Colombia valitsus ja FARC allkirjastasid relvarahuleppe ({{commentsTotal}})

Colombia president Juan Manuel Santos ja FARC-i mässuliste liider Rodrigo Londono leppe allkirjastamisel.
Colombia president Juan Manuel Santos ja FARC-i mässuliste liider Rodrigo Londono leppe allkirjastamisel. Autor/allikas: Alexandre Meneghini/Reuters/Scanpix

Colombia valitsus ja vasaksisside rühmitus Colombia Revolutsioonilised Relvajõud (FARC) allkirjastasid neljapäeval lõpliku relvarahuleppe, millega astuti üks viimastest sammudest Ladina-Ameerika pikima sisekonflikti lõpetamiseks.

Dokumendile andsid allkirja Colombia president Juan Manuel Santos ning FARC-i juht Timoleón Jiménez. Pärast allkirja andmist surusid pooled ka kätt.

Allkirjastatud dokument pole veel terviklik rahulepe, kuid relvarahulepe tähendab relvakokkupõrgete lõppu pool sajandit kestnud konfliktis.

"Oleme jõudnud relvastatud konflikti lõpetamisele lähemale kui kunagi varem viimase viie aastakümne jooksul," ütles rahukõneluste garant, Kuuba president Raúl Castro. "Kahe poole otsus on tähtis samm edasi. Rahuprotsessi ei saa enam tagasi pöörata."

"Ehkki palju tööd seisab veel ees, on finišijoon lähenemas ja lähemal kui kunagi varem," teatas USA välisminister John Kerry Washingtonis tehtud avalduses.

Ühendriikide rahvusliku julgeoleku nõunik Susan Rice ütles, et Washington on valmis aitama Colombia rahvast teel õiglase ja püsiva rahu suunas. "Ehkki mõned keerulised küsimused on veel laual, on tänane teadaanne tähtis edusamm Colombia 52 aastat kestnud sõja lõpetamisel," lausus Rice.

Bogotá ja FARC on nüüd jõudnud 2012. aasta novembris alustatud kõnelustel kokkuleppele kuuest punktist viies: õigluses ohvritele, maareformis, endiste mässuliste poliitilises rollis, võitluses narkokaubandusega ja desarmeerimises. Lahtine on veel terviklikku leppe ratifitseerimine.

Tseremoonial ette loetud leppes toodi välja, kuidas 7000 FARC-i võitlejat demobiliseeritakse ja kuidas nad pärast tervikliku rahuleppe sõlmimist oma relvad ära annavad.

FARC-i sissid peavad oma relvad ÜRO vaatlejatele ära andma kuue kuu jooksul. Rühmituse liikmed kogunevad demobiliseerimisprotsessiks julgeolekutsoonidesse.

Kokkulepe näeb demobiliseeritud FARC-i liikmetele ette julgeolekugarantiid.

Ühtlasi jõuti kokkuleppele valitsuse tegevuses "kuritegelike organisatsioonide" vastu, keda süüdistatakse konflikti õhutamises Colombias, mis on üks maailma suurimaid kokaiinitootjaid.

Relvarahu jõustub pärast tervikliku rahuleppe sõlmimist, mida on oodata lähinädalatel.

Colombia valitsus on teatanud, et paneb terviliku rahuleppe seejärel rahvahääletusele.

Relvarahuleppe allkirjastamise tseremoonial osalesid teiste seas FARC-i komandör Rodrigo "Timošenko" Londono, ÜRO peasekretär Ban Ki-moon, USA erisaadik ning Kuuba, Tšiili, Venezuela ja teiste Ladina-Ameerika riikide presidendid.

Colombia keskvalitsuse ning selle vastu võidelnud FARC-i konfliktis hukkus viie aastakümnega 260 000 inimest ning 45 000 on tänini kadunud.

FARC-i mässulised sundis 2012. aastal rahukõnelustele USA toetusega Colombia relvajõudude 15 aasta pikkune pealetung, mille käigus tekitati sissidele tõsiseid kaotusi.

Allikas: BNSRail Balticu skeemid Ernst & Youngi uuringust.Rail Balticu skeemid Ernst & Youngi uuringust.
Läti seim ratifitseeris Rail Balticu kokkuleppe

Läti seim ratifitseeris Läti, Leedu ja Eesti valitsuste vahelise Rail Balticu raudteeühenduse arendamise kokkuleppe.

Kadri VoorandKadri Voorand
Kadri Voorand kirjutas noorte laulupeoks kooridele kaks uudisteost

2. juulil kõlavad noorte laulu- ja tantsupeol esmakordselt Kadri Voorandi lood "Elu on lootus ja loomine" (sõnad Doris Kareva) segakooride ning "Aga tule" (sõnad Liisa Lotta Tomp neidudekooride esituses.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Joachim Löw ja Saksamaa jalgpallikoondisJoachim Löw ja Saksamaa jalgpallikoondis
TÄNA OTSE | Löw jahib Tšiili vastu sajandat võitu Saksamaa juhendajana

Teises tänases kohtumises ristavad maailmajagude karikaturniiril sarved avavoorus võidukad olnud Saksamaa ja Tšiili. Otseülekanne algab ETV2 eetris kell 20.50. Kommentaatorid Kristjan Kalkun ja Mihkel Uiboleht, stuudios Tarmo Tiisler.

Jaanituli.Jaanituli.
Prognoos: jaanilaupäev möödub jahedalt, aga suurema sajuta

Reedesel võidupühal ja jaanilaupäeval on Eesti kohal jaheda õhumassiga nõrk kõrgrõhuala ning suurema tõenäosusega võib Eesti idaservas hoovihma tulla.

IT-ettevõte Nortal kogub Araabia riikides oma tööga häid soovituskirju.IT-ettevõte Nortal kogub Araabia riikides oma tööga häid soovituskirju.
Lang: anname Araabias edasi Eesti kümne aasta taguseid tublisid saavutusi

IT-ettevõte Nortal asub Araabia Ühendemiraatide föderaalvalitsusele ja Dubai emiraadile valmistama ette seadusandlust e-riigi lahenduste ettevalmistamiseks. Nortali üheks "soovituskirjaks" on Omaani valitsusele tehtud analoogne töö, mille tulemusel see araabiariik sai omale Eestiga sarnased e-riigi lahendused. Uue koostöö lepingute sisu jääb aga konfidentsiaalseks.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Tallinna tehnikaülikooli peahoone.Tallinna tehnikaülikooli peahoone.
Ülikoolid vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes

Nii Tallinna tehnikaülikool, maaülikool kui ka Tallinna ülikool vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes, sest vähenenud on ka keskkoolilõpetajate hulk.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
Regula Paljassaare sadamas.Regula Paljassaare sadamas.
Parvlaev Regula taastusremont sai valmis

Parvlaev Regula läbis põhjaliku remondi - alusel puhastati ja värviti korpus, samuti taastati erinevad masinad ja seadmed.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema