Videod ja fotod: Istanbuli lennujaama enesetapurünnakus hukkus 41 inimest, tõendid viitavad IS-ile ({{commentsTotal}})

{{1467143108000 | amCalendar}}

Istanbuli Atatürki lennujaamas avasid teisipäeva õhtul kella 22 ajal tule ja õhkisid end kolm enesetaputerroristi. Rünnakus hukkus Türgi võimude andmeil 41 ja sai vigastada ligi 240 inimest. Vahetult enne rünnakut maandus Istanbulis Tallinnast startinud lennuk, teateid viga saanud eestlastest pole.

"Värskeima informatsiooni kohaselt on elu kaotanud 36 inimest," ütles peaminister Binali Yıldırım rünnakupaigas ajakirjanikele, lisades äärmusrühmituse ISIS araabiakeelset nimetust kasutades, et tõendid viitavad Daeshile. Hiljem on aga teatatud juba 41 inimese hukkumisest

Peaministri sõnul on ohvrite seas välismaalasi.

Suurem osa ohvritest on olnud Türgi kodanikud, kuid hukkunute seas on olnud ka üks Ukraina, üks Venemaa ja üks Iraani kodanik. Vigastatute seas olevat aga 7 Saudi Araabia kodanikku.

Kindel on, et rahvusvaheliste lendude terminalis ühe sissepääsu juures toimus üks plahvatus, mitmed allikad kõnelevad ka teisest ja kolmandast plahvatustest. Plahvatuste tagajärjel kukkus sisse lahkuvate lendude saali katus.

Ründajad asusid rahvusvahelise terminali sissepääsu juures valimatult tulistama ning lasid end kella 22 paiku ükshaaval õhku, teatasid võimud. Kolm enesetaputerroristi saabus lennujaama taksoga.

Vastutust rünnaku eest ei ole keegi seni võtnud.

Tegemist on selle aasta ohvriterohkeima rünnakuga Türgi suurimale linnale. Suur osa hukkunuist on türklased.

"Aktuaalse kaamera" erisaade, mis oli eetris kell 12: 

Video: erinevad uudisteagentuurid on jaganud videod turvakaameralindistusest, mis väidetavalt näitab plahvatuse hetke Atatürgi lennujaamas:

Erinevatel andmetel kuuldi tulistamist ka lennujaama parklas. Kindel on aga see, et lennujaama sees tulistas politsei kahtlusaluseid, et takistada neid ründamast.

Reuters vahendab USA uudistekanali NBC teadet, kus ühe pealtnägija sõnul jõudis üks politseinik terroristi maha suruda, kuid vahetult pärast seda õhkis terrorist end.

Teine pealtnägija, 77-aastase Lõuna-Aafrikast pärit turist Paul Roos rääkis Reutersile, et terrorist alustas pärast terminali sisse jalutamist suvalises suunas tulistamist. "Me tulime rahvusvaheliste saabuvate lendude terminali ja nägime teda suvaliselt tulistamas. Ta lihtsalt tulistas kõiki, kes talle ette jäid. Ta kandis üleni musta, kuid ta nägu ei olnud varjatud. Ma olin temast vaid 50 meetri kaugusel," sõnas Roos. Mees plaanis koos naisega tagasi Kaplinna lennata.

"Me viskusime leti taha, kuid jäin teda vaatama. Kaks kärgatust järgnesid vahetult teineteisele. Selleks ajaks oli ta tulistamise lõpetanud," lisas Roos, "seejärel hakkas ta meie poole tulema. Ta hoidis relva põues ja vaatas ärevalt ringi ega keegi talle ei järgne ning suundus eskalaatori peale. Kuulsime veel tulistamist, siis taas üht plahvatust ja pärast seda oli kõik."

Esialgsetel andmetel oli hukkunuid 10 ja haavatuid 40, seejärel täpsustati mitmel korral vigastatute ja hukkunute arvu. Türgi teatas varem, et mitmed vigasaanud on väga raskes seisus. CNN-i andmetel sõidutasid lennujaama ees olnud taksojuhid haavatuid haiglasse.

Lennujaam on teatanud, et lennud Istanbuli ja Istanbulist välja on ajutiselt tühistatud. Kõik reisijad suunatakse hotellidesse.

Reutersi teatel on USA justiitsministeerium ja Föderaalne Juurdlusbüroo (FBI) pakkunud Türgi valitsusele abi.

Välisministeerium: eestlased Istanbulis, andke märku, et teiega on kõik korras

Viimane lend Tallinnast Istanbuli väljus 28. juunil kell 19.20 ja maandus umbes kell 22.20. Lennukis viibis ka eestlasi, kes Istanbuli jäid.

Välisministeeriumil ei ole andmeid sellest, et eestlased plahvatuses viga oleks saanud, kinnitas ministeeriumi meedianõunik Triinu Rajasalu ERR.ee-le. Kella 8.12 ajal hommikul välisministeeriumile uut infot eestlastest vigastatute kohta laekunud ei olnud.

Küll võttis ministeeriumiga ühendust üks perekond, kes teatas, et nende sugulased olid samuti õhtusel Türgi lennul. Ministeerium kinnitas, et konsul on Istanbulis viibivate eestlastega ühendust saanud ning nad kinnitasid konsulile, et viibivad ohutus kohas ja ootavad bussis edasist tegevust.

Ministeerium palub Istanbulis viibivatel eestlastel teatada ministeeriumile, et nendega on kõik korras. Selleks võib helistada ööpäevaringsele valvetelefonile numbril 5301999 või saata e-kiri aadressile konsul@mfa.ee

Ka Facebook avas võimaluse märkida, kas inimesed on ohutus kohas.

Videod ja fotod sündmuspaigalt näitavad, et inimesed kas varjuvad hoones või põgenevad sealt. Lennujaama territooriumil on relvastatud valve, meedikud transpordivad vigastatuid.

Video: pealtnägija on mõnekümnesekundilises videos filminud lennujaama esist. Kuulda on sireene, näha inimesi hoonest välja jooksmas:

Hilistel õhtutundidel tegid avaldused ka mitmed maailma tipp-poliitikud.

Türgi president Tayyip Erdogan mõistis rünnaku hukka ning sõnas, et süütute inimeste tapmine on sihitud Türgi õõnestamiseks. "On selge, et sel rünnakul ei olnud muud eesmärki, kui et luua meie riigi vastu propaganda materjali, kasutades selleks süütute inimeste verd ja valu," kirjutas Erdogan teates.

Ta lisas veel, et ootab maailmalt terrorigruppide tegutsemise suhtes kindlat seisukohavõttu. Valge Maja on juba teatanud, et seisab võitluses terroriohuka Türgi taga raudkindlalt.

USA presidendikandidaat Hillary Clinton teatas, et Istanbuli rünnak tuletas taas meelde, et USA ei saa taganeda: "Istanbuli rünnak tugevdab meie kindlameelsust murda terrorism ja radikaalne džihaadiliikumine kõikjal maailmas. Peame liitlastega tegema tõhusamat koostööd, et sellele ohule vastu astuda."

Ka teine USA presidendikandidaat Donald Trump võttis rünnaku järgselt sõna. Ta lausus, et terrorioht on suurem kui kunagi varem ning seetõttu peab USA suurendama panust riigi turvalisusesse.

"Meie vaenlased on halastamatud ja julmad ning teevad kõik selleks, et tappa need, kes ei allu nende tahtmisele. Peame astuma samme, et kaitsta Ameerikat terroristide eest ja tegema kõik, mis meie võimuses, et parandada turvalisust Ameerikas."

Lennuliiklus on taastatud, kuid esineb hulgaliselt muudatusi

Atatürgi nimeline lennujaam on Londoni Heathrow ja Pariisi Charles de Gaulle järel teenindusvõimelt suuruselt kolmas lennujaam Euroopas.

Sündmuskohal viibiva BBC ajakirjaniku sõnul tundus, et rünnak oli väga põhjalikult ette valmistatud.

Samuti on varemgi kardetud, et Istanbuli lennujaama näol on tegu terroristide jaoks sobiva sihtmärgiga. Näiteks terminali sisenemisel valgustatakse saabujad küll läbi, kuid näiteks autode kontroll lennujaama territooriumil olevat puudulik.

Lennujaam on praegu vähemalt osaliselt avatud, kuid tuleb arvestada sellega, et mõned lennud võivad kas ära jääda või suunatakse nad kuhugi ümber. Peaminister Yildirimi kinnitusel on lennuliiklus taastatud.

Kell 11.15 Tallinnas maanduma pidanud lennuk tõusis Istanbulis õhku alles kell 11.26 ning peaks Tallinnas maanduma orienteeruvalt 14.05. Esialgsete plaanide järgi pidi see lend Istanbuli naasma kell 12.10, kuid praeguste plaanide järgi stardib lennuk ilmselt 14.55.

Türgis on viimase aasta jooksul korraldatud mitu ohvriterohket plahvatust, mille eest on vastutuse võtnud kas kurdi mässulised või ISIS.

Välisministeerium kirjutab oma kodulehel, et viimasel ajal on nii pealinnas Ankaras kui ka Istanbulis kasvanud terroriaktide arv. "Soovitame võimalusel vältida suurlinnade külastamist ning olla äärmiselt tähelepanelik ja tavapärasest ettevaatlikum linnakeskustes, kaubanduskeskustes, turgudel, bussides, minibussides (dolmuš) ja metroos," seisab reisiinfos Türgi kohta.

Toimetaja: Greete Palmiste, Laur Viirand"Hommik Anuga" pühapäeval, 22. oktoobril

Taavi Kotka: avalikku sektorit ootab ees raputus

IT-visionäär Taavi Kotka sõnul on rikkama riigi jaoks tarvis rohkem inimesi, kes on seotud meie majandusega. Avalikku sektorit ootab tema hinnangul ees raputus, mida eestlased võiksid pioneerina juhtida, mitte kõrvalt pealt vaadata.

"HUNDESÖHNE"

Berliini Gorki teatris astub üles eestlanna Linda Vaher

18. oktoobril esietendus Berliinis Maxim Gorki teatris Türgi lavastaja Nurkan Erpulati lavastus "Hundesöhne" ("Hundipojad"), mis põhineb Agota Kristófi novellidel. Lavastuses teeb kaasa eestlanna Linda Vaher, kelle jaoks on tegemist juba teise lavastusega Maxim Gorki teatris.

uudised
Peaminister Jüri Ratas Euroopa Ülemkogul.

ERR Brüsselis: Euroopa juhid ootavad Suurbritannialt tagatisi

Reedel kohtunud Euroopa juhid leidsid, et Brexiti kõnelustes saab parimal juhul jõuda kokkuleppele detsembriks, kuid selleks on vaja Suurbritannial leppida esmalt kokku rahaliste kohustuste osas. Neljapäevasel õhtusöögil oli arutlusel liitumiskõneluste peatamine Türgiga, kuid inimõiguste rikkumistest hoolimata pole selleks riigipeade seas piisavat üksmeelt.

Isiklik ruum

Lift ja kinganinad – kogu tõde personaalsest ruumist

Sõnuseletamatu ebamugavustunne, tahe põgeneda kaugele-kaugele, ehk isegi soov virutada sinust kümne sentimeetri kaugusel seisvale inimesele vastu vahtimist – meid ümbritseva nähtamatu mulli sisse tungimine võib viia meeleheitlike mõteteni! Tehku seda liftis eelmise päeva pohmaka järele lehkav turjakas hiiglane või õhtusel kokteilipeol ühe klaasi liiga palju võtnud modell. Kuid mis meid oma liigikaaslaste läheduse juures ikkagi nii palju heidutab?

ela kaasa eksperimendile!
Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.

Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: