Erdogan ja Putin rääkisid üle pika aja taas telefoni teel ({{commentsTotal}})

Erdogan ja Putin 2015. aasta septembris Moskvas. Autor: Reuters/Scanpix
{{1467194769000 | amCalendar}}

Nii Kremli kui Türgi presidendi administratsiooni teatel leidis täna - üle pikka aja - aset telefonikõne Türgi presidendi Recep Tayyip Erdogani ja tema Venemaa kolleegi Vladimir Putini vahel. Viimase paari nädala jooksul on kaks riiki hakanud vahepeal teravaks läinud kahepoolseid suhteid soojendama.

Allikate kinnitusel nimetas Erdogan telefonivestlust "väga produktiivseks ja positiivseks", vahendas Reuters.

Vene meedia teatel kestis telefonikõne 40 minutit.

Türgi presidendi administratsioonist teatati hiljem, et kaks riigipead kavatsevad lähitulevikus ka silmast silma kohtuda. Allikate sõnul võib kohtumine toimuda septembris G20 tippkohtumise raames.

Kremlist omakorda selgitati, et president Putin on otsustanud loobuda Türki reisimist puudutavatest piirangutest. Samuti on alustatud tööd muude sanktsioonide kaotamiseks.

Venemaa välisminister Sergei Lavrov ütles hiljem, et Moskva ja Ankara taastavad suure tõenäosusega koostöö Süürias. Lavrov lisas, et arutab Süüria kriisi küsimusi ja teisi teemasid oma Türgi kolleegiga reedel Sotšis toimuva regiooni tippkohtumise raames.

Peaminister: lennukijuhtum on selja taha jäetud

Türgi peaminister Binali Yildirim teatas eile, et Moskva ja Ankara valmis eelmise aasta sügisel alla tulistatud Vene lennuki juhtumi selja taha jätma.

Türgi president Recep Tayyip Erdogan avaldas esmaspäeval kaastunnet Vene sõjalennuki allatulistamise tõttu hukkunud Vene piloodi perekonnale ning palus nendelt vabandust, ulatades sellega ka lepituskäe Moskvale. Venemaa ees vabandamise väide pärineb samas Kremli avaldustest, Ankara pressiteadetes pole aga vabandamisest midagi räägitud. Samuti on tehtud vastukäivaid avaldusi teemal, kas Türgi maksab Venemaale alla tulistatud lennuki eest mingit kompensatsiooni.

CNN Turki teatel saabub reedel Sotši linna ka Türgi välisminister Mevlut Cavusoglu, kes kohtub seal oma Vene kolleegi Sergei Lavroviga.

Pinged Türgi ja Venemaa vahel olid nii Süüria sõja kui ka näiteks krimmitatarlaste asjus kestnud juba pikemat aega, kuid pärast seda, kui Türgi õhuvägi tulistas 24. novembril Türgi-Süüria piiri lähistel alla Vene sõjalennuki, läksid suhted eriti teravaks.

Ankara kinnitusel tungisid kaks Vene lennukit Su-24 hoiatustest hoolimata Türgi õhuruumi ning seetõttu olid Türgi hävitajad sunnitud sekkuma. Kremli kinnitusel Vene lennukid Türgi õhuruumi aga ei tunginud.

Türgi on seoses Süüria sõja, ISIS-e terroriaktide, kurdide konflikti ja põgenikekriisiga väga keerulises olukorras ning on asunud viimasel ajal mõningaid suhteid parandama. Näiteks lisaks Venemaale taastati äsja suhted Iisraeliga, kellega oldi tülis alates 2010. aasta Gaza sektori abilaeva intsidendist saadik.

Toimetaja: Laur Viirand, Merili NaelVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.