Kodualuse maa maksuvabastus muutub võrdsemaks ({{commentsTotal}})

Maamaks peaks muutuma kõigi koduomanike suhtes õiglasemaks.
Maamaks peaks muutuma kõigi koduomanike suhtes õiglasemaks. Autor/allikas: Merilin Pärli/ERR

Riik plaanib kaotada erisused maamaksu tasumisel, vabastades maamaksu tasumisest ka need omanikud, kelle kodualune maa on kaasomandis või kelle kodumajast osa on kasutusel äripinnana. Kui kohalikud omavalitsused maksusoodustusega nõustuvad, kompenseeritakse neile puudujääv osa.

Siiani on 2013. aastal jõustunud maamaksumuudatused, millega kodualune elamumaa maksust vabastati, kohelnud kaasomandis maa omanikke ja liitsihtotstarbega nagu elamu- ja ärimaa omanikke ülejäänutest ebavõrdselt, nõudes neilt jätkuvalt maamaksu tasumist.

Erinev kohtlemine puudutab eelkõige kortermajas kodu omavaid elanikke, kelle majas asuvad lisaks eluruumidele ka äripinnad, näiteks korrusmaja esimesel korrusel asuvad äripinnad ning ülemistel korrustel eluruumid. Edaspidi see erisus kaob ning maamaksust vabastatakse ka maa lisaks elamumaale ka muude sihtotstarvete osas.

Samuti kohtlevad kehtiva maamaksuvabastuse ulatust reguleerivad sätted ebavõrdselt ühis- ja kaasomanikke, kes ei ole jaganud neile kuuluval kinnistul asuvat ehitist korteriomanditeks, võrreldes ühis- või kaasomanikega, kes on seda teinud.

Kohaliku omavalitsuse otsustada

Senise seaduse järgi on mitmele isikule ehk kaasomandisse kuuluva kinnistu puhul, millel asuv ehitis ei ole jaotatud korteriomanditeks, kõigi omanike maksusoodustus kokku 1500 m2. Samas kui ehitis on jaotatud korteriomanditeks, laieneb igale korteriomanikule maksusoodustus 1500 m2 ulatuses. Eelnõuga on edaspidi kohalikel omavalitsustel õigus otsustada, kas laiendada kaasomanikele rakendatavat maksusoodustuse ulatust tiheasustusega alal kuni 1500 m2-ni ning hajaasustusega alal kuni kahe hektarini ühe kaasomaniku kohta või mitte.

Lisaks summeeritakse ühe kohaliku omavalitsuse territooriumil asuvate maatükkide eest tasumisele kuuluvad maksusummad, kui omanikule kuulub või ta kasutab mitut maatükki.

Kuna liitsihtotstarbega maatükkidel eluruume omavate isikute maksuvabastuse laiendamise tulemusena väheneb kohalikule omavalitsusele maamaksust laekuv tulu, siis kompenseerib riik tulu vähenemise KOV-le laekuva tulumaksu määra tõstmisega.

Eelnõu on saadetud ametkondlikule kooskõlastusringile.

Eelnõu vastuvõtmise korral jõustub seadus 2018. aastast.

Toimetaja: Merilin PärliINTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Veneto Banca pank.Veneto Banca pank.
Itaalia valitsus kulutab kahe panga päästmiseks 17 miljardit

Itaalia valitsus eraldab kahe pankrotiohus Veneetsia panga päästmiseks 17 miljardit eurot, teatas valitsus pühapäeval.

Kaader filmist "Matilda".Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics