Colombia valitsus ja FARC allkirjastasid relvarahuleppe ({{commentsTotal}})

Colombia president Juan Manuel Santos ja FARC-i mässuliste liider Rodrigo Londono leppe allkirjastamisel. Autor: Alexandre Meneghini/Reuters/Scanpix

Colombia valitsus ja vasaksisside rühmitus Colombia Revolutsioonilised Relvajõud (FARC) allkirjastasid neljapäeval lõpliku relvarahuleppe, millega astuti üks viimastest sammudest Ladina-Ameerika pikima sisekonflikti lõpetamiseks.

Dokumendile andsid allkirja Colombia president Juan Manuel Santos ning FARC-i juht Timoleón Jiménez. Pärast allkirja andmist surusid pooled ka kätt.

Allkirjastatud dokument pole veel terviklik rahulepe, kuid relvarahulepe tähendab relvakokkupõrgete lõppu pool sajandit kestnud konfliktis.

"Oleme jõudnud relvastatud konflikti lõpetamisele lähemale kui kunagi varem viimase viie aastakümne jooksul," ütles rahukõneluste garant, Kuuba president Raúl Castro. "Kahe poole otsus on tähtis samm edasi. Rahuprotsessi ei saa enam tagasi pöörata."

"Ehkki palju tööd seisab veel ees, on finišijoon lähenemas ja lähemal kui kunagi varem," teatas USA välisminister John Kerry Washingtonis tehtud avalduses.

Ühendriikide rahvusliku julgeoleku nõunik Susan Rice ütles, et Washington on valmis aitama Colombia rahvast teel õiglase ja püsiva rahu suunas. "Ehkki mõned keerulised küsimused on veel laual, on tänane teadaanne tähtis edusamm Colombia 52 aastat kestnud sõja lõpetamisel," lausus Rice.

Bogotá ja FARC on nüüd jõudnud 2012. aasta novembris alustatud kõnelustel kokkuleppele kuuest punktist viies: õigluses ohvritele, maareformis, endiste mässuliste poliitilises rollis, võitluses narkokaubandusega ja desarmeerimises. Lahtine on veel terviklikku leppe ratifitseerimine.

Tseremoonial ette loetud leppes toodi välja, kuidas 7000 FARC-i võitlejat demobiliseeritakse ja kuidas nad pärast tervikliku rahuleppe sõlmimist oma relvad ära annavad.

FARC-i sissid peavad oma relvad ÜRO vaatlejatele ära andma kuue kuu jooksul. Rühmituse liikmed kogunevad demobiliseerimisprotsessiks julgeolekutsoonidesse.

Kokkulepe näeb demobiliseeritud FARC-i liikmetele ette julgeolekugarantiid.

Ühtlasi jõuti kokkuleppele valitsuse tegevuses "kuritegelike organisatsioonide" vastu, keda süüdistatakse konflikti õhutamises Colombias, mis on üks maailma suurimaid kokaiinitootjaid.

Relvarahu jõustub pärast tervikliku rahuleppe sõlmimist, mida on oodata lähinädalatel.

Colombia valitsus on teatanud, et paneb terviliku rahuleppe seejärel rahvahääletusele.

Relvarahuleppe allkirjastamise tseremoonial osalesid teiste seas FARC-i komandör Rodrigo "Timošenko" Londono, ÜRO peasekretär Ban Ki-moon, USA erisaadik ning Kuuba, Tšiili, Venezuela ja teiste Ladina-Ameerika riikide presidendid.

Colombia keskvalitsuse ning selle vastu võidelnud FARC-i konfliktis hukkus viie aastakümnega 260 000 inimest ning 45 000 on tänini kadunud.

FARC-i mässulised sundis 2012. aastal rahukõnelustele USA toetusega Colombia relvajõudude 15 aasta pikkune pealetung, mille käigus tekitati sissidele tõsiseid kaotusi.

Allikas: BNSFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.