Islandi ja Eesti jalgpallil on ajalooline ühisosa ({{commentsTotal}})

Island tegi esmaspäeval jalgpalliajalugu alistades Euroopa Meistrivõistluste kaheksandikfinaalis mängu selge favoriidi Inglismaa 2:1. Väikeses Eestis elavad paljud väikesele Islandile kaasa - tegelikult on kahe riigi jalgpallil olemas ka reaalne ühisosa.

Jalgpalliajakirjanik Indrek Schwede ütles "Aktuaalsele kaamerale", et Islandi edu saladus on väga lihtne.

"Kohalikud omavalitsused koostöös jalgpalliliiduga rahastasid ise suurte sisehallide ehitust ja ka väikeste väljakute ehitust ja kõik need halduskulud maksavad omavalitsused. Saar on väga väike ja kõik lapsed, kõik noored jõuavad nende väljakuteni," rääkis Schwede.

Tegelikult aga on Eesti ja Islandi jalgpalliajalool ka midagi ühist. Selleks pidepunktiks on 1930. aastatel Eesti jalgpallikoondisse kuulunud Evald Mikson, keda Simon Wiesenthali keskus on süüdistanud ka natsikuritegudes. Pärast II maailmasõda põgenes Mikson Islandile ja jätkas spordivaldkonnas.

"Väidetavalt on ta isegi korvpallile aluse pannud Islandi saarel ja jalgpallis tema kõige suuremad teened seisnesid selles, et ta oli tuntud massöör saare peal," märkis Schwede.

Muidugi kuidagi ei saa mainimata jätta, et tema väga suur panus Islandi jalgpalli oli see, et mõlemad tema pojad, Johannes ja Atli olid profijalgpallurid. Mõlemad pojad on hiljem öelnud, et neil on Eestiga eriline side.

"Poeg Johannes keeldus 1975. aastal minemast Islandi koondisega Moskvasse, öeldes Islandi jalgpalliliidus, et niikaua kuni Eesti on okupeeritud, mina Moskvasse ei lähe," rääkis Schwede.

Teisest pojast Atlist sai hiljem Islandi koondise peatreener ning ta on mitmel korral ka Eestit külastanud.

Schwede lisas, et Raplas on üks jalgpallimeeskond, mille nimi on Atli. "See mängib küll Eesti madalamates liigades, aga see on just pandud Atli Edvaldssoni auks. Atli on seda ise käinud ka vaatamas, ka külas käinud."

Eesti sugemetega vendadest on tänaseks saanud kuulsad Islandi endised jalgpallurid, kes aga suure tõenäosusega võivad praegusel EM-il Islandile kaasa elada sama elavalt kui Islandi kommentaator pärast Islandi teist väravat eile.

Toimetaja: Priit LutsVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.