Rahvusvahelises narkoäris süüdimõistetu tahtis oma süüasja uut vaagimist, kuid edutult ({{commentsTotal}})

Advokaat Sven Sillar ja kaitsealune Ahliman Zeinalov Autor: PM/Scanpix

Rahvusvahelise narkoäri korraldamise eest pikaks ajaks vangi mõistetud Ahliman Zeinalov tahtis oma süüasja uut vaagimist, kuid riigikohus ei pidanud seda põhjendatuks.

Kuna riigikohus kaitsja Sven Sillari teistmisavaldust ei aruta, siis jäi muutmata Zeinalovile (38) mõistetud 14 aasta ja kuue kuu pikkune vangistus.

Sillar põhjendas oma soovi asjaoluga, et kohtus rikuti tema kliendi õigusi ning samale järeldusele jõudis mullu jõulude eel ka ÜRO inimõiguste komitee, kuhu Zeinalov pöördus.

Komitee leidis, et Eesti riik rikkus kodaniku- ja poliitiliste õiguste pakti punkti, mis ütleb, et igaühel on õigus kaitsta end ise või enda valitud kaitsja abiga, kuid Zeinalovil takistas Eesti riik kasutamast Aserbaidžaani advokaadi Javanashir Suleymanovi teenuseid.

ÜRO Komitee märkis, et kohtu hinnangul vastas Suleymanov hariduslikele nõudmistele ning Eesti riik ei põhjendanud, miks peeti teda teiste kohtuasja osaliste suhtes lugupidamatuks ja ta eemaldati protsessilt kohe esimeses kohtuastmes.

Zeinalovi ja tema kaaslaste süüdimõistmine ja karistused jõustusid 2011. aasta jaanuaris, kui riigikohus ei võtnud nende advokaatide kaebusi arutusele.

Kohus karistas rahvusvahelise narkoäri juhtfiguuri Zeinalovit 14 aasta ja kuue kuu pikkuse vangistusega, mida arvestatakse tema kinnipidamisest 2007. aasta detsembris. Lisakaristusena mõistis kohus Zeinalovilt välja 11,5 miljonit krooni ehk ligi 735 000 eurot.

Ühtlasi jäid jõusse Zeinalovi narkoketi eri etappides osalenud kuue mehe vanglakaristused.

Riigiprokuratuuri süüdistuse järgi toimetasid mehed 2005. aasta augustist detsembrini Hollandist Eestisse kuus kilo marihuaanat ning kolmel korral 40 kilogrammi hašišit. Ekspertide kinnitusel oli narkootikumide väärtus 18,5 miljonit krooni.

Süüdistuse järgi oli narkoainete tellija, omandaja, rahastaja ja üks Eestisse toomise korraldajatest Tallinnas kolme restorani pidav Zeinalov, kes sai siia toodud narkoained enda käsutusse.

Kaitsepolitsei tabas narkoketis osalenud kaks meest 2007. aasta märtsis, sama aasta detsembris kolm ning 2008. aasta jaanuaris veel kaks meest.

President Toomas Hendrik Ilvese 2009. aasta jaanuaris toimunud Aserbaidžaani visiidi eel korraldasid vahistatute sugulased Bakuus piketi ning nõudsid nende viivitamatut vabastamist.

Toimetaja: Marek KuulVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.