Eesti taarat soomlastelt koguda plaaninud firma pani pillid kotti ({{commentsTotal}})

Autor: Peeter Langovits/Postimees/Scanpix

Eestist ostetud joogipurkide kogumisest ärimudelit kavandanud Soome ettevõtte tegevus on varjusurmas. Kogu idee teostust varjutas algusest peale vaidlus tegevuse seaduslikkuse üle.

Viron Tölkkipalautus Oy esindaja Mika Reinikainen tunnistab, et ettevõte on tegevuse peatanud ega pea äri uuesti alustamist kuigi tõenäoliseks, vahendab Soome rahvusringhääling Yle.

Reinikainen süüdistab äri läbikukkumises nii Helsingi linna, millega firma ei jõudnud kokkuleppele äripinna rentimises, kui ka meediat, ametnikke ja poliitikuid.

Ettevõtte äriidee seisnes Eestist ostetud ja Soome taritud taara kokkuostmises ja Eestisse tagasi vedamises. Lühikest aega joogipurke ka kokku osteti, makstes nende eest 8 senti tükist. Eestis saab iga pakendiringlusse tagastatud joogipurgi eest pandina tagasi 10 senti – Viron Tölkkipalautus Oy mõtte kohaselt oleks nende kasum tulnud sellest hinnavahest.

Süüdistus pandisüsteemi petmiskatses

Eestis taara ringlust korraldav Eesti Pandipakend protesteeris Soome firma äriskeemi vastu peatselt pärast selle tegevuse algust. Pandipakendi väitel on suur osa Soome jõudvast taarast ostetud Eesti ja Soome vahel seilavatelt laevadelt – sealt ostes ei maksta purgi eest aga seda 10-sendist pandiraha, mille näiteks Eesti poest joogipurgi ostev klient koos ostuga tasuma peab ja mille Eesti taaraautomaat hiljem sinna viidud purgi eest tagastab.

Eesti Pandipaketi sõnul oleks Soome firma tegevus tekitanud Eesti turul ebavõrdse olukorra, kus Pandipakend pidanuks maksma Eestisse tagastatava taara pealt välja pandiraha ka juhul, kui kliendid seda esmalt tasunud ei ole.

"Kui keegi hakkab Soomes organiseeritult Eesti pandimärgistusega taarat koguma, millest valdav osa on pärit laevadelt, peab Eesti süsteem poole aasta kuni aasta pärast pillid kotti panema," rääkis Eesti Pandipakendi juht Rauno Raal mullu augustis.

Soome taaraautomaadid Eesti purkide eest raha ei anna

Lisaks tõdes Eesti keskkonnaamet, et joogitaarat riiki tuues on tegemist jäätmekäitlusega, milleks peab olema riikidevaheline veoluba ning jäätmed tuleb üle anda jäätmeluba omavale ettevõttele. Viron Tölkkipalautus Oy küll kinnitas Soome meedias üldsõnaliselt, et lubadega on kaikki kunnossa, aga ettevõtte tegevus jäi enne soiku, kui selgus, kas ka tegelikult kõik korras oli.

Eestist viiakse igal aastal Soome kümneid miljoneid joogipurke. Joogipurgid võib küll tagastada ka Soome pakendiringlussüsteemi, kuid sealt nende eest pandiraha ei saa.Märt Avandi: ma tahaks, et teatris oleks vähem tülpimust

Parimaks meesnäitlejaks nimetatud Märt Avandi tunnistas, et Eesti teatrites on palju üle jala tegemist ja keskpärasust.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.