Meedia: neljandat NATO pataljoni võib hakata juhtima Kanada ({{commentsTotal}})

Kanada sõdurid õppusel. Autor: Seth Johnson/ U.S. Coast Guard/Wikimedia Commons

Meedia andmetel võib Kanada olla neljas NATO liikmesriik, kes hakkab juhtima üht Läänemere piirkonda saadetavat rahvusvahelist pataljoni. Samas pole Ottawa veel lõplikku seisukohta kujundanud.

14. juunil Brüsselis kogunenud NATO liikmesriikide kaitseministritest koosnev Põhja-Atlandi nõukogu otsustas suurendada liitlaste kohalolekut Ida-Euroopas, saates Eestisse, Lätti, Leetu ja Poolasse pataljoni suuruse üksuse.

Liitlaste suurendatud kohaloleku kontseptsioon näeb ette, et iga pataljoni eest vastutab üks raamriik ning teised liitlased panustavad pataljonide koosseisus allüksustega. 8.-9. juulini toimuvaks Varssavi tippkohtumiseks selgub, millised liitlasriigid hakkavad suurendatud kohalolekusse panustama.

Praeguseks on oma valmisolekust teatanud Ameerika Ühendriigid, Saksamaa ja Ühendkuningriik, kuid lõplikult pole veel kinnitatud, millises riigis milline liikmesriik pataljoni juhtima hakkab. Samas on meediast läbi käinud andmed, mille kohaselt hakkaks Eestisse saadetavad pataljoni juhtuma Suurbritannia, Leedu pataljoni Saksamaa ning Poolas asuvat pataljoni USA.

Seega on kõige suurem küsimus hetkel see, milline liikmesriik hakkaks juhtima neljandat pataljoni ehk väidetavalt Lätisse saadetavat üksust.

Seniste teadete kohaselt on kõige tõenäolisemaks kandidaadiks Kanada. Seni on Ottawa panustanud sellega, et 2014. aasta juunist saadik on olnud Poolas 200 Kanada sõdurit.

Äsja kohtusid Kanada ja Läti ametnikud

Näiteks üle-eelmisel nädalal leidis aset kohtumine Kanada ja Läti ametnike vahel, mille käigus arutati põhjalikult NATO idatiiva tugevdamist, kirjutasid Ottawa Citizen.

Läti välisministeeriumi kantsler Andrejs Pildegovics üritas Kanada kolleegidega koos välja selgitada, milliseid tingimusi on vaja täita, et Kanada hakkaks Lätis paiknevat rahvusvahelist pataljoni juhtima.

Samas Pildegovics ei kinnitanud, kas Kanada on sellise rolli võtmiseks oma nõusoleku andnud. Kantsler lisas, et igal juhul on oluline, et Kanada mingil kujul Balti riike puudutavatest NATO meetmetest osa võtaks.

"On väga tähtis saata signaal, et panustamas pole ainult ameeriklased või Põhjala riigid, vaid et see tõepoolest kollektiivne jõupingutus. Eriti oodatud on panus asutajariigilt nagu Kanada," märkis Pildegovics.

Kanada kaitseministri Harjit Sajjani kõneisiku poolt öeldi kommentaariks, et NATO toetamiseks "kaalutakse aktiivselt erinevaid võimalusi".

Muretsetakse rahuvalvemissioonide pärast

Kanadat on pataljoni juhtima kutsunud ka NATO peasekretär Jens Stoltenberg ning allikate kinnitusel on ta kaitseminister Sajjaniga sellel teemal ka telefoni teel vestlenud, vahendas CBC.

Stoltenberg mainis, et Ottawa on seni saatnud lennukeid Balti õhuturbemissioonile, laevu Vahemerele ja Mustale merele ning sõdureid Poola. "Me oleme Kanadale tänulikud panustamise eest, kuid me tervitaksime veel suuremat panust," tunnistas ta.

Allikate kinnitusel on kaitseminister Sajjan pataljoni asjus rohelist tuld näidanud ning hetkel on teema arutamisel valitsuskabinetis ja vastutavates komisjonides. Seega valitsuse täielikku heakskiitu veel ei ole.

Väidetavalt on peamiseks probleemiks see, et suurem osalemine NATO meetmetes võib mõnede poliitikute arvates ohustada liberaalide üht valimislubadust - panustada rohkem rahuvalvemissioonidesse. Kardetakse, et suurem arv sõdureid Läänemere ääres võib ohustada Kanada osalemist ÜRO rahuvalvemissioonil Aafrika lääneosas. Samas olevat kõrgemad sõjaväelased juba kinnitanud, et relvajõud saaksid praegu mõlema ülesandega hakkama.

Endine peaminister kutsus üles kaitsekulutusi tõstma

Kanada endine peaminister Brian Mulroney kutsus esmaspäeval liberaalist Justin Trudeau juhitud valitsust üles kaitsepoliitikale ja NATO-le suuremat tähelepanu pöörama, kirjutas The Globe and Mail.

Tema arvates tuleb Venemaast lähtuva ohu valguses hankida õhujõududel parimad võimalikud hävituslennukid ning NATO-s ja ÜRO-s tuleb võtta tugevam roll.

"Kanadat kutsutakse üles mingil viisil üksustega panustama ja minu arvates peaksime me positiivselt vastama. Me peame olema varustatud ja valmis, et oma väärtusi kaitsta," arvas paremtsentristist endine valitsusjuht ning rõhutas, et kaitsekulutusi tuleb kahekordistada 2 protsendini SKT-st.

Eesti kaitseministeeriumi pressiesindaja Andres Sang ütles ERR-i uudisteportaalile teema kommentaariks, et pataljonide juhtimisse panustavad riigid tehakse teatavaks Varssavi tippkohtumisel, kuid riigid ise võivad sellest juba varem ametlikult teada anda. Sang märkis, et erinevates liikmesriikides on selliste otsuste tegemiseks ja vormistamiseks ka erinevad siseriiklikud protseduurid.

Toimetaja: Laur ViirandVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.