Juncker: London peab oma seisukoha Brexiti küsimuses selgelt välja ütlema ({{commentsTotal}})

Vaata galeriid
4 pilti
Foto: Hoolimata poliitilisest vastasseisust ei õnnestunud UKIP-i liidril ja eurosaadikul Nigel Farage'il pääseda Junckeri "traditsioonilisest" kallistusest. Autor: AFP/Reuters/Scanpix
{{1467105627000 | amCalendar}}

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker kutsus täna europarlamendis sõna võttes Suurbritanniat üles võimalikult kiiresti selgitama oma seisukohta Brexiti küsimuses. EL-ist lahkumist toetanud Ühendkuningriigi Iseseisvuspartei (UKIP) eurosaadikutelt küsis ta aga, miks viimased üldse seal veel kohal on.

Juncker rõhutas, et Suurbritannia on igal juhul Euroopa Liidu sõbraks, kuid London peab segaduse vältimiseks oma selge positsiooni teatavaks tegema, vahendasid BBC ja Reuters.

Tänasel Ülemkogul kohtub peaminister David Cameron esimest korda pärast rahvahääletust oma EL-i kolleegidega. Reedel teatas ta, et astub hiljemalt sügisel tagasi ning et Euroopa Liidu lepingu 50. artiklist tuleneva lahkumisprotsessi peab käivitama juba tema järeltulija.

"Me peame selles olukorras võimalikult kiiresti selguse saama. Kuid ma olen ikkagi kurb, sest ma ei ole robot, hall burükraat ega tehnokraat. Ma olen eurooplane ja mul õigus öelda, et mul on Briti rahvahääletuse tulemuse pärast kahju," rääkis Juncker Euroopa parlamendis.

Samuti kinnitas Juncker, et mingeid salajasi läbirääkimisi enne ametliku lahkumisprotseduuri algust Londoniga pidama ei hakata. "Pole teadet, pole ka läbirääkimisi," võttis ta teema lühidalt kokku.

"Miks te üldse siin olete?"

"Me peame austama Briti demokraatiat ja viisi, kuidas selle raames seisukohta väljendati," sõnas Juncker, kelle lauset saatis haruldane aplaus ka UKIP-i eurosaadikute poolt.

"See on viimane kord, kui te siin aplodeerite... ja mõnes mõttes olen ma üldse üllatunud, et te siin olete. Te võitlete väljaastumise poolt. Briti valijad hääletasid väljaastumise poolt. Miks te üldse siin olete?" küsis Juncker ja jätkas siis oma kõnet. 

Enne istungi algust olid nii UKIP-i liider Nigel Farage kui ka Juncker üsnagi sõbralikus meeleolus ning Junckeri tavapäraste kallistuste ja põsesuudluste eest ei pääsenud ka Briti euroskeptikute juht.

 

Juncker kommenteeris ka mitmel pool kõlanud üleskutseid, mille kohaselt peaks ta tagasi astuma. "Ma pole ei väsinud ega haige. Ma võitlen ühendatud Euroopa nimel oma viimse hingetõmbeni," kinnitas ta.

Farage usub, et Suurbritannia saab Norrast parema lepingu

Farage omakorda ütles ajakirjanikele, et Suurbritannia sooviks on olla hea sõber ja kaubanduspartner järele jäävate EL-i riikidega.

"Me võitsime sõja, nüüd peame võitma ka rahu. Me tahame olla head sõbrad, head naabrid, head kaubanduspartnerid," loetles ta.

UKIP-i juhi arvates peaks Suurbritannia lahkuma niipea kui võimalik, kuid lahkumisprotsess peaks olema sõbralik. Ta lisas, et arvestades Briti majanduse suurust ja selle tihedaid seoseid ülejäänud Euroopa Liiduga, tuleks Londonile võimaldada soodsat lepet.

"Me oleme eurotsooni kõige suurem kaubanduspartner. Me saame palju parema lepingu kui Norra," avaldas Farage veendumust.

Lisaks usub Farage, et Euroopa Liidust lahkub tulevikus veelgi liikmesriike.

Põlise opositsioonipoliitikuna Farage võimalikel läbirääkimistel ise osalema ei hakka, valitsevate konservatiivide seas on aga nii vastutuse võtmise kui ka Cameroni järeltulija küsimuses kõik veel täiesti lahtine. 

Šotlasest eurosaadik Alyn Smith aga palus europarlamendilt, mitte jätta Šotimaad hätta pärast seda, kui Šotimaal hääletati ülekaalukalt EL-is püsimise poolt. Mehe avaldus tõi kaasa selle, et suur osa eurosaadikuid tõusis aplodeerimiseks püsti. 

Toimetaja: Laur ViirandMärt Avandi: ma tahaks, et teatris oleks vähem tülpimust

Parimaks meesnäitlejaks nimetatud Märt Avandi tunnistas, et Eesti teatrites on palju üle jala tegemist ja keskpärasust.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.