Rain Kooli: elu pärast Brexitit ehk aga nüüd on jaanituledel burnout* ({{commentsTotal}})

Inimeste komme luua endale ettekujutuslikke, soovmõtlemisel põhinevaid tegelikkusi pole mingi uus nähtus. Selle pealt on aastatuhandeid teeninud petised, kasu lõiganud valitsejad ja võite kogunud väejuhid. Siiski on meie liigi ajaloolisel rännakul üha suurema valgustuse poole peetud seda inimloomuse omadust pigem takistuseks.

On ju enesestmõistetavalt loogiline, et kui inimene rakendab oma maailmakäsituse teenistusse mõtlemise asemel soovmõtlemise, analüüsi asemel emotsioonid, on tema vaatenurk lõpuks paratamatult ekslik. Samamoodi nagu on tihedas udus võimalik mööda sõita tuttavast teeotsast, nagu võib pimedas lüüa ennast valusasti vastu uksepiitu ja purjus olles hinnata valesti oma võimeid, tekitavad ka kujutelmad inimese ümber hägu, mis takistab vahedat vaadet ja jahedat kaalutlust.

Võtame lihtsa näite – suhtumine ”40-aastasesse neitsisse” ehk kõigiti täisealisesse, isegi keskea lävepakul olevasse naisesse või mehesse, keda ”üldsus” – tähendagu see siis kogu ühiskonda või koduküla klatšimoore – pole kunagi ühegi partneriga näinud. Kuna ümbritsevas kogukonnas kipub valitsema mingi (lõdvapoolselt) konsensuslik ettekujutus sellest, kuidas üks inimene oma elu peab elama, tehakse mainitud näidete puhul kiired järeldused.

Frigiidne. Lesbi. Homo. Aseksuaalne. Friik. Lihtsalt luuser.

Kusjuures – kui selline kujutluspilt on saanud eksisteerida piisavalt kaua, et muutuda tegelikkuseks (reaalselt ikkagi mitte päris tegelikkuseks, vaid inimeste ettekujutuseks tegelikkusest), on seda päris keeruline väärata ka siis, kui korraga ilmub lagedale hulk kujutelma kummutavaid tõendeid.

Näiteks läheb põliseks vanatüdrukuks tembeldatud naine mehele ja saab lapse või ilmub homoseksuaalseks peetud mees avalikkuse vaatevälja koos naissoost kallimaga. Ei, pole tõsi! See on ainult etendus! Trikk üldsuse eksitamiseks!, lärmab arvestatav osa sellest üldsusest – tajumata, et tegelikult klammerdutakse oma eksituse külge, kaevudes peadpidi üha sügavamale liiva alla, mitte ei olda õnnistatud tõenägijad.

Ja oleks siis, et erinevate (eksi)kujutelmade küüsis oleks vaid nn pööbel. Oo ei, oma pilvelosse on võimelised looma ka pealtnäha täiesti haritud ning edukad inimesed.

Ja siis me imestame, kuidas üks Brexit võimalikuks sai…

Võtke aastakümneid kestnud Euroopa Liidu vastane propaganda briti meedias, eeltoodud inimloomuse tahud ning loomulikult ka Euroopa Liidu niiditõmbajate tehtud vead aegadel, mille uniooni võimukabinettides oma jõudu tunnetades samuti kujutleti – näiteks seda, et üha paisuv bürokraatiamasin, direktiivirägastik ja ülereguleerimine ei jää tagasilöökideta.

Võtke kõik see ja pange rändekriis püssirohuks ning populismilaine süütenooriks. Nii saigi.

Nüüd aga on jaanipäev läbi. Ja jaanituledel on burnout*.

*burnout – läbipõlemine (ingl. k.)

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel.

Allikas: Vikerraadio kommentaarJogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema