Merkel ja Hollande on Brexiti teemal sama meelt ({{commentsTotal}})

Merkel ja Hollande. Autor: SIPA/Scanpix

Saksamaa liidukantsler Angela Merkel ja Prantsusmaa president François Hollande teatasid, et nad täiesti ühel arvamusel, kuidas reageerida Suurbritannia referendumist tulenevatele tagajärgedele.

Hollande hoiatas, et eraldi tegutsemine tooks kaasa jätkuvate lõhede ja vaidluste ohu, vahendasid BBC ja Reuters.

Sarnast seisukohta kinnitas ka Prantsusmaa rahandusminister Michel Sapin, kelle sõnul on Pariis ja Berliin edasiste arengute küsimuses sama meelt.

"Prantsusmaa, nagu ka Saksamaa, on öelnud, et Suurbritannia on hääletanud Brexiti poolt. See tuleks kiiremas korras ellu viia. Me ei saa jääda ebakindlasse ja määramatusse olukorda," lausus Sapin.

Merkel ja Hollande kohtuvad täna Berliinis, kus nendega liituvad ka Itaalia peaminister Matteo Renzi ja Euroopa ülemkogu alaline eesistuja Donald Tusk. Homme aga algab Euroopa ülemkogu, mis pidi algselt toimuma eelmisel nädalal, kuid lükati just Briti referendumi tõttu hilisemale kuupäevale.

Nii Merkel kui ka teised Euroopa Liidu liidrid on öelnud, et Suurbritannia peaks pärast referendumi tulemust lahkuma EL-ist võimalikult kiiresti ning teemaga seoses ei tohiks tekkida pikaaegset teadmatust ja ebastabiilsust. Samas pole Suurbritannia veel Lissaboni lepingu 50. artiklit käivitanud, sest ametist lahkuv peaminister David Cameron seda teha ei kavatse ning ülesanne jääb tema järeltulijale, kelle isik on aga alles selgitamisel. Brexiti-kampaania üks liidritest, Londoni endine linnapea Boris Johnson on öelnud, et Ühendkuningriik ei pea 50. artikli ehk ametliku EL-ist lahkumise protseduuri käivitamisega kiirustama.

Samas on Saksamaa liidukantsler öelnud, et liidust lahkuvat riiki ei tohiks hirmutada ning kõnelusi tuleks pidada heas õhkkonnas, kus vastikust käitumisest hoidutakse.

Naela kurss aga jätkas täna rahvusvahelistel turgudel langemist. Suurbritannia rahandusminister George Osborne tegi enne Londoni börsi avanemist avalduse, milles proovis turge rahustada ja kinnitas, et Suurbritannia on Brexiti võimalikeks tagajärgedeks põhjalikult valmistunud. Samas tunnistas ta, et ebastabiilsus turgudel võib esialgu veel jätkuda.

Täna saabub Londonisse ja Brüsselisse ka USA riigisekretär John Kerry. Eile Roomas viibinud USA välisminister märkis, et kuigi Washingtonil on Briti referendumi tulemuste pärast kahju, siis tihedad suhted Euroopa Liiduga jätkuvad.

Toimetaja: Laur Viirand



Telia tõstab teleteenuse hinda

Telia tõstab alates maikuust oma teleteenuse hinda. Enamik internetipakette läheb odavamaks.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.