BBC ajakirjanik: kus on täiskasvanud? Kes juhib riiki? ({{commentsTotal}})

Leave-kampaaniat juhtinud toorid Gisela Stuart, Boris Johnson ja Michael Gove referendumijärgsel pressikonverentsil. Autor: Reuters/Scanpix

BBC majandustoimetaja Simon Jack ütles, et hetkel on paljudele inimestele arusaamatu, kes üleüldse riiki juhib, ning sellel on oma tagajärjed nii Suurbritannia kui ka rahvusvahelise majanduse jaoks.

"Meil on peaminister, kes on ametist lahkumas, meil on Tööpartei, kus käib sisevõitlus," rääkis Jack ja lisas, et samal ajal on Briti naela väärtus viimase 30 aasta kõige madalam.

Ajakirjanik rõhutas, et praegu küsivad ettevõtted ja turud järgmisi küsimusi: "Kus on täiskasvanud? Kes juhib?"

Jacki sõnul on see ka põhjuseks, miks nii keskpanga president Mark Carney ja rahandusminister George Osborne üritavad ettevõtjaid ja investoreid rahustada.

Ajakirjanik aga juhtis tähelepanu, et Osborne ei loobunud tänases sõnavõtus oma referendumi eel tehtud hoiatusest, et Brexit võib kaasa tuua maksukoormuse kasvu ja eelarvekärped, ning ka Carney eeldab, et kaks järgmist kvartalit mööduvad majanduslanguse tähe all.

Sarnasel seisukohal on ka leiboristist endine rahandusminister Alistair Darling, kes tunnistas, et ta on praegu rohkem mures, kui 2008. aastal alanud rahvusvahelise finantskriisi ajal.

"Meil ei ole valitsust, meil ei ole opositsiooni," nentis ta ja lisas, et praegune ebaselgus kujuneb riigi jaoks tõenäoliselt "väga, väga kahjulikuks".

Peaminister David Cameron teatas reedel pärast referendumi tulemuse selgumist, et astub hiljemalt oktoobris valitsusjuhi kohalt tagasi ning EL-ist lahkumise protsessi peab käivitama juba tema järeltulija. Kes aga võiks kerkida uueks peaministriks, pole praegu aga selge. Üheks võimalikuks kandidaadiks on Londoni endine linnapea ja Leave-kampaania juhtfiguur Boris Johnson, kuid samas on suur hulk konservatiive tema valitsusjuhiks saamisele ka veendunult vastu. Briti meedias on ka väidetud, et EL-ist lahkumist nõudnud poliitikutel polnud tegelikult mingit reaalset Brexiti-järgset plaani, sest väidetavalt ei uskunud nad ka ise, et referendumil nende pool võidukaks osutub.

Erakonna liidri valimiste eest vastutava komisjoni juht Graham Brady ütles täna, et Konservatiivse Partei järgmine juht peaks olema paigas 2. septembriks.

Downing Street on teatanud, et valitsus on moodustanud Suurbitannia EL-ist lahkumise korraldamiseks eraldi osakonna, mille eesmärgiks on informeerida peaministrit ning saavutada Londoni jaoks läbirääkimistel võimalikult hea lähtepositsioon. Lõplikke otsuseid osakond ei langeta ja need jäävad juba järgmise peaministri ülesandeks.

Samal ajal on suur osa leiboriste hakanud nõudma, et erakonna juht Jeremy Corbyn tagasi astuks. Corbynit on süüdistatud selles, et ta võttis EL-i jäämise kampaanias liiga tagasihoidlikke seisukohti ega suutnud leiboristide valijaid olulises küsimuses mobiliseerida.

Toimetaja: Laur ViirandVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.