Pyongyang välistas taas tuumakõneluste jätkumise ({{commentsTotal}})

Põhja-Korea riigipea Kim Jong Un rõõmustab ametnike seltsis raketikatsetuse õnnestumise üle. Autor: Põhja-Korea uudisteagentuur/Reuters/Scanpix

Põhja-Korea kavatse jätkata kuuepoolseid tuumakõnelusi, teatas kõrgem Pyongyangi ametnik Pekingis. Seega boikoteerib Põhja-Korea kõnelusi juba seitsmendat aastat, jätkates rahvusvahelisest survest ja hukkamõistust hoolimata raketikatsetusi.

Põhja-Korea lahkus kõnelustelt selle tuumaprogrammi piiramise üle 2009. aastal ning viis peatselt läbi oma teise tuumakatsetuse. Seiskunud kõneluste teisteks osapoolteks on veel Hiina, Lõuna-Korea, USA, Venemaa ning Jaapan.

Peking on Põhja-Korea peamine liitlane ning on kõneluste jätkamisele korduvalt üles kutsunud, kuid Washington, Soul ja Tokyo nõuavad enne läbirääkimistelaua taha naasmist Põhja-Korealt samme tuumaprogrammi kärpimiseks.

Põhja-Korea välisministeeriumi kõrge ametnik Choe Son-Hui sõnas Hiina pealinnas, et Pyongyang ei mõtlegi tuumaprogrammi piiramise peale.

Ta viibis Pekingis iga-aastasel julgeolekufoorumil, kus olid kohal ka seiskunud kõneluste ülejäänud osapooled.

"USA jätkuvalt vaenuliku poliitika tingimustes ei saa DPRK (Põhja-Korea) rääkida Korea poolsaarel tuumarelvadest loobumisest," sõnas ta.

Hiina ja Põhja-Korea suhted on muutunud jahedamaks seoses rahvusvahelise hukkamõistu saanud tuumakatsetuste jätkamisega. 2011. aastal Põhja-Koreas võimule tulnud Kim Jong-un pole teinud ka ühtegi visiiti Pekingisse.

Nädala alguses katsetati taas rakette

Põhja-Korea tulistas kolmapäeva hommikul idarannikul välja kaks keskmaaraketti, mis lendasid kaugemale kui varasematel ebaõnnestunuks kuulutatud katsetustel, teatas Lõuna- Korea kaitseministeerium.

Põhja-Korea katsetas mõlemal juhul ilmselt kesktegevusraadiusega ballistilist raketti Musudan.

Esimene katsetus korraldati Põhja-Korea idarannikult Eesti aja järgi kell 23 teisipäeva õhtul ning rakett lendas Jaapani merel umbes 150 kilomeetrit. Lõuna- Korea kaitseministeeriumi teatel korraldati teine katsetus samast asukohast kaks tundi hiljem ja rakett lendas 400 kilomeetrit.

Kehtivad ÜRO resolutsioonid keelavad Põhja-Koreal ballistilise raketi tehnoloogia kasutamise.

Põhja-Korea korraldas 6. jaanuaril neljanda tuumakatsetuse ja katsetas kuu aega hiljem kaugmaa ballistilist raketti. Sellele järgnes ridamisi väiksema tegevusraadiusega rakettide katsetusi. ÜRO kehtestas märtsi algul Põhja-Koreale viimase 20 aasta karmimad sanktsioonid.

Toimetaja: Greete Palmiste

Allikas: BNSMärt Avandi: ma tahaks, et teatris oleks vähem tülpimust

Parimaks meesnäitlejaks nimetatud Märt Avandi tunnistas, et Eesti teatrites on palju üle jala tegemist ja keskpärasust.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.