Interaktiivne ülevaade vanalinna suveniiripoodidest: matrjoškad ja kaheldava kvaliteediga merevaik ({{commentsTotal}})

Need matrjoškad on üles pildistatud Hiinas, kuid vaatepilt on äravahetamiseni sarnane Toompea suveniiripoodidega.
Need matrjoškad on üles pildistatud Hiinas, kuid vaatepilt on äravahetamiseni sarnane Toompea suveniiripoodidega. Autor/allikas: kosmoseleevike/Creative Commons

Tallinna vanalinna kõige magusamates kohtades asuvates suveniiripoodides müüakse endiselt peamiselt merevaiku ja matrjoškasid, millel Eestiga otsene seos puudub. Teema on olnud üleval juba aastaid, kuid muutust ei paista, sest võõramaised meened on populaarsed ning mida pood müüma peaks, ette kirjutada ei saa.

Suveniiripoodide tegevusest puudub ülevaade nii Tallinna kesklinna valitsusel kui ka Tallinna ettevõtlusameti turismiosakonnal. Eesti rahvakunsti ja käsitöö liidu auesimees Liivi Soova ütles ERRi raadiouudistele, et Toompea suveniiripoodides müüdavad esemed ei ole seotud Eestiga.

„Sunniviisiliselt ei saa ühtki eraomanikku sundida rentima pinda Eesti käsitööle.“

„Kui me nüüd Toompead vaatame, siis minul kui käsitööedendajal on tohutult kahju, et kõik need turistid, kes sinna platvormile lähevad, peavad kõrval nägema sellist poodi, mis ei ole üldse Eestiga seotud,“ kirjeldas Soova. Temale teadaolevalt ei olegi Toompeal ühtki Eesti käsitöökaupade poodi.

Olukorda on raske lahendada, kuna jaekaubandust ja üüriturgu reguleerida ei saa, sest tegu on erapindadega ja nende väljaüürimisel peetakse silmas maksimaalset üüritulu.

„Tegelikult müüakse seal igal pool suveniiri, millel ei ole mingit kvaliteeti ja mis kaugeltki ei räägi Eesti käsitööst. Seda me parandada ei saa, sest sunniviisiliselt ei saa ühtki eraomanikku sundida rentima pinda Eesti käsitööle,“ selgitas Soova.

Toompea suveniiripoodide juures turistidega vesteldes selgub, et turistid peavad Eesti kõige tuntumaks suveniiriks merevaiku. Lisaks on turistid kuulnud, et müügil on palju halva kvaliteediga merevaiku.

Ühe suveniiripoe müüja sõnul on kõige minevam kaup matrjoškad, korstnapühkijad, kruusid, keraamika ja päkapikud. Merevaiku ostavad turistid samuti hästi. See on pärit Lätist ja Leedust.

„Kas see on Eesti merevaik? Jah, on küll.“

Soova sõnul on olukord paratamatu: matrjoškad ja merevaik on populaarsed ka mujal.

„Merevaiku ja matrjoškasid ei müüda mitte ainult Eestis ja Baltikumis, neid võib leida ka teistest Lääne-Euroopa linnades,“ ütles Soova. Matrjoška on huvitav ja sellised suveniirikohad just seepärast taolisi esemeid müüa tahavad.

„Me oleme isegi läinud poodi ja küsinud mõnes võõrkeeles, kas see on Eesti merevaik ja saanud vastuseks, et on küll. See on muidugi väga kurb.“

 

 

Toimetaja: Marju Himma



Politsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest äraPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest ära
Puukaitsjad takistasid tulutult tunde Haabersti remmelga mahavõtmist

Politseil kulus teisipäeva varahommikust alates ligi kuus tundi, et Tallinnas Haabersti ristmiku ümberehitusele ette jäänud remmelga juurest valvet pidanud aktivistid eemale ajada, et saaks puu maha võtta.

Uuendatud: 14:58 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics