NATO sõjalise komitee juht: liikmesmaade armeed on esimene kaitseliin ({{commentsTotal}})

NATO õppus Poolas.
NATO õppus Poolas. Autor/allikas: Janek Skarzynski/AFP/Scanpix

NATO eelseisev tippkohtumine peaks saatma liikmesmaadele sõnumi, et riiklikud relvajõud on nende esimene kaitseliin, ütles alliansi sõjalise komitee juht, kindral Petr Pavel neljapäeval.

Pavel ütles usutluses uudisteagentuurile AP, et 28-liikmelisel alliansil on "jõudu ja otsustavust tulla toime Venemaa esitatud väljakutsetega", ent esimesed väed, kes kriisile vastavad, on alati sellest mõjutatud riigi omad.

NATO Varssavi tippkohtumiselt 8.-9. juulil oodatakse lõplikku heakskiitu nelja liitlasvägede pataljoni lahingugrupi paigutamisele Baltimaadesse ja Poola. Tegemist ei ole siiski ainsa kaitsemeetmega, mida NATO Ida-Euroopas kavandab.

"NATO lepingu alusel algab kaitse asukohariikidega," ütles Tšehhi kindral. Põhja-Atlandi lepingu "artikkel 3 räägib iga riigi vajadusest teha enda kaitsmiseks kõik endast olenev", sõnas ta.

NATO rahvusvahelised jõud "reageerivad teisena" ning nende "reageerimisaega lühendatakse, ent riiklikud väed on need, kes peaksid alati esimesena vastama", ütles NATO sõjalise komitee juht.

Pavel soovib, et Varssavi tippkohtumine saadaks NATO Euroopa liikmesriikidele sõnumi, et nad peaksid "võtma suurema vastutuse oma julgeoleku ja kaitse" eest ja tegelema tõsiasjaga, et nad kulutavad kaitsele palju vähem kui USA.

NATO võimet tegutseda kiiresti ja kaitsta oma liikmesmaid ei tohiks alahinnata, lausus Pavel, tunnistades samas, et Venemaal on kiire ja tsentraliseeritud otsustusprotsessi näol eelis.

"Usun, et NATO jääb peale. Meid on 28 ja kui me jääme 28-kesi pühendunuks ühistele väärtustele ja huvidele, usun, et ei ole ühtegi jõudu, kes suudaks meid alistada," lausus Pavel.

Allikas: BNSLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema