Ciudadanos on valmis senise Hispaania võimuparteiga valitsuskõnelusi alustama ({{commentsTotal}})

Peaminister Mariano Rajoy (vasakul) ja Ciudadanose juht Albert Rivera. Autor: Reuters/Scanpix
{{1467017280000 | amCalendar}}

Hispaania paremliberaalse erakonna Cuidadanos juht Albert Rivera teatas, et on valmis koheselt alustama koalitsioonikõnelusi senise võimuerakonna Rahvaparteiga, et pärast eilseid parlamendivalimisi kiiresti uus valitsus moodustada.

Valimised võitnud paremtsentristlik Rahvapartei (Partido Popular ehk PP) saab 350-kohalises parlamendis 137 kohta, detsembris toimunud valimistel saadi 123 kohta. Sellest jääb endiselt väheks absoluutse enamuse saavutamiseks ning seega on vaja alustada koalitsioonikõnelusi, vahendas Reuters.

Ciudadanos sai 32 kohta ning seega jääks kahel parteil ka kahe peale kokku 7 saadikut puudu absoluutseks enamuseks vajalikust 176 kohast. Kuus saadikut õnnestuks ehk saada ka Baskimaa ja Kanaari saarte piirkondlikelt parteidelt.

Ometi on juba praegu selge, et tõenäoliselt tulevad keerulised koalitsioonikõnelused, sest detsembrikuiste valimiste järel tekkinud poliitilist patiseisu ei õnnestunud ka eile kaotada.

PP juht ja senine peaminister Mariano Rajoy on öelnud, et loodab uue valitsuse kokku saada kuu ajaga.

Kuningas peab juulis ettepaneku tegema

Kui uus parlament on töövõimeline ehk alates 19. juulist peab kuningas Felipe VI tegema kellelegi ettepaneku asuda peaministriks. Üldjuhul on kuningas oodanud ettepanekuga nii kaua, kuni parteid omavahel sisuliselt valitsusjuhi isikus kokkuleppele jõuavad, kuid praegu ilmselt nii kaua oodata pole võimalik.

Kui peaministrikandidaat parlamendis esimesel hääletusel absoluutset toetust ehk 176 poolthäält ei saa, korraldatakse 48 tundi hiljem uus hääletus, kus nõutakse ainult tavalist häälteenamust. Kui ka siis peaministriks soovija toetust ei pälvi, peab kuningas uue kandidaadiga välja tulema.

Kui kahe kuu jooksul ükski peaministrikandidaat parlamendilt toetust ei saa, tuleb korraldada uued valimised.

Eelpool kirjeldatud stsenaarium sai teoks pärast eelmise aasta detsembris toimunud valimisi. Kuningas tegi ettepaneku valitsuse moodustamiseks Sotsialistliku Tööpartei (PSOE) esimehele Pedro Sanchezile, kes aga parlamendis piisavat kogust poolthääli ei kogunud. Ning tagajärjeks olidki eile aset leidnud uued valimised.

Peamised võimalused valitsuse moodustamiseks

Paremtsentristlik kokkulepe Rahvapartei ja Ciudadanose vahel

Rahvapartei ja Ciudadanos saaksid kokku 169 saadikut, lisaks veel 7 saadikut regionaalparteidest. Seega absoluutsest enamusest oleks puudu üks poolthääl.

Erinevalt eelmiste valimiste ajast pole Ciudadanos nüüd enam vastu koalitsioonile Rahvaparteiga, kuigi erakond on varem andnud mõista, et Rajoy'd nad selle koalitsiooni peaministrina siiski näha ei tahaks.

"Suur koalitsioon"

Üheks variandiks oleks ka Rajoy poolt enne valimisi välja pakutud "suur koalitsioon", kuhu kuuluksid põlised vastased PP ja sotsialistid. See annaks kokku 222 rahvasaadikut ning tagaks teoorias pikaaegse stabiilsuse.

Sotsialistide liider Sanchez enne valimisi sellise võimaluse välistas, kuid eile ütles ta, et on valmis variandiks, kus "sotsialistid peavad tegutsema üldistes huvides".

Rahvapartei vähemusvalitsus

Kui Rajoyl ei õnnestu koalitsiooni luua, võib ta üritada ka vähemusvalitsuse moodustamist oma 137 rahvasaadiku baasil, kuid reaalsuses tähendaks see seda, et iga küsimuse hääletamisel peab ta lootma sotsialistide ja Ciudadanose toetusele ehk reaalsuses oleks iga hääletus valitsuse jaoks usaldushääletuseks.

Vasaktsentristlik koalitsioon

Vasakjõudude ühinemine annaks kokku ainult 156 kohta ning sellise valitsuse moodustamine on ebatõenäoline. Esiteks on sotsialistide toetus kahanenud ning teiseks on sotsialistide ja vasakäärmusliku Podemose vahel mitmetes küsimustes väga põhimõttelisi erimeelsusi.

Võimalike liitlaste jaoks on probleemiks Rajoy ise

Nii Ciudadanos kui ka sotsialistid teatasid hiljem esmaspäeval, et nad ei kavatse toetada valitsust või valitsuskoalitsiooni, mida juhiks senine peaminister Rajoy. Samas valitsuskoalitsiooni kuulumist või Rahvapartei vähemusvalitsuse blokeerimisest loobumist kumbki erakond põhimõtteliselt ei välistanud.

26. juuni parlamendivalimiste tulemused

1. Rahvapartei (Partido Popular): 33%, 137 kohta

2. Sotsialistlik Tööpartei (PSOE): 22,7%, 85 kohta

3. Unidos Podemos: 21,3%, 71 kohta

4. Ciudadanos: 13,1%, 32 kohta

5. Esquerra Republicana de Catalunya–Catalunya Sí (vasakpoolsed katalaani iseseisvuslased): 2,6%, 9 kohta

6. Convergència Democràtica de Catalunya (CDC) (paremliberaalsed katalaani iseseisvuslased): 2%, 8 kohta

7. Erinevad väike- ja regionaalparteid: 5,3%, 8 kohta

Toimetaja: Laur ViirandMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.