Eesti taarat soomlastelt koguda plaaninud firma pani pillid kotti ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Peeter Langovits/Postimees/Scanpix

Eestist ostetud joogipurkide kogumisest ärimudelit kavandanud Soome ettevõtte tegevus on varjusurmas. Kogu idee teostust varjutas algusest peale vaidlus tegevuse seaduslikkuse üle.

Viron Tölkkipalautus Oy esindaja Mika Reinikainen tunnistab, et ettevõte on tegevuse peatanud ega pea äri uuesti alustamist kuigi tõenäoliseks, vahendab Soome rahvusringhääling Yle.

Reinikainen süüdistab äri läbikukkumises nii Helsingi linna, millega firma ei jõudnud kokkuleppele äripinna rentimises, kui ka meediat, ametnikke ja poliitikuid.

Ettevõtte äriidee seisnes Eestist ostetud ja Soome taritud taara kokkuostmises ja Eestisse tagasi vedamises. Lühikest aega joogipurke ka kokku osteti, makstes nende eest 8 senti tükist. Eestis saab iga pakendiringlusse tagastatud joogipurgi eest pandina tagasi 10 senti – Viron Tölkkipalautus Oy mõtte kohaselt oleks nende kasum tulnud sellest hinnavahest.

Süüdistus pandisüsteemi petmiskatses

Eestis taara ringlust korraldav Eesti Pandipakend protesteeris Soome firma äriskeemi vastu peatselt pärast selle tegevuse algust. Pandipakendi väitel on suur osa Soome jõudvast taarast ostetud Eesti ja Soome vahel seilavatelt laevadelt – sealt ostes ei maksta purgi eest aga seda 10-sendist pandiraha, mille näiteks Eesti poest joogipurgi ostev klient koos ostuga tasuma peab ja mille Eesti taaraautomaat hiljem sinna viidud purgi eest tagastab.

Eesti Pandipaketi sõnul oleks Soome firma tegevus tekitanud Eesti turul ebavõrdse olukorra, kus Pandipakend pidanuks maksma Eestisse tagastatava taara pealt välja pandiraha ka juhul, kui kliendid seda esmalt tasunud ei ole.

"Kui keegi hakkab Soomes organiseeritult Eesti pandimärgistusega taarat koguma, millest valdav osa on pärit laevadelt, peab Eesti süsteem poole aasta kuni aasta pärast pillid kotti panema," rääkis Eesti Pandipakendi juht Rauno Raal mullu augustis.

Soome taaraautomaadid Eesti purkide eest raha ei anna

Lisaks tõdes Eesti keskkonnaamet, et joogitaarat riiki tuues on tegemist jäätmekäitlusega, milleks peab olema riikidevaheline veoluba ning jäätmed tuleb üle anda jäätmeluba omavale ettevõttele. Viron Tölkkipalautus Oy küll kinnitas Soome meedias üldsõnaliselt, et lubadega on kaikki kunnossa, aga ettevõtte tegevus jäi enne soiku, kui selgus, kas ka tegelikult kõik korras oli.

Eestist viiakse igal aastal Soome kümneid miljoneid joogipurke. Joogipurgid võib küll tagastada ka Soome pakendiringlussüsteemi, kuid sealt nende eest pandiraha ei saa.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema