Kataloonia: Briti referendum on EL-i võimalus näidata demokraatiat ({{commentsTotal}})

Euroopa Liidu lipp.
Euroopa Liidu lipp. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Hispaania koosseisu kuuluva Kataloonia kõrge ametnik ütles lühiintervjuus BNS-ile, et Briti referendum annab Euroopa Liidule võimaluse näidata üles pühendumist demokraatlikele põhimõtetele.

"Kataloonias me imetleme Suurbritannia pühendumust demokraatlikele väärtustele ning austame referendumi tulemust. Nüüd on Euroopa Liidul võimalus reformida ja tugevdada enda demokraatlikku legitiimsust," ütles omavalitsuse egiidi all tegutseva Avaliku Diplomaatia Nõukoja välisasjade sekretär Albert Royo i Mariné BNS-ile.

Tema sõnul on seni Katalooniale valmistanud pettumust EL-i vaikimine Hispaania soovimatuse osas järgida demokraatlikke aluspõhimõtteid. "Kataloonia on enesemääramise küsimuses referendumit nõudnud viis aastat ja Hispaania valitsus on seda süstemaatiliselt eiranud," rääkis nõukoja välissekretär.

"Euroopa Liit peaks olema valmis rakendama aluslepingute artiklit 7, mis puudutab liikmesriike, mis ei järgi Euroopa Liidu demokraatlikke põhimõtteid. Kui Euroopa Liit peaks suutma oma legitiimsuse tagasi võita, peaks ühendus toetama Kataloonia ja Šotimaa soovi referendumit pidada ning, juhul kui piirkonnad soovi avaldavad, nende EL-i liikmeks jätmist," rääkis Royo i Mariné.

Vastuseks BNS-i küsimusele, kas Ühendkuningriigi otsus Euroopa Liidust lahkuda võib mõjutada ka Hispaania pühapäeval toimuvate üldvalimiste tulemust riigis tervikuna või Kataloonias, ütles välisasjade sekretär, et ei pea seda kuigi tõenäoliseks. "Tugevamat mõju võivad avaldada Hispaania siseministri skeemid Kataloonia parteide vastu, mis hõlmavad ka iseseisvust toetavaid jõude," ütles ta.

Kommenteerides Hispaania välisministri ettepanekut Suurbritanniale vaadata referendumi valguses üle Gibraltari juriidiline staatus ning viia see mingiks ajaperioodiks Briti-Hispaania ühise valitsemise ning seejärel Hispaania ainuvalitsuse alla, ütles diplomaat, et säärane käitumine on lubamatu.

"On lubamatu viis, kuidas Hispaania valitsus kasutab referendumi tulemusi Gibraltari sõltumatuse õõnestamiseks. Me peame Gibraltari kodanike tahet austama – nad on juba enam kui 95 protsendiga häältest toetanud liitu Ühendkuningriigiga," rääkis Royo i Mariné.

Naljaga pooleks märkis diplomaat, et kui Hispaania soovib taasavada 1713. aastal sõlmitud Utrechti leppe, millega Gibraltar Hispaania alluvusest Suurbritannia jurisdiktsiooni alla liikus, siis sooviksid ka katalaanid kasutada võimalust taastada enda suveräänsus, mis kadus sama leppe tulemusena.

"Tõsiselt rääkides – alati tuleb arvesse võtta kõne all olevate inimeste soove, olgu see Gibraltaril või Kataloonias," rõhutas Royo i Mariné.

Allikas: BNSMupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Veneto Banca pank.Veneto Banca pank.
Itaalia valitsus kulutab kahe panga päästmiseks 17 miljardit

Itaalia valitsus eraldab kahe pankrotiohus Veneetsia panga päästmiseks 17 miljardit eurot, teatas valitsus pühapäeval.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Kaader filmist "Matilda".Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema