Islandi ja Eesti jalgpallil on ajalooline ühisosa ({{commentsTotal}})

Island tegi esmaspäeval jalgpalliajalugu alistades Euroopa Meistrivõistluste kaheksandikfinaalis mängu selge favoriidi Inglismaa 2:1. Väikeses Eestis elavad paljud väikesele Islandile kaasa - tegelikult on kahe riigi jalgpallil olemas ka reaalne ühisosa.

Jalgpalliajakirjanik Indrek Schwede ütles "Aktuaalsele kaamerale", et Islandi edu saladus on väga lihtne.

"Kohalikud omavalitsused koostöös jalgpalliliiduga rahastasid ise suurte sisehallide ehitust ja ka väikeste väljakute ehitust ja kõik need halduskulud maksavad omavalitsused. Saar on väga väike ja kõik lapsed, kõik noored jõuavad nende väljakuteni," rääkis Schwede.

Tegelikult aga on Eesti ja Islandi jalgpalliajalool ka midagi ühist. Selleks pidepunktiks on 1930. aastatel Eesti jalgpallikoondisse kuulunud Evald Mikson, keda Simon Wiesenthali keskus on süüdistanud ka natsikuritegudes. Pärast II maailmasõda põgenes Mikson Islandile ja jätkas spordivaldkonnas.

"Väidetavalt on ta isegi korvpallile aluse pannud Islandi saarel ja jalgpallis tema kõige suuremad teened seisnesid selles, et ta oli tuntud massöör saare peal," märkis Schwede.

Muidugi kuidagi ei saa mainimata jätta, et tema väga suur panus Islandi jalgpalli oli see, et mõlemad tema pojad, Johannes ja Atli olid profijalgpallurid. Mõlemad pojad on hiljem öelnud, et neil on Eestiga eriline side.

"Poeg Johannes keeldus 1975. aastal minemast Islandi koondisega Moskvasse, öeldes Islandi jalgpalliliidus, et niikaua kuni Eesti on okupeeritud, mina Moskvasse ei lähe," rääkis Schwede.

Teisest pojast Atlist sai hiljem Islandi koondise peatreener ning ta on mitmel korral ka Eestit külastanud.

Schwede lisas, et Raplas on üks jalgpallimeeskond, mille nimi on Atli. "See mängib küll Eesti madalamates liigades, aga see on just pandud Atli Edvaldssoni auks. Atli on seda ise käinud ka vaatamas, ka külas käinud."

Eesti sugemetega vendadest on tänaseks saanud kuulsad Islandi endised jalgpallurid, kes aga suure tõenäosusega võivad praegusel EM-il Islandile kaasa elada sama elavalt kui Islandi kommentaator pärast Islandi teist väravat eile.

Toimetaja: Priit LutsINTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Veneto Banca pank.Veneto Banca pank.
Itaalia valitsus kulutab kahe panga päästmiseks 17 miljardit

Itaalia valitsus eraldab kahe pankrotiohus Veneetsia panga päästmiseks 17 miljardit eurot, teatas valitsus pühapäeval.

Kaader filmist "Matilda".Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics