Kataloonia: Briti referendum on EL-i võimalus näidata demokraatiat ({{commentsTotal}})

Euroopa Liidu lipp. Autor: Reuters/Scanpix

Hispaania koosseisu kuuluva Kataloonia kõrge ametnik ütles lühiintervjuus BNS-ile, et Briti referendum annab Euroopa Liidule võimaluse näidata üles pühendumist demokraatlikele põhimõtetele.

"Kataloonias me imetleme Suurbritannia pühendumust demokraatlikele väärtustele ning austame referendumi tulemust. Nüüd on Euroopa Liidul võimalus reformida ja tugevdada enda demokraatlikku legitiimsust," ütles omavalitsuse egiidi all tegutseva Avaliku Diplomaatia Nõukoja välisasjade sekretär Albert Royo i Mariné BNS-ile.

Tema sõnul on seni Katalooniale valmistanud pettumust EL-i vaikimine Hispaania soovimatuse osas järgida demokraatlikke aluspõhimõtteid. "Kataloonia on enesemääramise küsimuses referendumit nõudnud viis aastat ja Hispaania valitsus on seda süstemaatiliselt eiranud," rääkis nõukoja välissekretär.

"Euroopa Liit peaks olema valmis rakendama aluslepingute artiklit 7, mis puudutab liikmesriike, mis ei järgi Euroopa Liidu demokraatlikke põhimõtteid. Kui Euroopa Liit peaks suutma oma legitiimsuse tagasi võita, peaks ühendus toetama Kataloonia ja Šotimaa soovi referendumit pidada ning, juhul kui piirkonnad soovi avaldavad, nende EL-i liikmeks jätmist," rääkis Royo i Mariné.

Vastuseks BNS-i küsimusele, kas Ühendkuningriigi otsus Euroopa Liidust lahkuda võib mõjutada ka Hispaania pühapäeval toimuvate üldvalimiste tulemust riigis tervikuna või Kataloonias, ütles välisasjade sekretär, et ei pea seda kuigi tõenäoliseks. "Tugevamat mõju võivad avaldada Hispaania siseministri skeemid Kataloonia parteide vastu, mis hõlmavad ka iseseisvust toetavaid jõude," ütles ta.

Kommenteerides Hispaania välisministri ettepanekut Suurbritanniale vaadata referendumi valguses üle Gibraltari juriidiline staatus ning viia see mingiks ajaperioodiks Briti-Hispaania ühise valitsemise ning seejärel Hispaania ainuvalitsuse alla, ütles diplomaat, et säärane käitumine on lubamatu.

"On lubamatu viis, kuidas Hispaania valitsus kasutab referendumi tulemusi Gibraltari sõltumatuse õõnestamiseks. Me peame Gibraltari kodanike tahet austama – nad on juba enam kui 95 protsendiga häältest toetanud liitu Ühendkuningriigiga," rääkis Royo i Mariné.

Naljaga pooleks märkis diplomaat, et kui Hispaania soovib taasavada 1713. aastal sõlmitud Utrechti leppe, millega Gibraltar Hispaania alluvusest Suurbritannia jurisdiktsiooni alla liikus, siis sooviksid ka katalaanid kasutada võimalust taastada enda suveräänsus, mis kadus sama leppe tulemusena.

"Tõsiselt rääkides – alati tuleb arvesse võtta kõne all olevate inimeste soove, olgu see Gibraltaril või Kataloonias," rõhutas Royo i Mariné.

Allikas: BNSMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.