Merkel kinnitas, et Venemaa-vastaseid sanktsioone pikendatakse ({{commentsTotal}})

Liidukantsler Angela Merkel. Autor: AFP/Scanpix

Saksamaa liidukantsler Angela Merkel kinnitas eile Ülemkogul, et Euroopa Liit pikendab Venemaa vastu kehtestatud majandussanktsioone.

Viidates asjaolule, et relvarahu Ukrainas pole endiselt täielikult tööle hakanud, ütles Merkel, et nii tema kui Prantsusmaa president François Hollande on teinud Brüsselis teistele EL-i riigijuhtidele selgeks, et "sanktsioonide pikendamine on kahjuks vajalik", vahendas Wall Street Journal.

Euroopa Liidu suursaadikud jõudsid eelmisel nädalal põhimõttelisele kokkuleppele pikendada sanktsioone 6 kuu võrra ehk 2017. aasta jaanuari lõpuni. Otsus viibis põhjusel, et Itaalia soovis teemat veel Ülemkogul arutada ning seoses asjaoluga, et Prantsusmaal tuli teemat arutada ka parlamendis.

Nüüd aga eeldatakse, et sanktsioonide ametlik pikendamine otsustatakse ära lähipäevadel. "Pole midagi, mis sanktsioonide pikendamist takistaks," sõnas Merkel pärast eile pärast kolleegidega kohtumist.

Väidetavalt arutasid riigijuhid teemat lõpuks üsna põgusalt.

Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Donald Tusk on lubanud, et oktoobris arutatakse nii sanktsioone kui ka suhteid Venemaaga juba laiemalt.

EL on sidunud sanktsioonid Minski leppega

Euroopa Liit kehtestas Venemaa vastu majandussanktsioonid ligi kaks aastat tagasi seoses Ukraina kriisiga. Venemaa kehtestas peagi omakorda ka vastusanktsioonid, millega keelati näiteks mitmete toiduainete import Euroopast Venemaale.

Kuigi mitmed Euroopa Liidu liikmesriigid - näiteks Kreeka, Itaalia, Slovakkia ja Ungari - on Venemaa-vastaseid sanktsioone varem korduvalt kritiseerinud, pole ükski neist pikendamist otseselt ja ametlikult läbi kukutama hakanud.

Euroopa Liit on majandussanktsioonid sidunud otseselt Minski rahuleppe tingimuste täitmisega ning seda pole EL-i arvates teinud ei Kreml ega viimase poolt toetatud jõud Ida-Ukrainas. Näiteks peaks relvarahu reaalselt püsima ning Ukraina peaks saama võimaluse valvata kogu oma riigipiiri. Lisaks on Euroopa Liit kehtestanud veel eraldi sanktsioone, mis puudutavad Krimmi poolsaare okupeerimist ja annekteerimist.

Kiievi teatel jätkavad Kremli-meelsed võitlejad Donbassi kontrolljoonel süstemaatilist tulistamist. Iga päev registreeritakse kümneid juhtumeid, mille käigus vastased valitsusvägede positsioonide pihta tule avavad, ning endiselt langeb Ukraina sõdureid. Terrorismivastase operatsiooni (ATO) staabi teatel oli üks langenu nii eile kui ka üleeile. Ukraina on korduvalt ka rõhutanud seda, et Kremli-meelsed jõud kasutavad tulistamiseks sageli raskerelvastust, mis peaks Minski lepete kohaselt rindejoone lähistelt tagasi tõmmatud olema.

Toimetaja: Laur ViirandFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.