Kodualuse maa maksuvabastus muutub võrdsemaks ({{commentsTotal}})

Maamaks peaks muutuma kõigi koduomanike suhtes õiglasemaks. Autor: Merilin Pärli/ERR

Riik plaanib kaotada erisused maamaksu tasumisel, vabastades maamaksu tasumisest ka need omanikud, kelle kodualune maa on kaasomandis või kelle kodumajast osa on kasutusel äripinnana. Kui kohalikud omavalitsused maksusoodustusega nõustuvad, kompenseeritakse neile puudujääv osa.

Siiani on 2013. aastal jõustunud maamaksumuudatused, millega kodualune elamumaa maksust vabastati, kohelnud kaasomandis maa omanikke ja liitsihtotstarbega nagu elamu- ja ärimaa omanikke ülejäänutest ebavõrdselt, nõudes neilt jätkuvalt maamaksu tasumist.

Erinev kohtlemine puudutab eelkõige kortermajas kodu omavaid elanikke, kelle majas asuvad lisaks eluruumidele ka äripinnad, näiteks korrusmaja esimesel korrusel asuvad äripinnad ning ülemistel korrustel eluruumid. Edaspidi see erisus kaob ning maamaksust vabastatakse ka maa lisaks elamumaale ka muude sihtotstarvete osas.

Samuti kohtlevad kehtiva maamaksuvabastuse ulatust reguleerivad sätted ebavõrdselt ühis- ja kaasomanikke, kes ei ole jaganud neile kuuluval kinnistul asuvat ehitist korteriomanditeks, võrreldes ühis- või kaasomanikega, kes on seda teinud.

Kohaliku omavalitsuse otsustada

Senise seaduse järgi on mitmele isikule ehk kaasomandisse kuuluva kinnistu puhul, millel asuv ehitis ei ole jaotatud korteriomanditeks, kõigi omanike maksusoodustus kokku 1500 m2. Samas kui ehitis on jaotatud korteriomanditeks, laieneb igale korteriomanikule maksusoodustus 1500 m2 ulatuses. Eelnõuga on edaspidi kohalikel omavalitsustel õigus otsustada, kas laiendada kaasomanikele rakendatavat maksusoodustuse ulatust tiheasustusega alal kuni 1500 m2-ni ning hajaasustusega alal kuni kahe hektarini ühe kaasomaniku kohta või mitte.

Lisaks summeeritakse ühe kohaliku omavalitsuse territooriumil asuvate maatükkide eest tasumisele kuuluvad maksusummad, kui omanikule kuulub või ta kasutab mitut maatükki.

Kuna liitsihtotstarbega maatükkidel eluruume omavate isikute maksuvabastuse laiendamise tulemusena väheneb kohalikule omavalitsusele maamaksust laekuv tulu, siis kompenseerib riik tulu vähenemise KOV-le laekuva tulumaksu määra tõstmisega.

Eelnõu on saadetud ametkondlikule kooskõlastusringile.

Eelnõu vastuvõtmise korral jõustub seadus 2018. aastast.

Toimetaja: Merilin PärliVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.