Washington Post: Venemaa eriteenistused ahistavad süstemaatiliselt USA diplomaate ({{commentsTotal}})

USA suursaatkond Moskvas.
USA suursaatkond Moskvas. Autor/allikas: TASS/Scanpix

Ajalehe The Washington Post teatel on Venemaa luureteenistused nii Moskvas kui ka mujal Euroopa pealinnades viinud läbi süstemaatilist USA diplomaatide ahistamiskampaaniat.

Lisaks diplomaatidele endile on sellise käitumise ja mõnikord ka ähvarduste osaliseks langenud ka saatkonna tavatöötajad ning isegi diplomaatide või töötajate pereliikmed. Olukord oli mingil hetkel nii tõsine, et Moskvat külastanud riigisekretär John Kerry nõudis president Vladimir Putinilt otsesõnu sellise tegevuse lõpetamist, kirjutas ajaleht.

Teema tuli jutuks ka äsjasel Euroopas paiknevate USA suursaadikute kohtumisel Washingtonis, kus diplomaadid nentisid, et Venemaa luuretöötajate töö USA saatkondade personali ahistamisel oli pidev ning juhtumite seas oli nii veidraid kui ka tõeliselt hirmutavaid intsidente.

Osa ahistamisest olevat täiesti rutiinne: diplomaatide või nende pereliikmete pidev jälitamine, kutsumata külaliste
saabumine USA diplomaatide üritustele või maksmine meediatöötajatele, et viimased diplomaatide kohta negatiivseid lugusid kirjutaksid.

Kuid osa viimase aja juhtumitest olevat juba ületanud piiri ning kaldunud otseselt kuritegelikule teele. Ajalehe kätte
jõudnud ametkondlikes ja salajastes memodes kirjutavad ametnikud ka põhjalikematest Vene ahistamismeetoditest. Näiteks sellest, kuidas diplomaatide kodudesse oli öösel sisse murtud, et seal siis mööblit ümber paigutada või lampe ja televiisoreid mängima panna ning seejärel kaduda. Üks diplomaat teatas aga, et "öine külaline" oli tema elutoa vaibale roojanud.

Kõige tõsisem olevat ahistamine Moskvas, kus diplomaatide autorehve katki torgatakse ning kus liikluspolitsei saatkonna autosid üliaktiivselt kontrollib. Endist suursaadikut Michael McFauli jälitasid aga pidevalt valitsuse palgal olevad "protestijad" ning luuretöötajad jälitasid tema koolis käivaid lapsi.

Selline käitumine pole ainuüksi viimase aja nähtus. Raporteid lugenud ametnike kinnitusel leidis president Barack Obama esimesel ametiajal aset juhtum, kus Vene eriteenistuse kaastöötajad murdsid sisse USA Moskva suursaatkonna kaitseatašee elukohta ja tapsid seal diplomaadi koera.

Kuid pärast 2014. aasta Ukraina kriisi on USA diplomaatide ahistamine Moskvas kasvanud märkimisväärselt ning seda asjaolu kinnitas Washington Postile ka riigidepartemangu pressiesindaja John Kirby.

Washingtonilt nõutakse jõulisemat tegutsemist

Välisministeerium on sellise tegevuse ennetamiseks ka meetmeid kasutusele võtnud, näiteks saavad kõik Euroopasse suunduvad USA diplomaadid eraldi koolituse, mis puudutab just nimelt valmisolekut kõikvõimalikeks Venemaa poolt suunatud ahistamisjuhtumiteks.

Obama administratsioonis olevat arutatud, kuidas sellisele tegevusele vastata, ja lõpuks otsustati samaväärsete meetmetega mitte vastata.

Märtsis Moskvat külastades rääkis välisminister Kerry sellel teemal ka president Putiniga. Viimane polevat mingeid lubadusi andnud ning luureteenistuste tegevus jätkus. Nüüd nõuavad USA diplomaadid, et välisministeerium rohkem tegutseks.

Euroopaga seotud diplomaatiaga tegelevad Kongressi liikmed ootavad Washingtonilt samuti jõulisemat vastust.

"Probleem on selles, et sellel pole olnud Venemaa jaoks mingeid tagajärgi," märkis vabariiklasest rahvasaadik Mike Turner, kes on ka NATO parlamentaarse assamblee president. "Administratsioon jätkab oma tegevust lähtudes petlikust eeldusest, et Venemaa võiks olla meie partner. Nad ilmselgelt ei taha meie partnerid olla, nad on meid ära märkinud kui vaenlasi ning me peame sellisteks suheteks ettevalmistusi tegema."

Venemaa Washingtoni suursaatkonna pressiesindaja saatis ajalehele kommentaariks kirja, kus nenditi, et halvenenud suhted kahe riigi vahel on tekitanud probleeme ka diplomaatilistest suhetes. Halvad suhted aga polevat sündinud Vene poole algatusel ja kirjas süüdistati hoopis USA-d Vene diplomaatidele probleemide tekitamises. "Vene pool pole kunagi tegutsenud proaktiivselt, et USA diplomaate kuidagi negatiivselt mõjutada," teatas kõneisik.

Toimetaja: Laur ViirandKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.
Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Uuendatud: 21:30 
Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.
Rahvusvahelise küberrünnaku tõttu suleti kõik Ehituse ABC poed

Ulatuslik rahvusvaheline küberrünnak, mis sai alguse nädala algul, on jõudnud otsapidi ka Eestisse: Ehituse ABC kõik poed suleti kolmapäeval, kuni küberrünnakust häiritud süsteemid taas tööle saadakse.

Uuendatud: 18:34 
M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics