Pildid: ELi kuue asutajariigi välisministrid kohtuvad Berliinis ({{commentsTotal}})

Vaata galeriid
3 pilti
Foto: Euroopa Liidu kuue asutajaliikme välisministrid kohtusid täna Berliinis Autor: Reuters

Euroopa Liidu kuue asutajariigi välisministrid kohtuvad täna Berliinis, et üritada taastada usaldus Euroopa ühtsusesse pärast Suurbritannia ajaloolist Brexiti-referendumit ning arutada edasisi samme.

Kokkusaamine toimub keset vastuolu selle suhtes, kuidas peaks reageerima Euroopa Liidu suurimale kriisile pärast selle loomist peaaegu 60 aastat tagasi. Mõned riigijuhid ärgitavad kiirele tegutsemisele ja isegi lepingu muutmisele, samas kui Saksamaa kantsler Angela Merkel on hoiatanud rutakate otsuste tegemise eest, vahendas Financial Times.

Pinget on tunda isegi Saksamaal, kus sotsiaaldemokraadid, Merkeli koalitsioonipartnerid, on lükanud kõrvale kantsleri üleskutse otsustega viivitada ja nõudnud parlamentidele suuremaid volitusi, et sulgeda tajutav lõhe Euroopa Liidu eliidi ja nende üha skeptilisemate valijate vahel.

Täna toimuv kohtumine Berliinis toob kokku Saksa välisminstri Frank-Walter Steinmeieri ja tema kolleegid Prantsusmaalt, Belgiast, Hollandist, Luksemburgist ja Itaaliast.

Ministrid plaanivad teha ühisavalduse ja pressikonverentsi, et rõhutada nendevahelist ühtsust hirmu ees, et Ühendkuningriigi liidust lahkumine vallandab mujalgi natsionalistlikud jõud ja provotseerib nõudmisi referendumite järele, näiteks Hollandis.

Kuid isegi enne nende kohtumist tekitas kogunemine küsimusi teistes liikmesriikides seoses viimaste väljaarvamisega esialgse kuue seast.

Samuti esineb vastakaid ettepanekuid selle kohta, kuidas referendumile reageerida. Brüsselis kutsus Euroopa Komisjoni president Jean Claude Juncker üles viivitamatult alustama Ühendkuningriigi lahkumisläbirääkimistega.

Euroopa Parlamendi juht Martin Schulz ütles, et see on "skandaalne", et Suurbritannia peaminister David Cameron võib jääda ametisse kuni oktoobrini, hoides niimoodi kõnelusi kinni. Schulz ütles eile Saksa televisioonile, et Cameron oli "võtnud konservatiivide sisekaalutluste ajaks kogu kontinendi pantvangi".

Schulz ja Merkeli asekantsler Sigmar Gabriel on esitanud 10-punktilise Euroopa Liidu reformikava, millega tahetakse anda rohkem võimu liikmesriikide parlamentidele ja Euroopa Liidu parlamendile. Nad kritiseerivad liitu otsuste tegemiste eest 28 juhi suletud uksega kogunemistel – lähenemisviis, mida Merkel on seni eelistanud.

Saksa sotsiaaldemokraadid, kelle seas on ka Steinmeier, võivad samuti näha võimalusi kutsuda vasaktsentristlikud valitsused Prantsusmaal ja Itaalias astuma vastu Merkeli karmidele majanduslikele eeskirjadele eurotsoonis ja töötama haavatavate majanduste paindlikuma eelarve nimel.

Samal ajal on nii Poola võimul oleva partei Seaduse ja Õiguse partei (PiS) juht Jaroslaw Kaczynski kui ka Prantsusmaa endine president Nicolas Sarkozy nõudnud Euroopa Liidu aluslepingu muutmist.

Kuid Merkel on kindlalt selliste drastiliste sammude vastu. Tema lähedane poliitiline liitlane, Euroopa Komisjoni volinik Günther Oettinger hoiatas, et aluslepingu muutmise kava võiks olla "parempoolsetele populistele eeskujuks Euroopa projekti lahtikiskumisel".

Toimetaja: Merit MaaritsVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.