Liibanon vahistas enesetapurünnakute järel põgenikelaagris üle 100 süürlase ({{commentsTotal}})

Qaa küla kaitseks ollakse valmis, räägivad kohalikud liibanonlased reporteritele.
Qaa küla kaitseks ollakse valmis, räägivad kohalikud liibanonlased reporteritele. Autor/allikas: Hassan Abdallah/Reuters/Scanpix

Liibanoni armee pidas pärast esmaspäevasi ohvriterohkeid enesetapurünnakuid kinni üle 100 Süüria põgeniku, kes üritasid Liibanoni väitel riiki illegaalselt siseneda. Terrorilaine piirilinnas on teravdanud pingeid liibanonlaste ja süürlaste vahel.

Vahistamised toimusid Baalbeki regioonis mitteametlikus põgenikelaagris, vahendas BBC.

Esmaspäeval toimus sama piirkonna kristlikus külas Qaas vähemalt kaheksa enesetapulõhkamist. Plahvatustes hukkus viis ja sai vigastada pea 30 inimest.

Seni ei ole ükski rühmitus rünnakute eest vastutust võtnud, kuid kahtlustatakse ISIS-e džihaadivõitlejaid. Varem on Liibanonis ISIS-e võitlejate pommirünnakutes hukkunud arvukalt inimesi.

Liibanoni uudisteagentuur vahendas sõjaväe avaldusele viidates, et Liibanoni sõjavägi korraldas põgenikelaagris läbiotsimise ja vahistas 103 süürlast, sest neil ei olnud kehtivaid dokumente. Sama reidi käigus konfiskeeriti ka üheksa mootorratast.

Lisaks sisenesid sõjaväeüksused Qaa linna lähedal olevasse Masharia Qaa põgenikelaagrisse, kus loodeti leida tagaotsitavaks kuulutatuid.

Rünnakute eesmärk on teadmata

Esimeses enesetapurünnakute laines esmaspäeva varahommikul õhkis end ühe Qaa elumaja ees neli terroristi. Selles rünnakus hukkus viis inimest. Haavata sai 15 inimest, kelle seas oli ka neli sõdurit, kes esimese plahvatuse järel sündmuspaigale läksid.

Endiselt ei ole teada, keda või mida plahvatustega tabada loodeti. Ühe võimaliku selgitusena on välja pakutud plahvatuse asukoht, mis on vaid 150 meetri kaugusel Liibanoni ja Süüria piiripunktist.

Veidi pärast öö saabumist ehk esmaspäeva hilisõhtul avas kiriku lähistel neli ründajat tule ja õhkis seejärel endi pommivööd, karjudes "Allahu Akbar" ehk "Jumal on kõikvõimas". Sama kiriku juurde olid kogunenud suur hulk inimesi, kes mälestasid sama päeva varahommikul hukkunuid.

Liibanoni poliitikud: süürlaste põgenikelaagrid tuleb keelustada

Rünnakud on suurendanud kohalike pahameelt lähedalasuvate põgenikelaagrite suhtes, kus viibib kümneid tuhandeid süürlasi. Qaa linnapea nimetas põgenikelaagri elanikke tiksuvateks pommideks.

Suure tõenäosusega muudavad eilsed rünnakud liibanoni ja süüria põgenike omavahelisi suhteid ja viimaseid hakatakse jälgima varasemast suurema kahtlustusega, ennustas BBC ajakirjanik Carine Torbey. Tema sõnul võivad järelmid mõlema rahvusgrupi jaoks olla kohutavad.

"Paljud kohalikud usuvad, et linna pühak kaitseb linna lõplikus hädas. Kuid nad ei ole looda vaid Jumala sekkumisele," kirjutas ajakirjanik. Kohalikud - nii mehed kui ka naised - kannavad tänaval liikudes kaasas relvi, revolvritest automaatideni. "Nad on tõotanud turvalisuse tagamine endi kätesse võtta."

Ametivõimud on soovitanud kohalikel jääda koju ja mitte avalikes kohtades kogunemisi korraldada.

Baalbeki-Hermeli kuberner Bashir Khodr keelas külas ja selle lähistel elavate süürlaste liikumise. Liibanoni välisminister Gebran Bassil, kes on ka riigi parlamendi kristliku osa liider, kutsus üles omavalitsusi keelustama Süüria põgenike laagrid ja süürlaste kogunemised.

Toimetaja: Greete PalmistePolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest äraPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest ära
Puukaitsjad takistasid tulutult tunde Haabersti remmelga mahavõtmist

Politseil kulus teisipäeva varahommikust alates ligi kuus tundi, et Tallinnas Haabersti ristmiku ümberehitusele ette jäänud remmelga juurest valvet pidanud aktivistid eemale ajada, et saaks puu maha võtta.

Uuendatud: 14:58 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics