Obama immigratsioonikava tabas ülemkohtus tagasilöök ({{commentsTotal}})

Ebaseaduslikult USA-sse saabunud Mehhiko perekond. Autor: John Moore/Getty Images/AFP/Scanpix

USA presidendi Barack Obama püüdlusi kaitsta miljoneid riigis ebaseaduslikult viibivaid inimesi deporteerimise eest tabas neljapäeval tagasilöök, kui riigi ülemkohtu kohtunikud ei suutnud küsimuses otsust langetada.

Obama üritas ühepoolselt seadlusega muuta riigi immigratsioonipoliitikat, kuid see kaevati kohtusse. Louisiana ja Texase föderaalkohus saatis hagi hinnangu saamiseks ülemkohtu lauale. Ülemkohus pidi otsuse langetama neljapäeval, kuid poolt ja vastu olnud kohtunikke oli mõlemaid neli.

USA ülemkohtus on reeglina üheksa kohtunikku, kuid pärast kohtunik Antonin Scalia surma on üks koht vaba ning senat blokeerib uue kohtuniku ametissenimetamist. See tähendab, et hagile poolt- ja vastu olevate kohtunike arv võib jääda viiki tõenäolisemalt.

Antud hagis tähendab see, et alama astme kohtu otsus, millega Obama otsus blokeeriti, jääb esialgu jõusse.

Obama vastuoluline samm 2014. aasta novembris annab kolmeaastase hingetõmbeaja miljonitele dokumentideta inimestele, kes on elanud riigis rohkem kui viis aastat ning kellel on lapsed, kes on USA kodanikud või kes viibivad riigis õiguspäraselt.

Kohtu otsus jätab Obama immigratsioonipoliitika ebakindlasse seisu, sest dokumenteerima inimesed pidid saama vastuolulise kava alusel USA tööloa.

Obama ütles pärast ülemkohtus ilmnenud patiseisu pressikonverentsil, et tema immigratsioonipoliitika muudatuste blokeerimine on "südantmurdev".

"Asjaolu, et ülemkohus ei suutnud täna otsust langetada, mitte ainult ei tõuka süsteemi veelgi rohkem tagasi, vaid viib meid kaugemale riigist, mille poole me püüdleme," lausus Obama.

Allikas: BNSVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.