Soros: Euroopa Liidu lagunemine on peaaegu pöördumatu ({{commentsTotal}})

George Soros. Autor: Reuters/Scanpix

Miljardärist investor Georg Soros hoiatas, et Suurbritannia otsus Euroopa Liidust lahkuda muudab bloki lagunemise peaaegu tagasipöördumatuks ja ainus võimalus liitu päästa on selle põhjalik rekonstrueerimine.

Soros kirjutas Project Syndicate'i veebilehel avaldatud artiklis, et Suurbritannial olid ELiga võimalikest parimad lepped, kuna riik sai olla ühisturul ilma euroalasse kuulumata ning oli endale taganud mitmed erandid.

"Siiski ei piisanud sellest, et takistada Ühendkuningriigi valijatel lahkumise poolt hääletama. Miks?" küsis investor ja vastas ise, et Euroopa rändekriis ning Brexiti-debatt toitusid üksteisest.

"Lahkumiskampaania kasutas ära halvenevat põgenikeolukorda - seda sümboliseerisid hirmutavad fotod Calaisi kogunenud tuhandetest asüülitaotlejatest, kes soovivad meeleheitlikult ja ükskõik milliste vahendite abil Suurbritanniasse pääseda -, et külvata hirmu teistest ELi liikmesmaadest tuleva kontrollimatu immigratsiooni eest," kirjeldas ta.

Euroopa Liidust lahkumise järel võib Suurbritannia kunagi tulevikus teistest riikidest suhteliselt paremas olukorras olla ja võib ka mitte olla, kuid selle majandus ja inimesed kannatavad Sorose hinnangul lühiajaliselt kuni keskmist aega märkimisväärselt. Referendumil ei olnud tema sõnul kunagi kaalul ainult Suurbritannia tegelik või kujutletav eelis, vaid kogu Euroopa projekti ellujäämine. 

"Brexit avab lüüsiväravad teistele Euroopavastastele jõududele liidu enda sees. Näiteks referendumitulemusega samal ajal tegi Prantsusmaa Rahvusrinne Frexiti-üleskutse, samas kui Hollandi populist Geert Wilders hakkas promoma Nexitit," tõi ta välja.

Püsima ei pruugi jääda ka Suurbritannia ise, sest Šotimaa, mis hääletas ülekaalukalt ELi jäämise poolt, võib teha uue katse iseseisvust saavutada ning sama ei saa välistada ka Põhja-Iirimaal. Mõju Euroopale võib aga olla hoopis hullem. 

"Nüüd on paljukardetud katastroofistsenaarium tegelikkuseks saanud, muutes ELi lagunemise peaaegu pöördumatuks," nentis Soros. "Finantsturud kogu maailmas jäävad tõenäoliselt keerisesse nii kauaks, kuni EList lahkumise keerukas poliitiline ja majanduslik protsess on läbi räägitud".

Tema prognoosi kohaselt võib Brexiti majanduslikke tagajärgi võrrelda 2007.-2008. aasta finantskriisiga.

Ühisturu ja ühiste väärtuste kadumine oleks kaotus kogu Euroopale, seal hulgas Suurbritanniale, usub Soros.

"Ometigi on EL tõesti lagunemas ja ei rahulda enam oma kodanike vajadusi ja pürgimusi. See suundub korratu lagunemise poole, mille järel on Euroopa veel halvemas seisus, kui ta olnuks juhul, kui ELi poleks kunagi loodud," märkis investor. "Me ei tohi aga alla anda. On tõsi, et EL on puudustega ehitis. Pärast Brexitit tuleb kõigil meil, kes me usume väärtustesse ja põhimõtetesse, mille hoidmiseks EL rajati, ühinema, et seda põhjaliku rekonstrueerimise abil päästa".

Soros lisas, et usutavasti tekib tal edasistel nädalatel ja kuudel, mil Brexiti tagajärjed lahti rulluvad, üha rohkem mõttekaaslasi.

Toimetaja: Karin KoppelFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.