Moskva ja Washington vaidlevad Vahemerel aset leidnud laevaintsidendi üle ({{commentsTotal}})

USA sõjalaev USS Gravely. Autor: Reuters/Scanpix

Venemaa kaitseministeerium juhtis Pentagoni tähelepanu rahvusvaheliste reeglite ja Vene-USA lepete rängale rikkumisele, kui USA sõjalaev Gravely lähenes Vahemerel ohtlikult Vene sõjalaevale Jaroslav Mudrõi, Washington lükkas süüdistused tagasi.

"17. juunil lähenes USA hävitaja Gravely ohtlikult 60-70 meetri kaugusele Vene valvelaevale Jaroslav Mudrõi vasakust pardast, lõigates selle kurssi ohtlikul kaugusel 180 meetrit. Vene laev liikus rahvusvahelistes vetes kindlal kursil ja kiirusel sooritamata USA laeva suhtes mingeid ohtlikke manöövreid," vahendas BNS kaitseministeeriumi teadet Interfaxile.

"Viimasel ajal süüdistab USA kaitseametkond kadestamistväärt järjekindlusega Vene lendureid ja meremehi asjatundmatuses ..., kuid see vahejuhtum hävitaja Gravely manööverdamisega osutab, et USA merevägi unustab meresõiduohutuse aluspõhimõtted ega mõtle sootuks sellele, milliseid tagajärgi võivad tuua ohtlikud manöövrid elava laevaliikluse piirkonnas," teatas ministeerium.

Anonüümsust palunud USA kaitseametniku sõnul lähenes hoopis Vene sõjalaev tahtlikult USS Gravely'le.

Ametniku sõnul näitas Jaroslav Mudrõi USA laevast kahe meremiili kaugusele jõudes piiratud manööverdusvõimet märkivat rahvusvahelist märguannet.

"Manööverdamine näitab, et Jaroslav Mudrõi manööverdamisvõime ei olnud tegelikult piiratud ja see näitas sihilikult valet rahvusvahelist märguannet," lausus Ühendriikide ametiisik.

USA ametnike sõnul möödusid laevad teineteisest 288 meetri kauguselt. Venelaste hinnangul oli vahemaa 60-70 meetrit.

Viimastel kuudel on Ühendriigid teatanud mitmest ohtlikust sõjalisest vahejuhtumist Vene ja USA sõjalaevade ja -lennukite vahel nii Läänemerel kui ka Mustal merel.

USA merevägi avaldas aprillis video Vene sõjalennukist lendamas rünnakut simuleerides USA laeva USS Donald Cook lähedal.

"Sellised teod võivad potentsiaalselt kaasa tuua ebavajaliku pingete suurenemise riikide vahel ja viia valearvestuse või õnnetuseni, mis toob kaasa tõsise vigastuse või surma," ütles USA kaitseametnik.

USA ja Venemaa vahel kehtib 1972. aastal sõlmitud leping kokkupõrgete vältimiseks merel.

Toimetaja: Laur Viirand"Suud puhtaks": kuidas kaotada lähisuhtevägivald?

Lähisuhtevägivald. See on kõige varjatum vägivallavorm ja ühtlasi on see Eestis kõige levinum vägivallaliik. Miks on nii, et väga paljude jaoks meie seast on kodu kõige ohtlikum paik, küsis sellenädalane saade "Suud puhtaks".

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.