Soini: Põlissoomlaste seisukoht EL-referendumi küsimuses kujundatakse järgmisteks valimisteks ({{commentsTotal}})

Timo Soini
Timo Soini Autor/allikas: TASS/Scanpix

Soome välisminister ja Põlissoomlaste erakonna juht Timo Soini teatas täna, et tema erakond moodustab EL-i liikmesust käsitleva referendumi asjus oma seisukoha järgmisteks parlamendivalimisteks. Praegune valitsuskoalitsioon tema sõnul mingit Euroopa Liitu kuulumise teemalist rahvahääletust korraldama ei hakka.

Soini sõnavõtt on seotud asjaoluga, et mitmed Põlissoomlaste poliitikud on pärast Briti referendumi tulemuse selgumist asunud rääkima sarnasest referendumist ka Soome puhul, vahendas Yle.

Põlissoomlaste esimehe sõnul tuleb aga Briti rahvahääletuse tulemust austada ning tegutseda sellest lähtuvalt. Ka ei usu ta, et sellel teemal võiks Ühendkuningriigis tulla veel mingi teine referendum.

Soini hinnangul on allkirjade kogumine EL_i referendumi korraldamiseks põhimõtteliselt hea asi, sest see tekitab arutelu. Praeguse koalitsiooni valitsusajal aga mingit sellist rahvahääletust tema kinnitusel toimuma ei hakka.

"Rahvahääletus, kui selline korraldatakse, on valitsuse otsus. Praeguse valitsuse ja praeguste võimusuhete raames seda ei korraldata. Kodanikualgatus on üks asi, sest sellega tekitatakse arutelu, ja see on hea asi," nentis ta.

Allkirjade kogumine on tema arvates aga üks kodanikualgatus teiste algatuste seas.

Mis puudutab aga erakonna seisukohta rahvahääletuse küsimuses, siis Soini sõnul kujundatakse see välja järgmiste valimiste valimisplatvormi koostades ehk umbes 2,5 aasta pärast. Enne seda on igasugune arutelu sellel teemal tema hinnangul täiesti vaba.

"Ega ma ei tea veel, milline meie valimisplatvorm on," vastas Soini küsimusele, kas rahvahääletusest võib kujuneda ka valitsuse teema pärast järgmisi valimisi.

"Minu arvates on praegu mõistlik vaadata, kuidas Suurbritannial läheb, ja saada seeläbi kogemusi," lisas ta.

Põlissoomlaste seas on referendumi toetajad aktiviseerunud

Briti referendumi tulemus on Põlissoomlaste partei saanud palju vastukaja.

Näiteks erakonna noortekogu juht Sebastian Tynkkynen, kes on sageli partei juhtkonnaga vastasseisu sattunud, nõuab otsesõnu Soomes sarnase referendumi korraldamist ning on asunud selle nimel ka kodanikualgatuse korras allkirju koguma.

Põlissoomlaste fraktsiooni esimees Sampo Terho on varem nentinud, et referendum pole hetkel aktuaalne, kuid sellest tasub järgmiste parlamendivalimiste kontekstis rääkida.

Paljud teiste parteide poliitikud on aga Põlissoomlaste viimase aja retoorika ja vihjed hukka mõistnud. Näiteks valitsuspartneriks oleva Koonderakonna juhi Petteri Orpo arvates mõjutavad koalitsiooni kuuluva partei avaldused referendumi teemal negatiivselt nii Soome tulevikuväljavaateid, majandust ja investeeringuotsuseid.

Toimetaja: Laur ViirandKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.
Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Uuendatud: 21:30 
Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.
Rahvusvahelise küberrünnaku tõttu suleti kõik Ehituse ABC poed

Ulatuslik rahvusvaheline küberrünnak, mis sai alguse nädala algul, on jõudnud otsapidi ka Eestisse: Ehituse ABC kõik poed suleti kolmapäeval, kuni küberrünnakust häiritud süsteemid taas tööle saadakse.

Uuendatud: 18:34 
M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics