Mertsina hindab Brexiti otsest mõju Eesti majandusele tagasihoidlikuks ({{commentsTotal}})

Tõnu Mertsina Autor: Postimees/Scanpix

Swedbanki peaökonomisti Tõnu Mertsina hinnangul jääb rahvusvahelistel finantsturgudel lähinädalatel volatiilsus püsima. Brexiti mõju Eesti majandusele hindab ta aga tagasihoidlikuks.

Mertsina märkis, et nii Inglise keskpank, kui ka teised keskpangad on valmis finantssektorit toetama ja koordineerivad oma tegevust. Samuti on keskpangad valmis vajadusel sekkuma valuutaturgudesse.

"Kui finantsturgude rahutused ohustavad riikide majanduste pikaajalist kasvuväljavaadet, võivad keskpangad olukorra parandamiseks rakendada täiendavaid rahapoliitilisi abinõusid," arvab ökonomist.

Ühendkuningriigi lahkumisega seotud ebakindlus võib jääda üles pikemaks ajaks. Kui lahkumisotsuse Euroopa Nõukogule edastanud, algavad alles EL ja brittide vahelised läbirääkimised viimase lahkumistingimuste üle. Selleks on aega kaks aastat, kuid pole välistatud, et liikmesriikide nõusolekul võib see aeg ka pikemaks venida.

"Selle aja jooksul peaksid majandussuhted Ühendkuningriigiga edasi toimima põhimõtteliselt samadel tingimustel, nagu varem. Kuigi EL- liidrite hulgas on vastakaid seisukohti," märkis Mertsina.

Brexiti mõju Eestile avaldub läbi kolme kanali: finantsturud, kaubanduskanal ja geopoliitika.

Finantsturgude kanali mõju Eestile hindab Mertsina tagasihoidlikuks, kuna meil on kapitaliturud väga väikesed ja vastav võlg samuti väike.

"Samuti ei tohiks Brexitil meie väliskaubandusele tervikuna väga olulist otsest mõju Eestile olla. Küll aga võib avalduda hoopis suurem mõju väikese viitajaga meie kaubanduspartnerite kaudu, kus Brexit tekitab suurema ebakindluse ja tagasilöögi," hoitas ta.

Ühendkuningriigid mahuvad Eesti 10 suurima kaubanduspartneri hulka, kusjuures Eestis toodetud kaupade ekspordi osakaal sellele turule moodustas eelmisel aastal 3,5% kaupade koguekspordist. Impordi puhul oli vastav näitaja 2,7%.

Brexiti korral jääb lühemas vaates enamus EL-ÜK kaubanduspõhimõtteid püsima, kuniks lepitakse kokku uued tingimused. Selline üleminekuaeg tekitab aga väliskaubanduses ebakindlust.

Mertsina prognoosib, et kõige tugevam mõju Brexitist on geopoliitiline. "Ühendkuningriigid on EL-s olnud Eesti poliitilistes vaadetes ja seisukohtades, sealhulgas seoses NATO-ga, Venemaaga, majanduspoliitikaga jm teemadel, sageli tugevaks partneriks."

Toimetaja: Priit LutsVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.