Interaktiivne ülevaade vanalinna suveniiripoodidest: matrjoškad ja kaheldava kvaliteediga merevaik ({{commentsTotal}})

Need matrjoškad on üles pildistatud Hiinas, kuid vaatepilt on äravahetamiseni sarnane Toompea suveniiripoodidega. Autor: kosmoseleevike/Creative Commons

Tallinna vanalinna kõige magusamates kohtades asuvates suveniiripoodides müüakse endiselt peamiselt merevaiku ja matrjoškasid, millel Eestiga otsene seos puudub. Teema on olnud üleval juba aastaid, kuid muutust ei paista, sest võõramaised meened on populaarsed ning mida pood müüma peaks, ette kirjutada ei saa.

Suveniiripoodide tegevusest puudub ülevaade nii Tallinna kesklinna valitsusel kui ka Tallinna ettevõtlusameti turismiosakonnal. Eesti rahvakunsti ja käsitöö liidu auesimees Liivi Soova ütles ERRi raadiouudistele, et Toompea suveniiripoodides müüdavad esemed ei ole seotud Eestiga.

„Sunniviisiliselt ei saa ühtki eraomanikku sundida rentima pinda Eesti käsitööle.“

„Kui me nüüd Toompead vaatame, siis minul kui käsitööedendajal on tohutult kahju, et kõik need turistid, kes sinna platvormile lähevad, peavad kõrval nägema sellist poodi, mis ei ole üldse Eestiga seotud,“ kirjeldas Soova. Temale teadaolevalt ei olegi Toompeal ühtki Eesti käsitöökaupade poodi.

Olukorda on raske lahendada, kuna jaekaubandust ja üüriturgu reguleerida ei saa, sest tegu on erapindadega ja nende väljaüürimisel peetakse silmas maksimaalset üüritulu.

„Tegelikult müüakse seal igal pool suveniiri, millel ei ole mingit kvaliteeti ja mis kaugeltki ei räägi Eesti käsitööst. Seda me parandada ei saa, sest sunniviisiliselt ei saa ühtki eraomanikku sundida rentima pinda Eesti käsitööle,“ selgitas Soova.

Toompea suveniiripoodide juures turistidega vesteldes selgub, et turistid peavad Eesti kõige tuntumaks suveniiriks merevaiku. Lisaks on turistid kuulnud, et müügil on palju halva kvaliteediga merevaiku.

Ühe suveniiripoe müüja sõnul on kõige minevam kaup matrjoškad, korstnapühkijad, kruusid, keraamika ja päkapikud. Merevaiku ostavad turistid samuti hästi. See on pärit Lätist ja Leedust.

„Kas see on Eesti merevaik? Jah, on küll.“

Soova sõnul on olukord paratamatu: matrjoškad ja merevaik on populaarsed ka mujal.

„Merevaiku ja matrjoškasid ei müüda mitte ainult Eestis ja Baltikumis, neid võib leida ka teistest Lääne-Euroopa linnades,“ ütles Soova. Matrjoška on huvitav ja sellised suveniirikohad just seepärast taolisi esemeid müüa tahavad.

„Me oleme isegi läinud poodi ja küsinud mõnes võõrkeeles, kas see on Eesti merevaik ja saanud vastuseks, et on küll. See on muidugi väga kurb.“

 

 

Toimetaja: Marju HimmaMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.