Turismi langus sunnib Türgit suhteid siluma ({{commentsTotal}})

Türgi president Recep Tayyip Erdogan. Autor: Adem Altan/AFP/Scanpix

Türgi president Recep Tayyip Erdogan peaks täna pidama telefonivestluse Venemaa presidendi Vladimir Putiniga. Lisaks suhete parandamise katsele Venemaaga taastas Ankara diplomaatilised suhted ka Iisraeliga, mis katkesid kuus aastat tagasi, kui Iisraeli üksused ei lasknud Türgi abilaeva Gazasse.

Türgi peaminister Binali Yildirim kinnitas parlamendis juba eile, et suhete normaliseerimine Venemaaga on alanud ning et maailmas on nüüd vähem Türgile vaenulikke riike, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Kuna Türgi president Recep Tayyip Erdogan avaldas kahetsust Vene lennuki allatulistamise ja piloodi hukkumise pärast Venemaa presidendile Vladimir Putinile saadetud kirjas, siis loodab Ankara, et suhted suurriigiga paranevad kohe. Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov jahutas siiski Ankara lootusi, öeldes, et ei tasuks kohe mõelda, et mõne päevaga on võimalik suhteid normaliseerida. Peskov kinnitas siiski, et töö selles suunas jätkub. Türgi presidendi pressiesindaja täpsustas, et kiri Putinile ei tähenda vabandust, vaid kahetsust juhtunu pärast. Ta lisas, et suhete normaliseerimise kõrval ei muutu vaated Ukraina, Süüria ja Krimmi suhtes, mistõttu jäävad need teravad teemad endiselt alles.

Seni ei ole Moskva vihjanud sanktsioonide võimaliku leevendamise kohta ja miks peakski, kui Putin nõudis, et lennuki allatulistamise eest peab Erdogan isiklikult vabandama ja piloodi allatulistaja tuleb kohtu alla anda. Esmaspäeval teataski Türgi prokuratuur, et Süüria mässuliste ridades võitlevale türklasele esitatakse süüdistus vene piloodi surmas.

Rahvusvahelised vaatlejad on pakkunud, et Ankara pingutuse üks põhjus on majanduslik - nimelt on venemaa sanktsioonid andnud Türgi majandusele raske hoobi, ja seda eelkõige turismi valdkonnas.

Türgi turismiministeeriumi andmeil vähenes eelmise aasta maikuuga võrreldes turistide arv ligi 35 protsenti, mis on suurim kukkumine 22 aasta jooksul. Veelgi märkimisväärne on, et külalisi venemaalt oli 92 protsenti vähem kui aasta varem. Teine põhjus on aga Süüria sõda - Moskva toetus Süüria presidendile Bashar al-Assadile on muutnud sõja kurssi, kuigi Ankara koos lääneriikidega on Assadi vastu.

Türgi välispoliitiline kurss on seega muutunud, kuigi avalikult nii seda ei öelda - alles esmaspäeval teatati koos Iisraeliga diplomaatiliste suhete taastamisest pärast kuue aastast vaheaega.

Kahe riigi lepe annab Iisraelile võimaluse kasutada miljardeid kuupmeetreid gaasi Vahemeres ja saata maavara läbi Türgi Euroopasse, Ankara saab aga endiselt pärast Gaza mereblokaadi lõpetamist Iisraeli poolt saata toitu, meditsiinivahendeid ja tehnikat vee- ja elektrivarustuse taastamiseks.

Toimetaja: Aleksander KrjukovFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.