Mihkelson: NATO pataljon peaks Eestisse saabuma järgmise aasta esimeses pooles ({{commentsTotal}})

NATO õppus Poolas. Autor: Janek Skarzynski/AFP/Scanpix

Parlamendi riigikaitsekomisjoni esimees Marko Mihkelson ütles, et Eestisse peaks NATO pataljon jõudma järgmise aasta esimeses pooles ja saavutama täisvõimekuse järgmise aasta jooksul.

"Tõenäoliselt me räägime järgmise aasta esimesest poolest. /.../ Võttes arvesse Walesi tippkohtumise järgse kogemuse, siis NATO liikmesriigid on täna suhteliselt kiirelt valmis oma poliitilisi lubadusi ellu viima. Ma ei kahtle, et pataljoni täisvõimekus järgmise aasta jooksul saavutatakse," ütles Mihkelson ERR-i uudisteportaalile.

Täpsemad otsused selguvad Mihkelsoni sõnul NATO tippkohtumisel 8-9 juulil Varssavis. Ta ütles, et seal teatavad Balti riikides ja Poolas paiknema hakkavate pataljonide juhtriigid oma osaluse ja peale tippkohtumist hakkab detailsem ajagraafiku paika panek.

"Töö algab kohe peale poliitiliste otsuste ja suuniste andmist, mida tippkohtumisel tehakse. Ja siis on juba järg sõjaväelisel poolel," lausus Mihkelson.

Liitlaste kohaloleku tarbeks on Mihkelsoni sõnul vaja teha täiendavalt investeeringuid Tapa sõjaväelinnakus.

Lisaks NATO pataljonile on lubanud Balti riikidesse saata oma üksusi erinevad riigid, näiteks Saksamaa, Taani ja Visegradi riigid. Sakslaste jalaväekompanii tuleb Mihkelsoni sõnul Eestisse juba järgmisel kuul.

"Need on sellised lühiajalised väljaõppeks mõeldud roteerumised. Meie huvi oleks see, et kui pataljonile lisaks tulevad kompaniid, siis et nad ei tuleks ühel ajahetkel, vaid jaotuks aasta peale laiali. See teeks lihtsamaks kaitseväele ka nende vastu võtmise," selgitas Mihkelson.

Mihkelsoni hinnangul Brexit brittide osalust NATO idatiiva tugevdamisel ei mõjuta.

"Mis puudutab brittide lubadusi, siis ei ole mul mingit kahtlust, et Suurbritannia täidab kõik oma lubadused NATO raames," lausus ta.

Mihkelson lisas, et seda kinnitas ka Briti suursaadik esmaspäeval Euroopa Liidu asjade komisjonis riigikogus esinedes.

"Ma võin kinnitada, et peale Varssavi tippkohtumist saavad Eestist ja Suurbritanniast veelgi lähedasemad liitlased," lõpetas Mihkelson.

Toimetaja: Aleksander KrjukovVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.