Soros: Euroopa Liidu lagunemine on peaaegu pöördumatu ({{commentsTotal}})

George Soros.
George Soros. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Miljardärist investor Georg Soros hoiatas, et Suurbritannia otsus Euroopa Liidust lahkuda muudab bloki lagunemise peaaegu tagasipöördumatuks ja ainus võimalus liitu päästa on selle põhjalik rekonstrueerimine.

Soros kirjutas Project Syndicate'i veebilehel avaldatud artiklis, et Suurbritannial olid ELiga võimalikest parimad lepped, kuna riik sai olla ühisturul ilma euroalasse kuulumata ning oli endale taganud mitmed erandid.

"Siiski ei piisanud sellest, et takistada Ühendkuningriigi valijatel lahkumise poolt hääletama. Miks?" küsis investor ja vastas ise, et Euroopa rändekriis ning Brexiti-debatt toitusid üksteisest.

"Lahkumiskampaania kasutas ära halvenevat põgenikeolukorda - seda sümboliseerisid hirmutavad fotod Calaisi kogunenud tuhandetest asüülitaotlejatest, kes soovivad meeleheitlikult ja ükskõik milliste vahendite abil Suurbritanniasse pääseda -, et külvata hirmu teistest ELi liikmesmaadest tuleva kontrollimatu immigratsiooni eest," kirjeldas ta.

Euroopa Liidust lahkumise järel võib Suurbritannia kunagi tulevikus teistest riikidest suhteliselt paremas olukorras olla ja võib ka mitte olla, kuid selle majandus ja inimesed kannatavad Sorose hinnangul lühiajaliselt kuni keskmist aega märkimisväärselt. Referendumil ei olnud tema sõnul kunagi kaalul ainult Suurbritannia tegelik või kujutletav eelis, vaid kogu Euroopa projekti ellujäämine. 

"Brexit avab lüüsiväravad teistele Euroopavastastele jõududele liidu enda sees. Näiteks referendumitulemusega samal ajal tegi Prantsusmaa Rahvusrinne Frexiti-üleskutse, samas kui Hollandi populist Geert Wilders hakkas promoma Nexitit," tõi ta välja.

Püsima ei pruugi jääda ka Suurbritannia ise, sest Šotimaa, mis hääletas ülekaalukalt ELi jäämise poolt, võib teha uue katse iseseisvust saavutada ning sama ei saa välistada ka Põhja-Iirimaal. Mõju Euroopale võib aga olla hoopis hullem. 

"Nüüd on paljukardetud katastroofistsenaarium tegelikkuseks saanud, muutes ELi lagunemise peaaegu pöördumatuks," nentis Soros. "Finantsturud kogu maailmas jäävad tõenäoliselt keerisesse nii kauaks, kuni EList lahkumise keerukas poliitiline ja majanduslik protsess on läbi räägitud".

Tema prognoosi kohaselt võib Brexiti majanduslikke tagajärgi võrrelda 2007.-2008. aasta finantskriisiga.

Ühisturu ja ühiste väärtuste kadumine oleks kaotus kogu Euroopale, seal hulgas Suurbritanniale, usub Soros.

"Ometigi on EL tõesti lagunemas ja ei rahulda enam oma kodanike vajadusi ja pürgimusi. See suundub korratu lagunemise poole, mille järel on Euroopa veel halvemas seisus, kui ta olnuks juhul, kui ELi poleks kunagi loodud," märkis investor. "Me ei tohi aga alla anda. On tõsi, et EL on puudustega ehitis. Pärast Brexitit tuleb kõigil meil, kes me usume väärtustesse ja põhimõtetesse, mille hoidmiseks EL rajati, ühinema, et seda põhjaliku rekonstrueerimise abil päästa".

Soros lisas, et usutavasti tekib tal edasistel nädalatel ja kuudel, mil Brexiti tagajärjed lahti rulluvad, üha rohkem mõttekaaslasi.

Toimetaja: Karin KoppelPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest äraPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest ära
Puukaitsjad takistasid tulutult tunde Haabersti remmelga mahavõtmist

Politseil kulus teisipäeva varahommikust alates ligi kuus tundi, et Tallinnas Haabersti ristmiku ümberehitusele ette jäänud remmelga juurest valvet pidanud aktivistid eemale ajada, et saaks puu maha võtta.

Uuendatud: 14:58 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics