NATO sõjalise komitee juht: liikmesmaade armeed on esimene kaitseliin ({{commentsTotal}})

NATO õppus Poolas. Autor: Janek Skarzynski/AFP/Scanpix

NATO eelseisev tippkohtumine peaks saatma liikmesmaadele sõnumi, et riiklikud relvajõud on nende esimene kaitseliin, ütles alliansi sõjalise komitee juht, kindral Petr Pavel neljapäeval.

Pavel ütles usutluses uudisteagentuurile AP, et 28-liikmelisel alliansil on "jõudu ja otsustavust tulla toime Venemaa esitatud väljakutsetega", ent esimesed väed, kes kriisile vastavad, on alati sellest mõjutatud riigi omad.

NATO Varssavi tippkohtumiselt 8.-9. juulil oodatakse lõplikku heakskiitu nelja liitlasvägede pataljoni lahingugrupi paigutamisele Baltimaadesse ja Poola. Tegemist ei ole siiski ainsa kaitsemeetmega, mida NATO Ida-Euroopas kavandab.

"NATO lepingu alusel algab kaitse asukohariikidega," ütles Tšehhi kindral. Põhja-Atlandi lepingu "artikkel 3 räägib iga riigi vajadusest teha enda kaitsmiseks kõik endast olenev", sõnas ta.

NATO rahvusvahelised jõud "reageerivad teisena" ning nende "reageerimisaega lühendatakse, ent riiklikud väed on need, kes peaksid alati esimesena vastama", ütles NATO sõjalise komitee juht.

Pavel soovib, et Varssavi tippkohtumine saadaks NATO Euroopa liikmesriikidele sõnumi, et nad peaksid "võtma suurema vastutuse oma julgeoleku ja kaitse" eest ja tegelema tõsiasjaga, et nad kulutavad kaitsele palju vähem kui USA.

NATO võimet tegutseda kiiresti ja kaitsta oma liikmesmaid ei tohiks alahinnata, lausus Pavel, tunnistades samas, et Venemaal on kiire ja tsentraliseeritud otsustusprotsessi näol eelis.

"Usun, et NATO jääb peale. Meid on 28 ja kui me jääme 28-kesi pühendunuks ühistele väärtustele ja huvidele, usun, et ei ole ühtegi jõudu, kes suudaks meid alistada," lausus Pavel.

Allikas: BNSMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.