Välisministeeriumile on endast teada andnud ligi 80 Istanbulis viibivat Eesti kodanikku ({{commentsTotal}})

{{1467181413000 | amCalendar}}

Välisministeeriumi üleskutsele endast teada anda on praeguseks reageerinud juba 78 inimest, kes on eile õhtul Istanbuli lennujaamas toimunud terrorirünnaku valguses teavitanud, et nendega on kõik korras.

"Praegusel hetkel välisministeeriumil sellist infot (eestlastest kannatanute kohta - Toim.) ei ole ja tänu ERR-i portaalis avaldatud üleskutsele endast teada anda, on inimesed seda ka usinasti kasutanud. Praegu meile on öelnud 78 inimest, et nendega on kõik korras ja et nad ootavad oma lendu kas siis edasi või tagasi," selgitas ERR-i raadiouudistele välisministeeriumi konsulaarabi büroo direktor Tarmo Punnik.

Punniku sõnul käib infovahetus Türgi võimudega kogu aeg ning seega selguvad uuemad asjaolud päeva jooksul. "Meie esmane mure on muidugi Eesti kodanike elu ja tervis. Ja põhimõtteliselt saab internetis lugeda seda, kas ja millal lennud taastumas on. Me oleme aru saanud, et sellist pikka lendude vahet, nagu oli Brüsseli puhul näiteks, ei tule," lisas ta.

Küsimusele, kas ministeeriumi hinnangul tasub praegu Türki reisida või mitte, vastas Punnik, et välisministeerium on tegelikult olnud oma soovitustes üsna ühte liini ajav juba pikka aega. "Meie soovitus on olnud see, et suurlinnades tuleb olla äärmiselt ettevaatlik, eriti rahvarohketes paikades - turgudel, jaamades, kuskil suuremates keskustes. Mis puudutab puhkusele sõitu, siis tegelikult siiamaani ei ole turismipiirkondades midagi halba juhtunud, mis ei tähenda, et ettevaatlikkust võiks minetada. Nii et silmad peaks olema kogu aeg lahti ja tuleks olla alati valmis halvimaks," sõnas ta.

Eesti saatkond: saime võimudelt mitteametliku kinnituse, et eestlastega on kõik korras

Eesti saatkonna teatel on rünnaku ajal Atatürgi lennujaamas viibinud eestlastega kõik korras.

"Tallinnast tulev Turkish Airlinesi lennuk maandus praktiliselt üheaegselt terrorirünnakuga ja selle lennuki pardal oli 111 inimest. Ning eile, kohe, kui need teated hakkasid tulema, siis me püüdsime inimestega saada kontakti," selgitas Eesti suursaadik Türgis Marin Mõttus "Aktuaalsele kaamerale".

"Praeguseks on enamuse pardal olnud eestlastega kontakt olemas, meie teada nendega midagi halba juhtunud ei ole," jätkas ta.

Suursaadiku sõnul on nad saanud ka Istanbuli võimudelt kinnituse, mis on küll hetkel mitteametlik, et hukkunute ega vigastatute hulgas eestlasi ei ole.

"Muidugi on inimeste reisiplaanid muutunud, see on mõistetav," lisas Mõttus.

Türgi suursaadik: inimestel tuleb olla valvas kõikjal

Türgi suursaadiku Hayriye Kumasciouglu kinnitusel on Istanbuli lennujaama turvakontroll väga range, kuid eilne rünnak näitab, et inimestel tuleb valvas olla kõikjal.

"Ma olen sellest ramadaani ajal sooritatud nurjatust rünnakust tsiviilisikute vastu äärmiselt šokeeritud ja haavatud," nentis diplomaat.

"Lennujaama turvanõuded on tegelikult väga ranged. Eriti transiitreisijate jaoks ei tohiks olla mingit ohtu. Kuid me kõik peame olema valvsad, ükskõik, kus viibime," märkis Kumasciouglu.

Rünnakus hukkus vähemalt 36 inimest

Istanbuli Atatürki lennujaamas avasid teisipäeva õhtul kella 22 ajal tule ja õhkisid end kolm enesetaputerroristi. Rünnakus hukkus Türgi võimude andmeil 36 ja sai haavata rohkem kui 140 inimest. Vahetult enne rünnakut maandus Istanbulis Tallinnast startinud lennuk, viga saanud eestlastest teateid pole.

Türgi võimud peavad kõige tõenäolisemaks süüdlaseks äärmusrühmitust ISIS.

Välisministeeriumi üleskutse

Välisministeerium palub hetkel Istanbulis viibijatel või nende lähedastel teavitada e-kirjaga konsul@mfa.ee või SMS-i/kõnega telefonile +372 53 01 9999, kas teiega on kõik korras.

Reisiinfo

http://www.vm.ee/et/riigid/turgi?display=travel_info kohaselt on Türgis kasvanud terrorioht, viimasel ajal on sagenenud terroriaktid suurlinnades (Ankara, Istanbul). Soovitatakse võimalusel vältida suurlinnade külastamist ning olla äärmiselt tähelepanelik ja tavapärasest ettevaatlikum linnakeskustes, kaubanduskeskustes, turgudel, bussides, minibussides (dolmuš) ja metroos.

Samuti tuleb ohutuse eesmärgil täielikult vältida meeleavaldusi ja rahvakogunemisi ning neid mitte pildistada või filmida. Avalikes hoonetes ja kaubanduskeskustes peab järgima ohutusnõudeid, seal võidakse kasutada kottide läbivalgustamist ja metallidetektoreid.

Soovitatakse mitte reisida Kagu-Türgisse. Seoses halva julgeolekuolukorraga Türgi-Süüria piiril soovitatakse kindlasti vältida reisimist Süüriaga vahetult piirnevatele aladele.

Kindlasti tuleks oma Türgis viibimine registreerida (nii lühi- kui pikaajalist) aadressil https://rakendused.vm.ee/eelregistreerimine/.

Toimetaja: Laur ViirandTelia tõstab teleteenuse hinda

Telia tõstab alates maikuust oma teleteenuse hinda. Enamik internetipakette läheb odavamaks.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.