Liibanon vahistas enesetapurünnakute järel põgenikelaagris üle 100 süürlase ({{commentsTotal}})

Qaa küla kaitseks ollakse valmis, räägivad kohalikud liibanonlased reporteritele. Autor: Hassan Abdallah/Reuters/Scanpix

Liibanoni armee pidas pärast esmaspäevasi ohvriterohkeid enesetapurünnakuid kinni üle 100 Süüria põgeniku, kes üritasid Liibanoni väitel riiki illegaalselt siseneda. Terrorilaine piirilinnas on teravdanud pingeid liibanonlaste ja süürlaste vahel.

Vahistamised toimusid Baalbeki regioonis mitteametlikus põgenikelaagris, vahendas BBC.

Esmaspäeval toimus sama piirkonna kristlikus külas Qaas vähemalt kaheksa enesetapulõhkamist. Plahvatustes hukkus viis ja sai vigastada pea 30 inimest.

Seni ei ole ükski rühmitus rünnakute eest vastutust võtnud, kuid kahtlustatakse ISIS-e džihaadivõitlejaid. Varem on Liibanonis ISIS-e võitlejate pommirünnakutes hukkunud arvukalt inimesi.

Liibanoni uudisteagentuur vahendas sõjaväe avaldusele viidates, et Liibanoni sõjavägi korraldas põgenikelaagris läbiotsimise ja vahistas 103 süürlast, sest neil ei olnud kehtivaid dokumente. Sama reidi käigus konfiskeeriti ka üheksa mootorratast.

Lisaks sisenesid sõjaväeüksused Qaa linna lähedal olevasse Masharia Qaa põgenikelaagrisse, kus loodeti leida tagaotsitavaks kuulutatuid.

Rünnakute eesmärk on teadmata

Esimeses enesetapurünnakute laines esmaspäeva varahommikul õhkis end ühe Qaa elumaja ees neli terroristi. Selles rünnakus hukkus viis inimest. Haavata sai 15 inimest, kelle seas oli ka neli sõdurit, kes esimese plahvatuse järel sündmuspaigale läksid.

Endiselt ei ole teada, keda või mida plahvatustega tabada loodeti. Ühe võimaliku selgitusena on välja pakutud plahvatuse asukoht, mis on vaid 150 meetri kaugusel Liibanoni ja Süüria piiripunktist.

Veidi pärast öö saabumist ehk esmaspäeva hilisõhtul avas kiriku lähistel neli ründajat tule ja õhkis seejärel endi pommivööd, karjudes "Allahu Akbar" ehk "Jumal on kõikvõimas". Sama kiriku juurde olid kogunenud suur hulk inimesi, kes mälestasid sama päeva varahommikul hukkunuid.

Liibanoni poliitikud: süürlaste põgenikelaagrid tuleb keelustada

Rünnakud on suurendanud kohalike pahameelt lähedalasuvate põgenikelaagrite suhtes, kus viibib kümneid tuhandeid süürlasi. Qaa linnapea nimetas põgenikelaagri elanikke tiksuvateks pommideks.

Suure tõenäosusega muudavad eilsed rünnakud liibanoni ja süüria põgenike omavahelisi suhteid ja viimaseid hakatakse jälgima varasemast suurema kahtlustusega, ennustas BBC ajakirjanik Carine Torbey. Tema sõnul võivad järelmid mõlema rahvusgrupi jaoks olla kohutavad.

"Paljud kohalikud usuvad, et linna pühak kaitseb linna lõplikus hädas. Kuid nad ei ole looda vaid Jumala sekkumisele," kirjutas ajakirjanik. Kohalikud - nii mehed kui ka naised - kannavad tänaval liikudes kaasas relvi, revolvritest automaatideni. "Nad on tõotanud turvalisuse tagamine endi kätesse võtta."

Ametivõimud on soovitanud kohalikel jääda koju ja mitte avalikes kohtades kogunemisi korraldada.

Baalbeki-Hermeli kuberner Bashir Khodr keelas külas ja selle lähistel elavate süürlaste liikumise. Liibanoni välisminister Gebran Bassil, kes on ka riigi parlamendi kristliku osa liider, kutsus üles omavalitsusi keelustama Süüria põgenike laagrid ja süürlaste kogunemised.

Toimetaja: Greete PalmisteMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.