Juncker: London peab oma seisukoha Brexiti küsimuses selgelt välja ütlema ({{commentsTotal}})

{{1467105627000 | amCalendar}}

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker kutsus täna europarlamendis sõna võttes Suurbritanniat üles võimalikult kiiresti selgitama oma seisukohta Brexiti küsimuses. EL-ist lahkumist toetanud Ühendkuningriigi Iseseisvuspartei (UKIP) eurosaadikutelt küsis ta aga, miks viimased üldse seal veel kohal on.

Juncker rõhutas, et Suurbritannia on igal juhul Euroopa Liidu sõbraks, kuid London peab segaduse vältimiseks oma selge positsiooni teatavaks tegema, vahendasid BBC ja Reuters.

Tänasel Ülemkogul kohtub peaminister David Cameron esimest korda pärast rahvahääletust oma EL-i kolleegidega. Reedel teatas ta, et astub hiljemalt sügisel tagasi ning et Euroopa Liidu lepingu 50. artiklist tuleneva lahkumisprotsessi peab käivitama juba tema järeltulija.

"Me peame selles olukorras võimalikult kiiresti selguse saama. Kuid ma olen ikkagi kurb, sest ma ei ole robot, hall burükraat ega tehnokraat. Ma olen eurooplane ja mul õigus öelda, et mul on Briti rahvahääletuse tulemuse pärast kahju," rääkis Juncker Euroopa parlamendis.

Samuti kinnitas Juncker, et mingeid salajasi läbirääkimisi enne ametliku lahkumisprotseduuri algust Londoniga pidama ei hakata. "Pole teadet, pole ka läbirääkimisi," võttis ta teema lühidalt kokku.

"Miks te üldse siin olete?"

"Me peame austama Briti demokraatiat ja viisi, kuidas selle raames seisukohta väljendati," sõnas Juncker, kelle lauset saatis haruldane aplaus ka UKIP-i eurosaadikute poolt.

"See on viimane kord, kui te siin aplodeerite... ja mõnes mõttes olen ma üldse üllatunud, et te siin olete. Te võitlete väljaastumise poolt. Briti valijad hääletasid väljaastumise poolt. Miks te üldse siin olete?" küsis Juncker ja jätkas siis oma kõnet. 

Enne istungi algust olid nii UKIP-i liider Nigel Farage kui ka Juncker üsnagi sõbralikus meeleolus ning Junckeri tavapäraste kallistuste ja põsesuudluste eest ei pääsenud ka Briti euroskeptikute juht.

 

Juncker kommenteeris ka mitmel pool kõlanud üleskutseid, mille kohaselt peaks ta tagasi astuma. "Ma pole ei väsinud ega haige. Ma võitlen ühendatud Euroopa nimel oma viimse hingetõmbeni," kinnitas ta.

Farage usub, et Suurbritannia saab Norrast parema lepingu

Farage omakorda ütles ajakirjanikele, et Suurbritannia sooviks on olla hea sõber ja kaubanduspartner järele jäävate EL-i riikidega.

"Me võitsime sõja, nüüd peame võitma ka rahu. Me tahame olla head sõbrad, head naabrid, head kaubanduspartnerid," loetles ta.

UKIP-i juhi arvates peaks Suurbritannia lahkuma niipea kui võimalik, kuid lahkumisprotsess peaks olema sõbralik. Ta lisas, et arvestades Briti majanduse suurust ja selle tihedaid seoseid ülejäänud Euroopa Liiduga, tuleks Londonile võimaldada soodsat lepet.

"Me oleme eurotsooni kõige suurem kaubanduspartner. Me saame palju parema lepingu kui Norra," avaldas Farage veendumust.

Lisaks usub Farage, et Euroopa Liidust lahkub tulevikus veelgi liikmesriike.

Põlise opositsioonipoliitikuna Farage võimalikel läbirääkimistel ise osalema ei hakka, valitsevate konservatiivide seas on aga nii vastutuse võtmise kui ka Cameroni järeltulija küsimuses kõik veel täiesti lahtine. 

Šotlasest eurosaadik Alyn Smith aga palus europarlamendilt, mitte jätta Šotimaad hätta pärast seda, kui Šotimaal hääletati ülekaalukalt EL-is püsimise poolt. Mehe avaldus tõi kaasa selle, et suur osa eurosaadikuid tõusis aplodeerimiseks püsti. 

Toimetaja: Laur ViirandLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema