Briti kuninganna Põhja-Iirimaal: vähemalt olen ma veel elus ({{commentsTotal}})

Sinn Feini poliitik Martin McGuinness ja kuninganna Elizabeth II Autor: AFP/Scanpix

Briti kuninganna Elizabeth II on praegu visiidil Põhja-Iirimaal, kus kommenteeris viimase aja murrangulisi sündmusi tõdemusega, et "tema on endiselt elus".

Teema tuli jutuks eile, kui ta kohtus Põhja-Iirimaa tähtsuselt teise ministri Martin McGuinnessiga, kes monarhilt viimase aja meeleolu kohta päris, vahendas Yle.

"Vähemalt olen ma elus. Mul on olnud päris kiire. üsna palju asju on juhtunud," naljatles 90-aastane kuninganna televisioonis üle kantud kohtumise ajal.

Elizabeth ei ole referendumi tulemust avalikult kommenteerinud, sest päevapoliitika teemal kuningakoda üldjuhul avaldusi ei tee. McGuinness keeldus hiljem kommenteerimast, kas ta kuningannaga vesteldes ka rahvahääletuse küsimust puudutas.

Põhja-Iirimaal soovis valijate enamus Suurbritannia jäämist Euroopa Liitu.

Samas on piirkonna juhtivad erakonnad nimetatud küsimuses eriarvamusel. Põhja-Iirimaa esimese ministri juhitud unionistid (DUP) toetasid üldiselt Brexitit, iiri rahvuslased (sealhulgas ka McGuinnessi Sinn Fein) ja mõõdukad unionistid aga EL-is püsimist.

Pärast referendumi tulemuste selgumist ütlesid McGuinness ja teised Sinn Feini poliitikud, et sellises olukorras on vaja korraldada ka referendum kogu Iirimaa ühendamise küsimuses ehk teemal, kas Põhja-Iirimaa peaks ühinema Iiri Vabariigiga.

IRA-taustaga Guinness ja kuninganna Elizabeth II on kohtunud mitu korda, kuid nende esimest kohtumist 2002. aastal peetakse ajalooliseks sündmuseks Põhja-Iirimaa ajaloos.

Toimetaja: Laur ViirandVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.