vahendas Reuters.

Liidukantsleri hinnangul aga ei saa Euroopa oma julgeoleku tagamisel loota ainult transatlantilisele partnerlusele Ameerika Ühendriikidega.

"Loomulikult tähendab see seda, et riik nagu Saksamaa, mis praegu kulutab 1,2% oma SKT-st riigikaitsele, ja USA, mis kulutab riigikaitsele 3,4%, peavad teineteisele selles küsimuses lähemal asuma," sõnas Merkel.

Liidukantsler rõhutas, et pikas perspektiivis ei saa eeldada, et keegi teine Saksamaa riigikaitse eest hoolitseb.

Mitmed väljaanded on käesoleval aastal kirjutanud ka sellest, et lisaks enda kaitsevõime tõstmisele, mõlgutatakse Berliinis ka mõtteid "Euroopa armee" loomisest.

Näiteks Finacial Times'i kätte sattunud nn "valges paberis" tuuakse välja sammud, et järk-järgult koordineerida Euroopa riiklike sõjavägede tegevust ja luua püsiv koostöö ühiste struktuuride alluvuses. Dokumendis kutsutakse Euroopa tasemel kasutama kõiki võimalusi, mis Euroopa Liidu lepete alusel on võimalik, et luua tugev koostöö seda soovivate liikmesriikide vahel, luua ühine sõjaväe peastaap EL-i operatsioonide jaoks, kaitseministrite nõukogu ja parem koostöö tootmises ja sõjaväevarustuse jagamises.

Toimetaja: Laur ViirandVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.