Poola saabub Ülemkogule ambitsioonikate reformiideedega ({{commentsTotal}})

Peaminister Beata Szydlo ja võimupartei juht Jaroslaw Kaczynski.
Peaminister Beata Szydlo ja võimupartei juht Jaroslaw Kaczynski. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Poola poliitiline juhtkond on andnud mõista, et Varssavi hinnangul tuleks Euroopa Liidu lepingut muuta viisil, mis annaks võimu Euroopa Komisjonilt rohkem liikmesriikidele. Samuti leiavad Poola juhid, et Komisjoni president Jean-Claude Juncker ja Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Donald Tusk peaksid viimaste sündmuste valguses tagasi astuma.

Poola välisminister Witold Waszczykowski ütles eile ajakirjanikele, et peaminister Beata Szydlo esitab "võib-olla" Poola plaani Brexiti-järgseks Euroopa Liiduks juba täna õhtul Ülemkogu raames toimuval õhtusöögil, vahendas EUobserver.

"Me oleme oma ettepanekute koostamise algfaasis... Need ettepanekud on üsna radikaalsed. Me mõtleme uuest Euroopa lepingust ning sellest, et anda peamine võim EL-is Euroopa Liidu Nõukogule, mitte Komisjonile," selgitas välisminister.

"Samuti süüdistame me Euroopa Liidu juhtkonda vigades ja vähemalt osa Euroopa juhtkonnast peaks ka vastutama ning andma ruumi läbirääkimisteks juba uutele poliitikutele," jätkas Waszczykowski.

Poola välisministri hinnangul peaksid lõppema ka mitmesugused kitsamas ringis kohtumised nagu äsjane EL-i asutajariikide välisministrite kokkusaamine või nn Normandia formaat, kus Ukraina ja Venemaaga suhtlevad ainult Prantsusmaa ja Saksamaa.

Samuti hoiatas Waszczykowski, et eurotsooni riikide süvenev integreerumine tekitaks veelgi suuremaid lõhesid, sest näiteks Poola puhul tooks praeguses olukorras ühisrahaga liitumine kaasa "majandusliku katastroofi".

Szydlo kohtub Cameroniga

Peaminister Szydlo rääkis eile ametist lahkuva Briti peaministri David Cameroniga telefoni teel ning täna peaks nad Ülemkogu raames ka kahepoolselt kohtuma. Szydlo sõnul soovib ta, et kõik Suurbritanniasse emigreerunud poolakad naaseksid kodumaale, kuid samas tahab ta ka seda, et kõik need Poola kodanikud, kes otsustavad siiski veel Suurbritannia olla, omaksid kõiki samu õigusi, mis varemgi.

Asepeaminister Mateusz Morawiecki aga kutsus kõiki Brexiti pärast muretsevaid pankureid oma kontoreid Londonist Varssavisse kolima ja rõhutas, et Poola majandus kasvab hetkel palju kiiremas tempos kui eurotsoonis.

Kaczynski: rahvusriikide liidu eesmärgiks peab olema supervõimu staatus

Ajalehele Rzeczpospolita intervjuu andnud võimupartei juhi Jaroslaw Kaczynski sõnul näitavad jutud EL-referendumitest Austrias, Prantsusmaal ja Hollandis seda, et "Euroopa Liidu poolt Lissaboni lepinguga peale surutud visioon on läbi kukkunud".

Kaczynski sõnul peavad liikmesriigid omama liidu sees suuremat suveräänsust. "Me peame säilitama Euroopa, mis koosneb rahvusriikidest, kes teevad üksteisega koostööd, luues ideaalsel juhul konföderatsiooni," sõnas ta.

"Bürokraatlikku survet Brüsselist" tuleb Kaczynski hinnangul vähendada ning Komisjoni roll peaks piirduma ühisturu reguleerimisega. Euroopa Parlament peaks aga Poola võimupartei juhi arvates moodustuma liikmesriikide parlamentide esindajatest.

Samuti on Kaczynski arvamusel, et Euroopa Liidu eesmärgiks peaks olema "supervõimu" staatus, kus Euroopa Liidu Nõukogu presidendil oleks kasutada Euroopa armee ja võimalus rakendada otsekohesemat poliitikat Hiina, Venemaa ja USA-ga suheldes.

Donald Tusk, kes on kodumaal olnud Kaczynski peamiseks poliitiliseks rivaaliks, peaks aga võimupartei juhi hinnangul "Euroopa poliitikast kaduma". "Läbirääkijana on ta otseselt vastutav Brexiti eest, kuid see kehtib ka kogu praeguse Euroopa Komisjoni kohta," toonitas Kaczynski.

Poola opositsioon on kriitiline

Teised Poola poliitikud on aga Õiguse ja Õigluse partei ideid kritiseerinud.

Endine vasakpoolne valitsusjuht Wlodzimierz Cimoszewicz hoiatas, et Euroopa Liidus pole praegu üldse mingisugust isu uue aluslepingu järele. "Need ettepanekud on meeletud, sest need on võrreldavad kutsega poliitilisele reegliteta kaklusele," lausus ta.

Liberaalse erakonna Nowoczesna asutaja Ryszard Petru prognoosis, et Euroopa Liit jaguneks sellil juhul kolmeks: eurotsooniks, EL-i meelseteks eurotsooni välisteks riikideks ja "peaaegu EL-ist väljas" olevateks riikideks nagu Ungari ja Poola. "Kui otsida pärast Suurbritannia lahkumist EL-i kõige euroskeptilisemat riiki, siis kahjuks on selleks riigiks praegu Poola," nentis ta.

Petru arvates oleks pidanud Poola juhid enne selliste visioonide väljakäimist oma EL-i partneritega ka konsulteerima, kuid tema sõnul on probleemiks see, et Kaczynski ei suhtle EL-i teiste liidritega. Üleskutseid Tuski või Junckeri tagasiastumiseks peab Petru aga absurdseteks.

Toimetaja: Laur ViirandTallinna linnapea ülesannetes abilinnapea Taavi Aas ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas.Tallinna linnapea ülesannetes abilinnapea Taavi Aas ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas.
Veel üks uuring ennustab Keskerakonna edu kohalikel valimistel

Kui juunis toimuksid kohalikud valimised, siis võidutseksid neil Keskerakond ning valimisliidud ja üksikkandidaadid, selgus BNS-i ja Postimehe tellimusel uuringufirma Kantar Emor poolt juuni keskel läbiviidud uuringust.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema