Setomaale miljoni lubanud ettevõtjatele lisandub uusi panustajaid ({{commentsTotal}})

Obinitsa Muuseumi näitus „SETO?“
Obinitsa Muuseumi näitus „SETO?“ Autor/allikas: pressimaterjalid

Setomaa valdade ühinemisel piirkonda miljoni euroga toetada lubanud ettevõtjatega soovib liituda teisigi panustajaid.

"Täna avaldab järjest rohkem ettevõtjaid soovi selle algatusega liituda. See idee langes väga viljakasse pinnasesse," rääkis ettevõtmise kõneisik, Seto Kongressi Vanemate Kogu peavanem Aarne Leima teisipäeval BNS-ile.

Eelmisel nädalal selgus, et kui Mikitamäe, Värska ja Meremäe vald ning Misso vallast Luhamaa osa peaksid ühinema ühtseks Setomaaks, on piirkonnaga seotud ettevõtjad valmis panustama piirkonna arenguks miljon eurot.

Leima sõnul toimus idee esialgne väljakäimine nii kiiresti, et seda ei olnud aega laiemalt tutvustada ning panustajaid otsida. "See on praegu edasi arenenud. Algatusrühmale on tulnud pakkumisi juurde," ütles Leima.

Samas ei soovinud Leima veel täpsustada, kui suur summa on kogunenud ning kes on panustajad.

"Ülekandeid ei ole füüsiliselt tehtud, vaid need on täna kokkulepped ettevõtjatega, aga meil ei ole põhjust kahelda nende lubadustes. Me ei ole hakanud seda summat ka täpsustama, sest miljon on ilus number ja see on nende lubaduste ja panustamiste valguses olemas," rääkis Leima.

"Täna on ka küsitud, et kes ja kui palju on lubanud, aga sellest me räägime alles siis, kui see on teostunud ja fond tõesti on töös," lisas Leima. "Enda annetusest rääkimine on eelkõige annetaja isiklik otsus, aga ühel või teisel viisil need panustajad avalikustame või paneme nad aujärjele," kinnitas Seto Kongressi peavanem.

Tema sõnul hakkab tekkivat fondi haldama Seto Kongressi Vanemate Kogu ning ettepanekuid raha eraldamise osas saaks teha ühendvalla volikogu. Raha saaks kulutada näiteks ühendvalla moodustamisel tekkivate kitsaskohtade lahendamiseks, selgitas Leima.

"Valdade liitmine tekitab tahes-tahtmata infrastruktuuris ja muus tavapärases elus segadusi ja et uus vald tööle hakkaks - on seal siis transpordikorraldus või näiteks lahustükina eemale jääva Luhamaa aitamiseks, et luua sinna vallamaja tugipunkt ühe-inimese-raamatukogu näol - need kõik nõuavad investeeringuid. Raha läheks ka selliste asjade tegemiseks või organiseerimiseks," märkis Leima.

Seto ettevõtjate ühemiljoniline panus sama suur, kui seto vallad saaksid riigilt vabatahtliku ühinemise korral.

7. juunil riigikogus vastu võetud haldusreformi seadus võimaldab luua Eesti kagupiiri äärde kohaliku omavalitsuse, kus elab vähemalt 3500 elanikku ja mis moodustatakse vähemalt nelja ajalooliselt, kultuuriliselt ja geograafiliselt seotud kohaliku omavalitsuse üksuse haldusterritooriumidest või nende osadest, mis piirnevad Eesti vabariigi kontrolljoonega.

Toimetaja: Greete Palmiste

Allikas: BNSKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.

Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics