Pildid: ELi kuue asutajariigi välisministrid kohtuvad Berliinis ({{commentsTotal}})

Euroopa Liidu kuue asutajariigi välisministrid kohtuvad täna Berliinis, et üritada taastada usaldus Euroopa ühtsusesse pärast Suurbritannia ajaloolist Brexiti-referendumit ning arutada edasisi samme.

Kokkusaamine toimub keset vastuolu selle suhtes, kuidas peaks reageerima Euroopa Liidu suurimale kriisile pärast selle loomist peaaegu 60 aastat tagasi. Mõned riigijuhid ärgitavad kiirele tegutsemisele ja isegi lepingu muutmisele, samas kui Saksamaa kantsler Angela Merkel on hoiatanud rutakate otsuste tegemise eest, vahendas Financial Times.

Pinget on tunda isegi Saksamaal, kus sotsiaaldemokraadid, Merkeli koalitsioonipartnerid, on lükanud kõrvale kantsleri üleskutse otsustega viivitada ja nõudnud parlamentidele suuremaid volitusi, et sulgeda tajutav lõhe Euroopa Liidu eliidi ja nende üha skeptilisemate valijate vahel.

Täna toimuv kohtumine Berliinis toob kokku Saksa välisminstri Frank-Walter Steinmeieri ja tema kolleegid Prantsusmaalt, Belgiast, Hollandist, Luksemburgist ja Itaaliast.

Ministrid plaanivad teha ühisavalduse ja pressikonverentsi, et rõhutada nendevahelist ühtsust hirmu ees, et Ühendkuningriigi liidust lahkumine vallandab mujalgi natsionalistlikud jõud ja provotseerib nõudmisi referendumite järele, näiteks Hollandis.

Kuid isegi enne nende kohtumist tekitas kogunemine küsimusi teistes liikmesriikides seoses viimaste väljaarvamisega esialgse kuue seast.

Samuti esineb vastakaid ettepanekuid selle kohta, kuidas referendumile reageerida. Brüsselis kutsus Euroopa Komisjoni president Jean Claude Juncker üles viivitamatult alustama Ühendkuningriigi lahkumisläbirääkimistega.

Euroopa Parlamendi juht Martin Schulz ütles, et see on "skandaalne", et Suurbritannia peaminister David Cameron võib jääda ametisse kuni oktoobrini, hoides niimoodi kõnelusi kinni. Schulz ütles eile Saksa televisioonile, et Cameron oli "võtnud konservatiivide sisekaalutluste ajaks kogu kontinendi pantvangi".

Schulz ja Merkeli asekantsler Sigmar Gabriel on esitanud 10-punktilise Euroopa Liidu reformikava, millega tahetakse anda rohkem võimu liikmesriikide parlamentidele ja Euroopa Liidu parlamendile. Nad kritiseerivad liitu otsuste tegemiste eest 28 juhi suletud uksega kogunemistel – lähenemisviis, mida Merkel on seni eelistanud.

Saksa sotsiaaldemokraadid, kelle seas on ka Steinmeier, võivad samuti näha võimalusi kutsuda vasaktsentristlikud valitsused Prantsusmaal ja Itaalias astuma vastu Merkeli karmidele majanduslikele eeskirjadele eurotsoonis ja töötama haavatavate majanduste paindlikuma eelarve nimel.

Samal ajal on nii Poola võimul oleva partei Seaduse ja Õiguse partei (PiS) juht Jaroslaw Kaczynski kui ka Prantsusmaa endine president Nicolas Sarkozy nõudnud Euroopa Liidu aluslepingu muutmist.

Kuid Merkel on kindlalt selliste drastiliste sammude vastu. Tema lähedane poliitiline liitlane, Euroopa Komisjoni volinik Günther Oettinger hoiatas, et aluslepingu muutmise kava võiks olla "parempoolsetele populistele eeskujuks Euroopa projekti lahtikiskumisel".

Toimetaja: Merit MaaritsERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema