EL leppis kokku uue piirivalveväe loomises ({{commentsTotal}})

Kreeka piirivalve, arhiivifoto. Autor: Giorgos Moutafis/Reuters/Scanpix

Euroopa Liit on leppinud kokku uue piiri- ja rannavalveüksuse loomises, mis saaks sekkuda migrantide sissevoolu piiramiseks rändekriisis riikides nagu Kreeka ja Itaalia.

EL-i 28 liikmesriigi ja Euroopa Parlamendi läbirääkijate sõnul toetasid nad Euroopa Komisjoni ettepanekut luua kõnealune vägi 2016. aasta suveks.

Ettepanekule peab heakskiidu veel andma parlamendi vastav komisjon ning seejärel liigub see parlamendi täiskogu ette, mis langetab otsuse juulis.

"Kokkulepe Euroopa Piiri- ja Rannavalve loomiseks näitab, et Euroopa suudab käituda kiiresti ja resoluutselt ühiste väljakutsete lahendamisel," ütles Euroopa Komisjoni juht Jean-Claude Juncker.

Brüsseli eesmärgiks on rändekriisi ohjeldamiseks loodava ühise rannavalveväe tegevuse alustamine osaliselt juba septembris ning täies mahus novembris.

Mitmed riigid on taastanud Schengeni viisavabas tsoonis piirikontrolli seoses üle miljoni põgeniku saabumisega Euroopasse eelmisel aastal.

Uue kokkuleppe alusel haldavad riigid igapäevaselt oma piiri ise, kuid võivad taotleda abi EL-i piirivalveväelt, milles hakkab tegutsema vähemalt 1500 piirivalvurit.

EL-i piirivalveväel saab olema "suurem roll nn majanduspagulaste tagasisaatmises päritoluriikidesse," teatas parlament.

Parlamendi pealäbirääkija piirivalveväe loomises Artis Pabriks sõnas kolmapäeval, et vägi hakkab tagama "EL-i välispiiride julgeolekut ja paremat toimimist".

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: BNSVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.