Vene audiitorite kontrollretkest sõltub Eesti kalatööstuste ekspordilootus ({{commentsTotal}})

Kalad
Kalad Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Venemaa ja Kasahstani audiitorid viibivad sel nädalal Eestis, et auditeerida nelja kalatööstust. Lõppraportist sõltub, kas Venemaa tühistab oma aasta tagasi kehtestatud sisseveopiirangud Eesti kalatoodetele või mitte.

Venemaa audiitorid külastasid möödunud aasta maikuus nelja Eesti kalatööstust, mille inspekteerimise tulemusel seati meie kalatoodetele sisseveopiirang, põhjendades seda kõrgete kvaliteedinõuetega, millele Eesti kalakonservid ei vasta. Venemaa tuules keelustas Eesti kalatooted ka Kasahstan, sama otsus laienes Läti kalakonservidelegi. Venemaa samm järgnes Euroopa Liidu kaubandusembargole, mis kehtestati Venemaale pärast Krimmi annekteerimist.

Sel nädalal viibivad Venemaa veterinaarameti audiitorid taas Eestis ning külastatakse taas nelja kalatööstust. Kas tegemist võib olla katsega taastada Eesti kalatoodete pääs Venemaa ja Kasahstani turule või, vastupidi, pikendada keeldu, ei julge pakkuda ei Eesti veterinaar- ja toiduameti peadirektori asetäitja Olev Kalda ega ka maaeluminister Urmas Kruuse (RE). Seda, et teema on poliitiliselt laetud, möönavad aga mõlemad.

"Pole põhjust arvata, et Venemaa meelsus meie kauba suhtes oleks vahepeal kuidagi muutunud, aga meie oleme spetsialistid, meie poliitikaga ei tegele," kinnitas Kalda ERR.ee-le. "Näitame audiitoritele seda, mida nad näha soovivad."

Kalda selgitusel piisab ka, kui audiitorid leiavad vaid ühest auditeeritavast kalatööstusest midagi ebasoovitavat, kui impordikeeld laieneb kohe kogu Eesti kalatööstussektorile. Ehkki EL-i sanitaarnõuded toidukaupadele on karmid, on Venemaa kehtestatud nõuded veelgi karmimad. "Paljuski need ei ole põhjendatud," leiab Kalda, kuid möönab, et importiv maa võib kehtestada oma nõuded, sellega jääb meie kalatööstusel üle üksnes leppida.

Audiitorid alustavad oma ringkäiku homsest. Iga päev külastatakse üht tööstust. Nädala lõpuks mingit otsust siiski veel oodata pole ning mis ajaks raport valmib, pole Eesti veterinaar- ja toiduametil aimugi.

Initsiatiivi Eesti kalatööstusi inspekteerida näitas üles Venemaa ise. Ehkki hetkel aktiivset kalapüügiaega enam ei ole, valiti auditeeritavad tööstused välja nende seast, kes veel püüavad ja töötlevad. Millised need neli sõelale jäänud kalatööstust on, veterinaar- ja toiduamet ei avalda.

Kalda möönis, et ettevõtete soov oma toodangut Venemaale viia pole kadunud, mistõttu oldi nõus audiitoreid ka vastu võtma.

Kruuse: teatud juhtudel paistavad poliitilised kõrvad välja

Maaeluminister Urmas Kruuse möönis, et Venemaa ja Kasahstani algatus võib olla poliitiline, vaadates varasemaid otsuseid kahe riigi majandussuhete kohta.

"Teatud juhtudel poliitilised kõrvad paistavad sealt tagant välja," ei välistanud Kruuse võimalust, et audit ei lähtu tegelikest tulemustest, vaid poliitilisest tellimusest. "Loodame, et terve mõistus pikas perspektiivis ikkagi võidab ja Venemaal mäletatakse Eesti häid kalatooteid," avaldas minister ERR.-ee-le lootust.

Ka Kruuse tõdes, et ettevõtted peavad lihtsalt arvestama sellega, et kolmandatel riikidel võivad olla EL-ist erinevad kvaliteedinõuded.

Maaeluminister ei pidanud kuigi tõenäoliseks võimalust, et Brexit EL-i Venemaa-vastaseid sanktsioone kuidagi mõjutaks.

"Loodan, et Venemaa sanktsioonide jõustamine või leevendamine ei ole setud Brexitiga, sest küsimus on olnud väärtustes. Euroopa Liit on selgelt deklareerinud, et kui Minski kokkuleppeid järgitakse, võib alustada leevendusmehhanisme," ütles Kruuse.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.
Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Uuendatud: 21:30 
Kooli eskiisKooli eskiis
IT-ettevõtjad rajavad Viimsisse rahvusvahelise kooli

IT-ettevõtjad rajavad Viimsisse teadus- ja innovatsioonikeskse põhikooli ja gümnaasiumi.

M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics