Peaminister Trudeau: Kanada on mures Venemaa käitumise pärast ({{commentsTotal}})

Kanada peaminister Justin Trudeau. Autor: Chris Wattie/Reuters/Scanpix

Kanada peaministri Justin Trudeau sõnul on tema ja ta valitsus "tõsiselt mures" Venemaa jõulise käitumise pärast.

Peaminister tegi avalduse kolmapäeval ajal, mil tema valitsus kaalub, kas asuda juhtima ühte Baltimaadesse saadetavatest NATO pataljonidest.

"Me oleme tõsiselt mures Venemaa ja selle tegude pärast ning, nagu alati, oleme Venemaaga taaslävimise viisis mõistuslikud ja kindlad," lausus Trudeau.

Valitsusjuht kordas Kanada nõuet, et Venemaa peab kinni pidama Minski lepetest, milles nähakse ette relvarahu ja rida poliitilisi, sotsiaalseid ja majanduslikke meetmeid Ukraina idaosas vältava konflikti lõpetamiseks. Vägivald piirkonnas on jätkuvalt pea igapäevane.

Ukraina ja lääneriigid süüdistavad Venemaad Ida-Ukriana konflikti õhutamises pärast seda, kui Vene üksused annekteerisid Ukrainale kuuluva Krimmi poolsaare.

Trudeau nimetas Venemaa tegevusi Ukrainas "illegitiimseteks ja vastutustundetuks".

Venemaa president Vladimir Putin sarjas kolmapäeval NATO-t "agressiivsete tegevuste" eest Venemaa piiri lähistel ning hoiatas, et see sunnib Venemaad suurendama oma sõjalist võimekust.

NATO teatas möödunud nädalal, et saadab Eesti, Lätti, Leetu ja Poolasse kokku neli tuhandemehelist pataljoni, mille eesmärk on heidutada Venemaad ning rahustada NATO liikmesriike. Praegustel andmetel paluti Ottawal võtta juhtroll ühes pataljonidest. Otsus langetatakse 8.-9. juulini toimuval Varssavi tippkohtumisel.

Prantsuse valitsus teatas kolmapäeval, et Ukraina kriisi asjus on toimunud "edusamme" ning juulis võidakse korraldada küsimuses uus tippkohtumine.

Vene presidendi abi Juri Ušakovi sõnul pole tingimused täidetud eduka kohtumise korraldamiseks nn Normandia neliku riikide formaadis. Viimasesse kuuluvad Ukraina, Venemaa, Prantsusmaa ja Saksamaa.

Toimetaja: Greete Palmiste

Allikas: BNSVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.