Hispaania valimised võitis võimuerakond, kuid patiseis jätkub ({{commentsTotal}})

Rahvapartei valimispidu Autor: Reuters/Scanpix

Hispaanias pühapäeval korraldatud erakorralised parlamendivalimised võitis senine võimuerakond, teatas valimiskomisjon, kui kokku olid loetud pea kõik hääled.

Peaministri kohusetäitja Mariano Rajoy konservatiivne Rahvapartei (PP) saab 32.7 protsendilise toetusega 137 kohta 350-kohalises parlamendis, mis on 13 rohkem kui detsembris.

Valistuse iseseisvaks moodustamiseks oleks vaja olnud 176 kohta.

Sotsialistlik Töölispartei (PSOE) tõusis populaarsuselt siiski teisele kohale 23 toetusprotsendi ja 85 kohaga, kuigi lävepakuküsitlused ennustasid, et erakond langeb kolmandaks.

Vasakpoolne liit Unidas Podemos jäi kolmandaks 71 kohaga. Paremtsentristlik Ciudadanos saab viimastel andmetel 32 kohta.

Rajoy kuulutas ennast esmaspäeva varahommikul valimiste võitjaks.

"See on olnud väga raske ja keeruline, kuid me pidasime Hispaania eest tõelise võitluse," ütles Rajoy rahvuslippe lehvitavatele toetajatele.

"Kui me tulime võimule, siis oli Hispaania pankroti äärel ja nüüd enam pole. Nad (Podemos) räägivad, et ajavad asjad võluväel korda, kuid sedasama lubas Tsipras (Kreeka peaminister Alexis Tsipras) Kreekas," jätkas Rajoy.

Detsembris toimunud 350-liikmelise parlamendi valimistel ei õnnestunud ühelgi erakonnal teistest piisavalt ette rebida ning sellele järgnenud koalitsioonikõnelused lõppesid edutult. Küsitlused näitavad, et ükski erakond ei suuda jõupositsiooni saavutada ka käimasolevatel valimistel. Sellisel juhul peavad erakonnad naasma koalitsioonikõnelustele.

Sotsialistide poolt hääletanud 39-aastane David Rico ütles, et tema hinnangul pole uutel erakondadel piisavalt kogemusi.

"Praegu pole aeg mingiteks katsetusteks. Vaadake kasvõi Suurbritanniat," ütles Rico.

"Ma eelistan saatanat, keda ma tunnen, kui saatanat, kellest ma midagi ei tea," sõnas PP valinud 37-aastane Luis Fernandez.

Toimetaja: Marek Kuul

Allikas: BNSKotsar näeb tänu finaalturniirile jõudmisele üle pika aja enda vanemaid

Eesti korvpalluri Maik-Kalev Kotsari ülikooli South Carolina edutee USA üliõpilasmeistrivõistluste finaalturniiril jätkus, kui kaheksa tugevama hulgas alistati Florida ülikool 77:70 (33:40).

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.